Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Doğal Yaşam - Doğal Taş" Sempozyumu

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İç Mimarlık Bölümü işbirliği çerçevesinde, "Doğal Yaşam - Doğal Taş" konulu bir sempozyum düzenlenecek. 29-30 Mart 2012 tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda gerçekleşecek Sempozyumu, öncelikle "Doğal

yapi.com.tr

Toplantılar

"Doğal Yaşam - Doğal Taş" Sempozyumu
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 29 Mart 2012
BİTİŞ TARİHİ: 30 Mart 2012
YER: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu, Fındıklı, İstanbul
DÜZENLEYEN: İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İç Mimarlık Bölümü işbirliği nde
DİĞER BİLGİLER: Arş. Gör. Işıl Özçam ve Arş. Gör. Esin Sarıman Özen T: (0212) 252 16 00 / 269 F: (0212) 243 13 61
+ Ajandama Ekle

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İç Mimarlık Bölümü işbirliği çerçevesinde, "Doğal Yaşam - Doğal Taş" konulu bir sempozyum düzenlenecek. 29-30 Mart 2012 tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda gerçekleşecek Sempozyumu, öncelikle "Doğal Taş"ın sağladığı avantajları mekansal boyutta çok yönlü olarak irdelemeyi ve yeni tasarım yöntemleriyle farklı estetik söylemlere yer açmayı amaçlıyor.

Bilgi-iletişim çağının sonucu olarak karşımıza çıkan teknolojik gelişmeler günümüz yaşam biçiminin giderek yapaylaşmasına neden oluyor ve özellikle de mekanlarda kendini hissettiriyor. Doğal malzemelerin yerine önerilen pek çok ürün, her geçen gün daha çok yaşam alanlarına yerleşiyor. Söz konusu yapay malzemelerin doğal malzemelerin sağladığı işlevsel ve estetik çeşitliliği ne ölçüde karşıladığı ise tartışmalı.

Bu gelişmeler, çevresel faktörlerle birlikte değerlendirildiğinde kullanılan malzemelerin geri dönüşümü zor ve ekolojik dengeleri sarsan yönü dikkat çekiyor ve bu durum yaşam için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu noktada, insanların sağlıklı ortamlarda yaşamalarının önemi giderek daha çok dile getiriliyor ve doğal yaşam alanlarına yönelik çözümler öne çıkıyor. Hızlanan yaşamı yavaşlatma ve yapay ürünlerden uzaklaşma çabaları, mekanlarımızı doğrudan etkiliyor ve malzeme seçiminde bilinçli yaklaşımları zorunlu kılıyor.

"Doğal aş" da gelişen endüstriyel yöntemlerle, benzerlerinin sıkça üretildiği malzemelerin başında yer alıyor. Ancak; doğal taşın sağladığı avantajları, yapay malzemeler karşılayamıyor ve sürdürülebilir mekan anlayışının gerisinde kalıyor. Doğal yaşamın temelini oluşturan ve destekleyen yönüyle doğal taşın; günümüz teknolojileriyle işlenerek sınırsız biçimsel çeşitliliğe ulaştığı gerçeğinden hareketle, mekan estetiği açısından öncelikli tercihler arasında yer alması kaçınılmaz. 

Oldukça kaliteli doğal taş madenlerine sahip, pek çok ülkeye doğal taş ihraç eden ülkeler arasında üst sıralarda yer alan Türkiye’nin, mimari ve tasarım alanında doğal taşın bilinçli kullanımının yaygınlaştırması önemli bir gereklilik. Doğal taş malzemenin farklı tasarım alanlarında kullanımını desteklemek, endüstriyel, mekansal ve tasarım boyutlarıyla çok yönlü kazanımları da beraberinde getirecek. Bu perspektifte değerlendirildiğinde; "Doğal Yaşam - Doğal Taş" Sempozyumu öncelikle "Doğal Taş"ın sağladığı avantajları mekansal boyutta çok yönlü olarak irdelemeyi ve yeni tasarım yöntemleriyle farklı estetik söylemlere yer açmayı amaçlıyor. Ayrıca, sektörle tasarımcıyı buluşturarak ilgili disiplinlerde konunun tartışılmasını ve son gelişmeleri paylaşmayı hedefliyor. Akademik ortam içerisinde endüstriyel paydaşlarla öğrencilerin bir araya geliyor olması da geleceğe yönelik hedeflerin belirlenmesi açısından ayrı bir önem taşıyor.

Sempozyuma katılmak isteyen akademisyen, araştırmacı ve meslek insanlarının bildiri özetlerini en geç 13 Şubat 2012 tarihine kadar göndermeleri gerekiyor. Sempozyumda; belirlenen tema kapsamında Bilim Kurulu tarafından değerlendirilerek seçilen bildiriler, iki gün boyunca sunulacak ve tartışılacak. Konu ile ilgili panellerin de yer alacağı etkinlikte "Artıktan Artıya" konulu workshop çalışmasında, öğrenciler tarafından üretilen tasarımlar da sergilenecek.

Etkinliğin broşürüne ulaşmak için tıklayınız.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/dogal-yasam---dogal-tas-sempozyumu-_90458.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!