Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Fikret Mualla Sergisi Kaçmaz

İlk retrospektif sergisini Fikret Mualla'ya ayıran İstanbul Modern, ressamı herkese tanıtacak.

Radikal

Sergiler

Fikret Mualla Sergisi Kaçmaz
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 13 Nisan 2005 10:17
BİTİŞ TARİHİ: 31 Temmuz 2005 10:17
+ Ajandama Ekle

lk retrospektif sergisini Fikret Mualla'ya ayıran İstanbul Modern, ressamı herkese tanıtacak. Bu amaçla serginin sponsoru Eti bisküvi kutularına, İpek Kâğıt ise kâğıt mendillere Mualla resimleri bastı.

İstanbul Modern, ressam Fikret Mualla'yı herkese tanıtacak. Müzede yarın Fikret Mualla retrospektif sergisi açılacak. Eti'nin desteklediği, İstanbul Modern'in Süreli Sergiler Salonu'nda yarın açılacak olan sergide Mualla'nın 35 koleksiyondan derlenen guvaş, yağlıboya, suluboya ve desen çalışmalarından oluşan 243 eseri bulunacak. Sergide Ara Güler'in çektiği Mualla'nın fotoğraflardan oluşan bir fotobiyografi de yer alıyor.

İstanbul Modern'in her yıl gerçekleştirmeyi planladığı retrospektif sergilerin ilki olan Levent Çalıkoğlu, Ali Akay, Haşim Nur Gürel'in küratörlüğünü yaptığı Fikret Mualla retrospektifi, dün düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı. İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, Fikret Mualla'nın kendi ülkesinde yeterince tanınmadığını, bunun için toplumun her kesimine ulaşacak etkinliklerle Mualla'yı tanıtmayı amaçladıklarını belirtti.

Sergi, ressamın sanatının pek bilinmeyen yönlerine dikkat çekmeye çalışırken, benzer görülen yapıtlar arasındaki ayrımı vurgulamayı, farklı zaman ve ruh hallerinde gerçekleştirilen aynı temaya ait resimlerin birbirlerinden ne kadar beslendiklerini göstermeyi ve yaşamını resim yaparak kazanmayı isteyen bir ressamın modern hayat içindeki yerini sorgulamayı amaçlıyor.


Tüm İstanbul'a yayılacak
Sergi sürecinde çocuklar, gençler ve yetişkinler için çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Bu etkinliklerle Fikret Mualla'nın eserleri İstanbul Modern'in sınırlarını aşıp tüm İstanbul'a yayılacak. İstanbul Modern'de Nazmi Kal'ın yönettiği 'Fikret Mualla' belgeseli gösterilecek. Mualla'nın yaşamına tanıklık eden Hıfzı Topuz, Rasih Nuri İleri ressamla ilgili anılarını, sanat tarihçisi Zeynep Yasa Yaman sanatçının Türkiye-Fransa eksenindeki yaşamını ve bunun sanatına yansımalarını, Levent Çalıkoğlu, Ali Akay, Haşim Nur Gürel ise serginin hazırlık sürecini konu alan söyleşiler gerçekleştirecek.

Sergiyle birlikte 'Sanat İçin Genç Gönüllüler' projesi de başlatılacak. Proje kapsamında Mualla'nın eserlerinin röprodüksiyonları İstanbul'daki liselere taşınacak ve gençlerin sanatçıyla tanışması sağlanacak. Çocuklar için de 'Fikret Mualla-Saklambaçlı ABC' kitabı satışa sunulacak.
Sergiyle birlikte, şimdiye kadar yaklaşık 150 bin kişi tarafından ziyaret edilen İstanbul Modern'de işitsel turlar da başlayacak. Yapıtlara ilişkin bilgilerin verileceği bu tur İngilizce ve Türkçe olarak sunulacak ve 45 dakika sürecek. Bütün bunların yanı sıra sergiyi destekleyen Eti, üzerinde Fikret Mualla'nın eserlerinin yer aldığı bisküvi kutularını satışa sundu. İpek Kâğıt ise Selpak kutularına Fikret Mualla resimleri bastı. Sergi 31 Temmuz'a kadar açık kalacak.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/fikret-mualla-sergisi-kacmaz_25426.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!