Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Dağaçar Bey ve Çöpün Altın Tektoniği" Ekim'de garajistanbul'da

garajistanbul'un İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle hayata geçirdiği İSTANPOLİ, yıl boyunca İstanbul’un farklı ve görünmeyen hayatlarına odaklandı. İSTANPOLİ’nin son oyunu "Dağaçar Bey ve Çöpün Altın Tektoniği"nde, Avrupa’lı ünlü performans grubu Rimini Protokoll katı atık toplayıcılarının hikayeleri ile Ekim ayında

yapi.com.tr

Diğer

"Dağaçar Bey ve Çöpün Altın Tektoniği" Ekim'de garajistanbul'da
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 15 Ekim 2010 20:30
BİTİŞ TARİHİ: 17 Ekim 2010 20:30
YER: garajistanbul
DÜZENLEYEN: garajistanbul yapımcılığında; İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı 'nın desteği; Hebbel am Ufer Berlin, Rimini Apparat, RUHR.2010 Kulturhauptstadt Europas, Rotterdamse Schouwburg ve Utreht Stadschouwburg'un işbirliği ile.
+ Ajandama Ekle

garajistanbul'un İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle hayata geçirdiği İSTANPOLİ, yıl boyunca İstanbul’un farklı ve görünmeyen hayatlarına odaklandı. İSTANPOLİ’nin son oyunu "Dağaçar Bey ve Çöpün Altın Tektoniği"nde, Avrupa’lı ünlü performans grubu Rimini Protokoll katı atık toplayıcılarının hikayeleri ile Ekim ayında garajistanbul’da.

"Dağaçar Bey ve Çöpün Altın Tektoniği", şehre olan üstünkörü bakışı reddederek şehrin içinden bireysel bakış açılarını dürüstçe dışa vuran bir oyunun başlığı olarak sunuluyor.

Dağaçar Bey, "İstanbul’un taşı toprağı altın" diyerek elinde çekçeği, bu altından az da olsa payını alabilmek için yola koyuluyor: Her gece sayısız genç adam İstanbul’un sokaklarına akın edercesine, yerlerden ve dükkan önlerinden başkalarının atıklarını toplayarak kendileri ve Doğu Anadolu’daki aileleri için bu çöpleri ufak miktarlarda da olsa paraya çeviriyor.Helgard Haug ve Daniel Wetzel de onlara şehir içindeki bu yolculuklarında eşlik ederek, dünya piyasasında bakırın, demirin, altının fiyatlarına göre değişen çöp piyasasına olan bu mikroskobik bakış açısını paylaşıyorlar. Hayatta kalma stratejileri ile kırılgan zeminin hassas hareketlerini göz önünde bulunduran yönetmenler, Deprem Gözlem Merkezi’ni ve jeologları oyuna dahil ediyorlar.

Oyunda Dağaçar Bey ve arkadaşlarına ışık ile perde arasındaki alanda şehre ve şehirde yaşayanlara dair hikayeleri anlatacak olan bir karagöz oyuncusu da eşlik ediyor.

Gerçeklik Akımı'nın yaratıcısı; Rimini Protokoll

Giessen'de bulunan Institut für Angewandte Theaterwissenschaft'ta eğitim gören Helgard Haug (1969), Stefan Kaegi (1971) ve Daniel Wetzel (1969), Rimini Protokoll adı altında birlikte çalışıyorlar. Alternatif tiyatro sahnesi üzerinde güçlü bir etki yaratan ve "Gerçeklik Akımı" (Theater der Zeit) olarak bilinen tiyatro akımının öncüleri ve yaratıcıları arasında yer alan sanatçılar, her bir projeye belli bir alandaki somut bir olayla başlıyor ve yoğun bir araştırma süreciyle bunu geliştiriyorlar. Gerçeklik ile kurgu arasındaki gri alanda oluşturdukları dramatik çalışmaları uluslararası boyutta ilgi çekiyor. Rimini Protokoll, 2000 yılından beri tam da bu sebeple “uzman-bilirkişi” (experts) denilen,  profesyonel olmayan aktörlerce yorumlanan "uzman tiyatrosu"nu (theatre of experts) sahneye ve kent alanlarına taşıyor.

Rimini Protokoll’ün yönetmenleri son 10 yılın kendini ifşa etme gösterilerine ihtimam ve özenle yaklaşarak, kimseyi gösterinin odak noktasına oturtmuyorlar. Bu nedenle tumturaklı bir şekilde "meslekten olmayan" kişilerden ziyade, "günlük hayatın bilirkişileri" hakkında konuşuyorlar. Bu "bilirkişiler", aydın izleyici kitlesini kendi yaşamlarına davet ederek onları bilmedikleri dünyalar hakkında aydınlatıyorlar. Bir yandan da politikanın sadece bir gösteriye indirgendiği, baştan aşağı tasarımdan oluşan bir evrende kendi eksiklerinden, sinirli hallerinden, konuşma zorluklarından ve çok da mükemmel olmayanın cazibesinden yararlanıyorlar. (Der Spiegel, 2009)

Yapımcılığını garajistanbul'un üstlendiği “Dağaçar Bey ve Çöpün Altın Tektoniği”, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteği ve Hebbel am Ufer, Berlin, Rimini Apparatve RUHR.2010 Kulturhauptstadt Europas, Rotterdamse Schouwburg ile Utreht Stadschouwburg'un işbirliğinde sahneleniyor.

Oyunun; Ruhr 2010 Kulturhauptstadt Europas, Berlin HAU, Rotterdamse Schouwburg’a ve Utreht Stadschouwburg’a da turne yapacağı belirtiliyor.

DAĞAÇAR BEY VE ÇÖPÜN ALTIN TEKTONİĞİ
İSTANPOLİ 5


Yönetmen: Helgard Haug, Daniel Wetzel (Rimini Protokoll)
Dramatürji: Sebastian Brünger
İstanpoli Koordinatörü: Aslı Demir
Yönetmen Yardımcısı: Pınar Başoğlu
Sahne Düzenlemesi: Yiğit Adam
Ses Tasarım: Selçuk Artut
Işık Tasarım: Turan Tayar
Ses Tasarım Asistanı: Alp Tugan
Işık Tasarım Asistanı: Ahmet Ozan Tarhan
Oyuncular: Abdullah Dağaçar, Aziz İdikurt, Bayram Renklihava, Hasan Hüseyin Karabağ, Mithat İçten

Tarihler:
15 Ekim 2010, Cuma (Prömiyer)
16 Ekim 2010, Cumartesi
17 Ekim 2010, Pazar
Saat: 20.30
Tam: 25 TL / İndirimli: 20 TL / Öğrenci: 15 TLİSTANPOLİ hakkında ayrıntılı bilgi için ilerleyiniz.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: İstanbul 2010
http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/dagacar-bey-ve-copun-altin-tektonigi-ekimde-garajistanbulda_83145.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!