Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Dönüştürülen Balat'ın Geçmişi ve Geleceği

Balat’ın geçmişi ve geleceği Plato Sanat’ın rezidans programı kapsamında sanatsal bir performansa dönüşüyor.

yapi.com.tr

Sergiler

Dönüştürülen Balat'ın Geçmişi ve Geleceği
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 26 Haziran 2013
BİTİŞ TARİHİ: 26 Eylül 2013
YER: Plato Sanat, Balat, İstanbul
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

Plato Sanat

WEB ADRESİ:

http://www.platosanat.org.tr/

TELEFON: 621 12 47
DİĞER BİLGİLER:

Adres: Ayvansaray Cad. No:33 Balat, İstanbul

+ Ajandama Ekle

Görsel sanatçılara yeni misafirlik programına katılma imkanı sunan Plato Sanat, rezidans programı kapsamında İspanyol sanatçı Felix De La Concha ve genç sanatçı Elif Süsler’i ağırlıyor.

Plato Sanat Misafir Sanatçı Programı altı haftalık sürelerde sanatçılara ev sahipliği yaparken, sanatsal araştırma ve üretimlerini profesyonel ve kurumsal ortamda sürdürme fırsatı veriyor. Programın ilk iki misafiri, dünyanın farklı yerlerinden gelen 60’dan fazla başvuru sonucunda seçilen İspanyol sanatçı Felix De La Concha ve genç sanatçı Elif Süsler.

İlk tematik rezidans projesi, İstanbul’da ve özellikle Plato Sanat’ın bulunduğu tarihi bölge olan Balat’ta devam eden kentsel dönüşüm projeleri ve bu bağlamda gündeme gelen tartışmaları da ele alıyor.

26 Haziran’dan itibaren 3 ay boyunca ziyarete açık kalacak sergide Felix De La Concha, her gün bir tane olmak üzere, farklı çevrelerden gelen 20’nin üzerinde Balat sakini ve buradaki kentsel yenilenmeye dahil olan insanları resmedecek. De La Concha, elde ettiği günlüğün kayıtlarıyla bir belgesel oluşturup, tablo ve videolarla bir kurgu hazırlayacak.

Balat’ın geçmişine yolculuk niteliği de taşıyan konsept çerçevesinde, portreler ve belgelerin kombinasyonu ile özel bir çizim oluşturmayı planlayan İspanyol sanatçı, Balat semtinde, çağdaş kent yaşamıyla ilgili devam eden tartışmaların anlaşılmasına olanak sağlayacak.

Elif Süsler ise, Felix de la Concha’nın aksine Balat’ın geleceğini ütopik/distopik bir bakış açısıyla ortaya koyacak. Süsler, George Orwell’in 1984’üne ve olimpiyat adaylığının sonuçlanmasını bekleyen İstanbul’a atıfta bulunarak Balat 2020 adıyla bir proje ve tanıtım paketi tasarlayacak.

2020 yılında ortaya çıkan yeni insan türü tarafından mesken tutulmuş Balat’ın tanıtım paketini içeren projede; reklam filmi, turistik gezi rehberi, Balat’ın yeni hayatını işleyen kartpostalların yanı sıra, ortaya çıkan kurgusal yeni ırk da broşür, poster gibi basılı malzemelerle tanıtılacak. Proje kapsamında ayrıca, galeri ve turist turlarını andıran 2020’de verilecek bir turun simülasyonu yapılıp, 1 günlük/gecelik bir performansa dönüştürülecek.

Neden "kentsel dönüşüm"...

İstanbul’un, çok sayıda kentsel dönüşüm projesi ve bu projelerin gerçekleştirilme yöntemlerine karşı yürütülen tepki ve protestolarla gündemde olduğu bu dönemde, gerçekleşmesi muhtemel İstanbul depremi neden gösterilerek, coğrafi açıdan öneme sahip, tarihsel ve kültürel çeşitlilik barındıran pek çok mahalle için kentsel dönüşüm projeleri hazırlanmakta ve uygulanmaktadır. Plato Sanat’ın da içinde yer aldığı Balat ve çevresi bu uygulamalara tabi olan bölgelerdendir.

Plato Sanat Misafir Sanatçı Programı'nın Balat'a odaklanan ilk sergisi, 26 Haziran – 26 Eylül 2013 tarihlerinde ziyarete açık olacak.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/donusturulen-balatin-gecmisi-ve-gelecegi-_110231.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!