Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
SONRAKİ HABER: Eskizin İzinde
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Dokümantasyon ve Arşivleme: Türkiye'deki Modern Mobilya Tasarımı"

Tarihi mobilyalar konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 1930-1975 yılları arasında Türkiye'de üretilen "modern mobilyalar"ı mercek altına alan sergi 6 Şubat'ta Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde ziyarete açılıyor.

yapi.com.tr

Sergiler

"Dokümantasyon ve Arşivleme: Türkiye'deki Modern Mobilya Tasarımı"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 6 Şubat 2015
BİTİŞ TARİHİ: 24 Şubat 2015
YER: Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi
ŞEHİR: İzmir
DÜZENLEYEN:

İzmir Ekonomi Üniversitesi

WEB ADRESİ:

www.datumm.org

DİĞER BİLGİLER:

A: Mithatpaşa Caddesi 1087 Güzelyalı, İzmir
T: (232) 293 38 31 - 32
E: datumm@ieu.edu.tr

 

+ Ajandama Ekle

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin desteğiyle, Doç. Dr. Deniz Hasırcı, Yrd. Doç. Dr. Zeynep Tuna Ultav, Araş. Gör. Seren Borvalı ve Araş. Gör. Hande Atmaca tarafından gerçekleştirilen “(DATUMM) Dokümantasyon ve Arşivleme_Türkiye'deki Modern Mobilya Tasarımı” başlıklı bilimsel araştırma projesi kapsamında, tarihi mobilyalar konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 1930-1975 yılları arasında Türkiye’de üretilen “modern mobilyalar” mercek altına alındı.

Mobilya tasarımları, tasarımcı ve üreticiler incelenerek 1930-1975 dönemi “tarihi/özgün” mobilyalardan oluşan bir sergi, katalog ve dijital arşivin oluşturulduğu proje kapsamında ayrıca, dönemin tasarımcı, zanaatkâr ve üreticileri/yakınları ile gerçekleştirilen belgesel niteliğinde bir film de hazırlandı.

20. yüzyıl Türkiye’sindeki modern mobilya hakkında tarihyazımına katkıda bulunmak; bu ürünleri ortaya çıkararak farkındalık yaratmak, korumak ve analiz etmek amacıyla başlatılan çalışmanın diğer hedefleri arasında, www.datumm.org adresinden ulaşılabilecek dijital arşivin tasarım okullarında kullanılması, konferans ve makaleler ile uluslararası platformda diğer akademisyenlere ulaşması yer alıyor.

Koruma altına alınmadıkça gelecekte izlerini sürmenin mümkün olmayacağı öngörüsünden yola çıkarak gerçekleştirilen çalışmanın ürünlerinden biri olan ve 6 - 24 Şubat 2015 tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde izlenebilecek sergide, 68 adet özgün/tarihi modern mobilyanın kendisini, 113 adet mobilya ya da mobilya grubunun ise mobil bir fotoğraf stüdyosu aracılığıyla profesyonel biçimde çekilmiş fotoğrafları ve ek olarak 15 tasarımcı/zanaatkâr ya da yakınlarıyla gerçekleştirilmiş belgesel çekiminden bölümler yer alıyor.


Açılışa kolokyum eşlik edecek

İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu’nda (A Blok) 6 Şubat 2015 Cuma günü 09:00-18:00 saatleri arasında yapılacak kolokyumun ardından, sergi açılışı aynı gün saat 18:30’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek.

 

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/dokumantasyon-ve-arsivleme-turkiyedeki-modern-mobilya-tasarimi_127531.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!