Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Haritada Boş Noktalar: Devletin Gizliliği ve Görünürlüğün Sınırları"

"Haritada Boş Noktalar: Devletin Gizliliği ve Görünürlüğün Sınırları", İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleştirilecek. Garanti Galeri ve Platform Garanti tarafından düzenlenen "Disiplinlerötesi" ve 11. Uluslararası İstanbul Bienali'nin "Kırmızı İplik Konuşma ve Sohbetler Dizisi" etkinlikleri kapsamındaki konferans, Coğrafya uzmanı ve sanatçı Trevor

yapi.com.tr

Toplantılar

"Haritada Boş Noktalar: Devletin Gizliliği ve Görünürlüğün Sınırları"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 26 Haziran 2009 18:00
YER: İTÜ Mimarlık Fakültesi, Taşkışla, İstanbul
+ Ajandama Ekle

"Haritada Boş Noktalar: Devletin Gizliliği ve Görünürlüğün Sınırları", İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleştirilecek. Garanti Galeri ve Platform Garanti tarafından düzenlenen "Disiplinlerötesi" ve 11. Uluslararası İstanbul Bienali'nin "Kırmızı İplik Konuşma ve Sohbetler Dizisi" etkinlikleri kapsamındaki konferans, Coğrafya uzmanı ve sanatçı Trevor Paglen’ı konuk edecek.

ABD'deki devlet sırlarının, örtülü ödeneklerin, gizli askeri üslerin ve "kayıp edilmiş" insanların dünyasında, askeri oluşumların ve istihbarat kurumlarının içyüzünü bilen kişilerce "kara dünya" olarak adlandırılan bir alandan bahsedecek olan sanatçı, çalışmaları boyunca ürettiği ve topladığı yüzlerce imgeyi kullanarak, "kara dünya"nın iç çelişkilerinin, güncel zamanlar hakkındaki düşüncelerimizin bağlamını oluşturan tuhaf görsel, estetik ve epistemolojik kuralları nasıl yarattığını gösterecek.

Konferansın dilinin İngilizce olduğu ve simültane çevirinin yapılacağı gelen bilgiler arasında.


Trevor Paglen

Trevor Paglen Berkeley, California'da yaşayan bir sanatçı, yazar ve California Berkeley Üniversitesi Coğrafya Bölümü'nde çalışan bir deneysel coğrafya uzmanı. Paglen, dünyayı anlamak üzere alışılmadık, ancak üzerinde titizlikle çalışılmış yöntemler inşa etmek için toplumsal bilimler, güncel sanat ve daha karanlık disiplinler arasındaki sınırları bilerek bulanıklaştırıyor.

Sanatçının işleri, Berlin'de Transmediale.08 Festivali'nde, Pittsburgh'da Andy Warhol Müzesi'nde (2007), Philadelphia'daki Güncel Sanat Enstitüsü'nde (2007) ve Kunstraum Munich'te (2006) sergilendi.

Paglen'in, A.C. Thompson ile birlikte yazdığı ve 2006 yılında Melville House tarafından yayımlanan ilk kitabı Torture Taxi: On the Trail of the CIA's Rendition Flights (İşkence Taksisi: CIA'in Hayalet Uçuşlarının İzinde), ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) "olağandışı teslimat" programı hakkında sistematik bir bilgi sunan ilk kitap oldu. Yine Melville House tarafından 2007 yılında yayımlanan ikinci kitabı I Could Tell You But Then You Would Have to be Destroyed by Me (Sana Anlatabilirdim Ama Sonra Seni Yok Etmem Gerekirdi) ise okurlarına "kara" askeri programların görsel kültürünü inceleyen bir çalışma sunuyor.


http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/haritada-bos-noktalar-devletin-gizliligi-ve-gorunurlugun-sinirlari_69982.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!