Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

IAPS - Culture & Space Network: Kültür ve Mekan Buluşmaları 4 - Tasarım Atölyeleri

'Sonsuz Bir Kentsel Artikülasyon Mekanı Olarak İstanbul' teması ile 17-20 Ocak tarihlerinde ÖzÜ-X'te gerçekleşecek olan IAPS-CS Kültür ve Mekan Tasarım Atölyeleri, İstanbul’un çoklu yapısı bağlamında söylem, eylem, inşa ve ifşa üzerine artiküle edilen kent sorgusunu 7 farklı atölye çalışmasıyla ortaya koymayı amaçlıyor. 

yapi.com.tr

Buluşmalar

IAPS - Culture & Space Network: Kültür ve Mekan Buluşmaları 4 - Tasarım Atölyeleri
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 17 Ocak 2019
BİTİŞ TARİHİ: 20 Ocak 2019
YER: Özyeğin Üniversitesi, ÖzÜ-X, İstanbul
DÜZENLEYEN:

Özyeğin Üniversitesi (ÖzÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

WEB ADRESİ:

www.iaps-culturespace.com

+ Ajandama Ekle

"Sonsuz Bir 'Kentsel Artikülasyon' Mekanı Olarak İstanbul" ana teması çerçevesinde düzenlenen IAPS-CS Network Kültür ve Mekan Buluşmaları'nın dördüncüsü, Özyeğin Üniversitesi 10. Yıl Etkinlikleri çerçevesinde Eylül 2018 - Şubat 2019 arasında devam edecek olan Makale Seçkisi, Tasarım Atölyeleri, Ulusal Öğrenci Fikir Yarışması, Sempozyum/ Kolokyum/ Sergi/ Ödül Töreni gibi birbiriyle ilişkili bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapacak.

2018 yılı içerisinde mezun olmuş olan öğrencilerin de katılımına açık olan Tasarım Atölyeleri’ne başvurmak isteyen öğrencilerin, 23 Kasım 2018 tarihine kadar ilgili adresteki çevrimiçi formu doldurmaları gerekiyor.

* * *

ATÖLYE #1:

İç|güdüsel Mimari Atölyesi
Yürütücüler: İhsan Oturmak, Seda Oturmak, Feyza Sayman

İçgüdüsellik, günümüz pratiklerinden oldukça uzak kalmış bir kavram. Planlanmış ve tasarlanmış olanın, kendiliğindenliğe yer bırakmadığı bir bağlamda evrilen kentler içinde, kanıksanmış toplumsal gerçeklikler ile doğadan koparılmış bir kentselliğe şahit oluyoruz. İçgüdüsel Mimari Atölyesi, alışılmış öğrenme ve öğretme pratiklerinden vazgeçerek, ilkel inşa ve düzenleme güdüsünü kolektif biçimde üretime dökmeyi amaçlıyor. Bu bağlamda ilk kez karşılaşılması umulan doğadan, işlenmemiş malzemelerin sanatsal ve pratik yönlerini keşfederek arkeoloji, mimari ve yerleştirme arasında bir iletişim kurulması hedeflenmekte. Atölye ürünü olarak ortaya konması öngörülen, eklemlenme metodu ile kamusal alana yapılabilecek bir yerleştirmenin toplumun rutini üzerindeki etkisi araştırılacak konulardan biri. Post-modern üzerine primitif eklemlenmeler olarak nitelendirilecek, ölçüsüz, uyumsuz ama işlevsel özelliklere sahip olacak bir müdahalenin, toplumda bir engel, bir barikat olarak mı algılanacağı yoksa toplumun adapte olabilme yetisinin mi öne çıkacağı atölyenin cevaplamaya çalıştığı sorular arasında. Üretim yapılırken eş zamanlı olarak İstanbul’a yapılmış ve yapılmakta olan müdahalelerin sonuçlarının da irdelenmesi, bunların toplum üzerindeki yan etki diyebileceğimiz durumlarının ortaya konması amaçlanıyor. Bu yolla yapılan çalışmanın kentsel ölçekte de izlerinin aranması, mekansal müdahale ile kentsel müdahale ilişkisinin sorgulanması hedefleniyor.

*

ATÖLYE #2: