Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Marmara Urban Forum 2021

II. Kültür Mirası Atölyesi: Osmanlı Kültür Mirası ve Su Yapıları

Edirne Valiliği ve Trakya Üniversitesi Rektörlüğü işbirliği ile Mimarlık Fakültesi bünyesinde ikincisi düzenlenen Kültür Mirası Atölyesi’nde bu yıl, Osmanlı Edirnesi’nin kültür mirası, su yapıları ve şehrin su ile olan ilişkisi geçmiş ve günümüz bağlamında ele alınacak.

yapi.com.tr

Toplantılar

II. Kültür Mirası Atölyesi: Osmanlı Kültür Mirası ve Su Yapıları
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 17 Eylül 2018
BİTİŞ TARİHİ: 21 Eylül 2018
YER: Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Edirne
DÜZENLEYEN:

Edirne Valiliği ve Trakya Üniversitesi Rektörlüğü işbirliğinde

DİĞER BİLGİLER:

atolye.kultur@gmail.com

+ Ajandama Ekle

Bir kentin sosyo-kültürel yapısının en önemli parçalarından olan su yapıları; köprülerden su kemerlerine, su terazilerinden şadırvanlara, havuzlardan sebillere ve çeşmelerden hamamlara kadar uzanan çeşitlilikte ve o toplumun suyla ilişkisini gösteren birer tarihi kültürel değeridir. Çokkatmanlı kültürel bir yapıya sahip, geçmişi Traklar'a kadar uzanan Edirne ise Osmanlı kültür ve medeniyetinin birçok yönüyle yaşandığı, kültürel miras açısından son derece zengin bir kenttir. Edirne’ye su ileten ve günümüzde de büyük bölümü çalışan, toplam 50 km uzunluğundaki Taşlı Müsellim su yolu Sinan’ın önemli bir su yapısıdır. Edirne aynı zamanda köprüleri, su terazileri, çeşmeleri ve hamamları ile çok sayıda su yapısına sahip bir kenttir.

Geçtiğimiz yıl 11-15 Eylül tarihlerinde ilki düzenlenen “Kültür Mirası” konulu atölye çalışması, Türkiye'deki 25 fakülteden 40 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Düzenli olarak yapılması ve uzun vadede uluslararası platformlara taşınması planlanan atölye çalışması bu yıl 17-21 Eylül 2018 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde yapılacaktır.

Atölyede; Osmanlı mimarisinin eşsiz örneklerini bünyesinde barındıran Edirne kentinin tarihini görerek ve yaşayarak öğrenmek isteyen mimarlık fakültesi lisans ve lisansüstü öğrencilerini bir araya getirmeyi hedeflenmektedir. 

Atölyeye katılan öğrencilere Edirne'nin kültürel mirasını tanıtma amaçlı kent gezisi düzenlenecek; davetli öğretim üyeleri tarafından kentin kültürel mirası, Selimiye Camisi’nin UNESCO süreci, Edirne’nin arkeolojik tarihi, kentteki vakıf eserleri ve su yapıları, Tunca ve Meriç nehirlerinin kentin mimari ve kültürel gelişimine katkısı, kıyı düzenleme örnekleri ve önerileri gibi konularda seminerler verilecektir. Sonrasında yapılacak atölye çalışmaları ile öğrencilerin bu bilgileri hem dijital ortamda, hem de poster ve maket sunum teknikleri ile ortaya koymaları sağlanacaktır. Atölye çalışması, Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi binasında açılacak sergi ve katılım belgesi töreni ile sona erecektir.      

Mimarlık lisans ve lisansüstü öğrencilerinin katılımına açık olan “Edirne Açıkhava Amfisi Geleceğin Mimarlarını Yetiştiriyor: Osmanlı Kültür Mirası ve Su Yapıları” başlıklı II. Kültür Mirası Atölyesi boyunca, konaklama ve yemek Trakya Üniversitesi tarafından karşılanacak, ulaşım giderleri katılımcılara ait olacaktır.

Bilgi ve iletişim için:
atolye.kultur@gmail.com

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/ii-kultur-mirasi-atolyesi-osmanli-kultur-mirasi-ve-su-yapilari_167503.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!