Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sektör, Akademik Dünya ve Öğrenciler Doğal Taş için Buluştu

Genç mimar, iç mimar ve tasarımcıları sektör temsilcileriyle buluşturmayı ve Türk doğal taşlarını daha yakından tanıtmayı hedefleyen 'Yaratıcı Endüstrilerde Farklı Vizyonlar' projesi kapsamında, 29-30 Mart tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda 'Doğal Yaşam – Doğal Taş' konulu bir

yapi.com.tr
Sektör, Akademik Dünya ve Öğrenciler Doğal Taş için Buluştu

Genç mimar, iç mimar ve tasarımcıları sektör temsilcileriyle buluşturmayı ve Türk doğal taşlarını daha yakından tanıtmayı hedefleyen 'Yaratıcı Endüstrilerde Farklı Vizyonlar' projesi kapsamında, 29-30 Mart tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda 'Doğal Yaşam – Doğal Taş' konulu bir sempozyum düzenlendi. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) ve İstanbul Kalkınma Ajansı işbirliğinde yürütülen projenin en önemli etkinliklerinden biri olan sempozyuma; öğrenciler, sektör temsilcileri ve akademisyenlerden 300’e yakın katılım oldu.

İki gün süren sempozyumun açılış konuşmalarını; MSGSÜ Rektörü Prof. Dr. Yalçın Karayağız, MSGSÜ Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Saadet Aytıs ve Maden Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Keleş gerçekleştirdi. Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Faruk Çalapkulu, geçmişten günümüze doğal taş ve kullanım alanları konusunda davetlileri bilgilendirdi.Sempozyum açılış konuşmasını yapan Maden Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Keleş, yaklaşık 8 aydır Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü ile işbirliği içerisinde Türk doğal taşlarını mimarlık, iç mimarlık ve endüstriyel tasarım bölümlerinde okuyan öğrencilere daha yakından tanıtmak amacıyla çalıştıklarını belirtti. Keleş, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı işbirliği ile ‘Yaratıcı Endüstrilerde Farklı Vizyonlar’ projesini hayata geçirdiklerini belirterek, bu projenin esas hedefinin öğrencilerin Türk doğal taşına ilişkin farkındalıklarının oluşturulması, gelecekte imza atacakları projelerde doğal taş kullanmalarının teşvik edilmesi ve farklı endüstrileri bir araya getirerek sektörün rekabet gücünün artırılması olduğunu ifade etti.Seminerde; MSGSÜ akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Sağlar Onay “Rönesans Kentinde Doğal Taş Kullanımı”, Dr. Emre Demirel ve Dr. Orkunt Turgay “Geleneksel Yapı Malzemesi Olarak Doğal Taş”, Yrd. Doç. Dr. Yeşim Tülay Canbolat ve Yrd. Doç. Dr. Yeşim Gürani “Mobilya Tasarımında Doğal Taşın Yeri”, Öğr. Gör. Funda Kurak Açıcı ve Arş. Gör. Elif Sönmez “Yaşamın İçinde Doğal Taş”, Öğr. Gör. Ayşe Konu ve Öğr. Gör. Ferda Başgün “Mermer Atıklarından Sanata Yolculuk”, Yrd. Doç. Dr. Nimet Öztank “Mimaride Doğal Taş Kullanımının Ekolojik Açıdan Değerlendirilmesi” konularında sunumlar yaptılar.

Ayrıca davetli konuşmacı olarak sektör temsilcilerinden Gökhan Karakuş “Mermerin Hafifliği: Taş ile Tasarımda İleri Gelen Uluslararası Örnekler” ve Cengiz Bektaş “Gereç ile Düşünme” konulu sunumlar gerçekleştirdi. MSGSÜ Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin doğal taş atıklarının geri kazanımını konu alan tasarımlarının sergilenmesi de seminere renk katan etkinliklerden biri oldu.Proje ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sektor-akademik-dunya-ve-ogrenciler-dogal-tas-icin-bulustu_91472.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!