Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kadınların ‘Modern Müze’ Merakı

Dört ay önce açılan İstanbul Modern Sanat Müzesi’ni bugüne kadar 150 binin üzerinde kişi ziyaret etti.

NTV-MSNBCb>Dört ay önce açılan İstanbul Modern Sanat Müzesi’ni bugüne kadar 150 binin üzerinde kişi ziyaret etti. Müzeye ilgi gösterenlerin yüzde 60’ını ise kadınlar oluşturuyor.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, fikir babasının Nejat Eczacıbaşı olduğu müzede halka açık modern sanat kütüphanesi, sinema salonu, fotoğraf bölümü ve geçici sergi salonlarının bulunduğunu anımsatarak, Başbakan Erdoğan’ın desteğiyle 15 yıllık aile rüyalarının 11 Aralık 2004 tarihinde gerçekleştirildiğini belirtti.

Başbakan Erdoğan’ın kendilerine inandığı için antreponun tahsisini yaptığını, bunun büyük bir destek olduğunu dile getiren Eczacıbaşı, “İstanbul Modern, 2.5 ayda 100 bin ziyaretçi sayısına ulaştı. Şu andaki ziyaretçi sayımız 150 bin kişiyi aştı. Açılıştan belli bir süre sonra giriş ücretli hale getirilmesine rağmen ziyaretçi sayısında bir değişiklik olmadı. Bu da gösteriyor ki toplumumuz kültür ve sanata çok meraklı” diye kaydetti.

EN BÜYÜK FİKRET MUALLA RETROSPEKTİFİ
Şu günlerde, 14 Nisan’da açılacak Fikret Mualla Resim Sergisi’ne hazırlandıklarını belirten Eczacıbaşı, “Bundan sonra her yıl bir retrospektif sergi düzenlemeyi amaçlıyoruz. İlkini, Fikret Mualla Resim Sergisi ile gerçekleştireceğiz. Bu sergide, 35 koleksiyonerden 250’ye yakın yapıt sergilenecek. Bu şimdiye kadar yapılmış en büyük retrospektif sergi olacak. Fikret Mualla, polemiklere neden olmuş bir sanatçı. Son 30 yılını Fransa’da geçirmiş. Renkli kişiliği ile çok ilgi çeken bir sanatçı. Sergiyle Mualla’nın 102. doğum gününü de kutlamış olacağız” diye konuştu.
Eczacıbaşı, sergide ünlü ressamın eserlerinin yanı sıra Ara Güler tarafından çekilmiş fotoğraflardan oluşan fotobiyografinin de yeralacağına dikkat çekerek, “Sergiyle eşzamanlı Fikret Mualla belgesel filmi, müzemizin sinema salonunda izleyicilere sunulacak. Sergi kapsamında eğitim bölümü, kütüphane, sinema-arthouse, müzebüs, işitsel turlar, müze mağazası ve müze cafesinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek” dedi.
Eczacıbaşı, 17 Eylül’de de İstanbul Modern’in başküratörü Rosa Martinez’in düzenlediği bugüne kadar yapılmış en büyük uluslararası serginin gerçekleştirileceğini, bu serginin 9. Uluslararası İstanbul Bineali ile eşzamanlı olacağını, sergiye Ghada Amer, Janine Antoni, Kutluğ Ataman, Christian Boltanski, Monica Bonvicini gibi sanatçıların katılacağını bildirdi.

‘GEZİCİ MÜZE İNŞA EDİLİYOR
Oya Eczacıbaşı, müzede heykele ayrılmış bir bölümlerinin olmadığını anlatarak, bunun için müzenin önünü heykel bahçesine dönüştüreceklerini dile getirdi. Eczacıbaşı, “Sanatseverler burada İstanbul Boğazı’na karşı çaylarını yudumlarken hem de yapıtlarla birlikte olmanın keyfini yaşayacak” dedi.
Eczacıbaşı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kentin değişik yerlerinden otobüslerle şu ana kadar 6 bin çocuğun İstanbul Modern’e getirildiğini, bu çocuklara eğitim salonunda sergisi olan sanatçıyla ilgili bilgiler verdiklerini de anlatarak, “Yeni bir proje başlatıyoruz. Gezici otobüs inşa ediyoruz. Buradaki yapıtlar, otobüse yüklenecek ve okullara taşınacak. Okullarda sergilenecek, belgeseller gösterilecek” diye kaydetti.

ÖĞRENCİLER İKİNCİ SIRADA
Müze ziyaretçileri arasında yapılan araştırmaya göre, ziyaretçilerin yüzde 25’i mühendis, avukat, mimar, doktor, ekonomist ve veteriner gibi meslek mensupları olurken, bunu yüzde 17 ile öğrenciler, yüzde 10 ile sanatla uğraşanlar, yüzde 8 ile öğretmen ve akademisyenler, yüzde 7 ile emekliler, yüzde 29 ile evhanımı, sekreter, çevirmen gibi diğer meslekler izliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadinlarin-modern-muze-meraki_25395.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!