Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Geleceği Tasarlamak: Disiplinler Arası Bir Öğrenme Deneyimi Atölye Serisi Başlıyor

İstanbul’u odağa alarak “Geleceğin Şehirleri” kavramını uzmanlar, akademisyenler ve belli bölümlerden öğrenciler ile birlikte tartışmayı hedefleyen Geleceği Tasarlamak: Disiplinler Arası Bir Öğrenme Deneyimi atölye serisi, 21 Eylül ve 3 Ekim tarihleri arasındaki 5 modülden oluşuyor.

yapi.com.tr

Eğitimler

Geleceği Tasarlamak: Disiplinler Arası Bir Öğrenme Deneyimi Atölye Serisi Başlıyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 21 Eylül 2021
BİTİŞ TARİHİ: 3 Ekim 2021
YER: Müze Gazhane
DÜZENLEYEN:

İstanbul Planlama Ajansı, Müze Gazhane ve İstanbul Kent Konseyi iş birliğiyle

WEB ADRESİ:

www.ipa.istanbul

+ Ajandama Ekle

Kent merkezlerinde artan yoğunluk nedeniyle toplumsal ayrışmanın derinleşmesi, tarihsel, doğal ve kültürel dokunun kaybolma tehlikesi altında olması, kirlilik, ulaşım sorunu, uygun fiyatlı konut eksikliği, suç oranlarındaki artış, temiz suya ve enerji kaynaklarına erişimde yaşanan sorunlar ve buna bağlı olarak kentsel yaşam kalitesinin azalması gibi olumsuz durumlar ortaya çıkmakta. Şehirler bir yandan ortaya çıkan bu zorluklara çözüm ararken bir yandan da geleceği şekillendirmeye çalışmaya devam ediyor.

“Geleceğin Şehirleri” kavramının ortaya çıkışından itibaren farklı dönemlerde kentlerin şekillenmesinde önemli rol oynayan fiziksel, toplumsal, kültürel, ekonomik, politik ve idari faktörlerin inceleniyor. Kentleri şekillendiren bu unsurların yanı sıra, teknolojik ve bilimsel gelişmeler ile birlikte kent kavramının taşıdığı anlam da değişiyor. Bu değişime ek olarak, zaman içerisinde ekonomik, sosyo-kültürel ve politik alanlarda yaşanan gelişmeler bireylerin ihtiyaçlarının ve taleplerinin farklılaşmasına sebep oluyor. Bireylerin artan ve çeşitlilik arz eden talepleri ise bu ihtiyaçlara cevap verebilecek mekânların yeniden üretimini beraberinde getiriyor.

Bu kapsamda İstanbul’u odağa alarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İstanbul Planlama Ajansı ve Müze Gazhane iş birliğiyle yürütülecek atölye serisi “Geleceğin Şehirleri” kavramını iklim krizi, dayanıklı şehirler, teknoloji - akıllı şehirler, erişilebilirlik - ulaşım ve katılımcılık - demokratik kent yönetimi başlıkları üzerinden tartışmayı ve gelecek senaryoları üretmeyi hedefliyor.

21 Eylül ve 3 Ekim tarihleri arasında 5 modülden oluşacak atölye serisinde sosyoloji, mühendislik, mimarlık, tasarım ve planlama bölümlerinden 35 öğrenci ile uzmanlar bir araya getirilecek, bilgilendirici sunumlar ve atölye çalışmaları yapılacak.

Modül 1: İklim Krizi - Dayanıklı Şehirler (21 Eylül / 10.00-19.30)

Modül 2: Teknoloji - Akıllı Şehirler (23 Eylül / 10.00-19.30)

Modül 3: Erişilebilirlik - Ulaşım (28 Eylül / 10.00-17.30)

Modül 4: Katılımcılık - Demokratik Kent Yönetimi (30 Eylül / 10.00-17.30)

Modül 5: Geleceğin Kentlerine Doğru (3 Ekim / 10.00-17.30)

Müze Gazhane’de gerçekleşecek atölye serisine başvurmak için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/gelecegi-tasarlamak-disiplinler-arasi-bir-ogrenme-deneyimi-atolye-serisi-basliyor_187041.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!