Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

İlhan Koman & Çocuklar ‘Elele Gökkuşağı’na

İlhan Koman Vakfı’nın ‘Beldemiz İçin Sanat’ (BİS) projesi çerçevesinde, çocukların yaptığı ve anıtsal boyutlarda büyütülerek İstanbul’un 4 farklı semtine yerleştirilmekte olan heykellerin üçüncüsü, ‘Elele Gökkuşağı’.

NTV-MSNBC

Sergiler

İlhan Koman & Çocuklar ‘Elele Gökkuşağı’na
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 30 Haziran 2005 16:00
+ Ajandama Ekle

lhan Koman Vakfı’nın ‘Beldemiz İçin Sanat’ (BİS) projesi çerçevesinde, çocukların yaptığı ve anıtsal boyutlarda büyütülerek İstanbul’un 4 farklı semtine yerleştirilmekte olan heykellerin üçüncüsü, ‘Elele Gökkuşağı’.

Tasarımını Kağıthaneli ilköğretim öğrencisi 12 yaşındaki Yaşar Özen’in yaptığı heykelin açılışı 30 Haziran Perşembe günü, saat 16.00’da Kağıthane Sadabad Kültür Merkezi bahçesinde yapılacak. Kağıthane Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilecek açılışta heykel, fotoğraf ve müzik alanının önemli isimleri bir araya gelecek.

‘Elele Gökkuşağı’nın büyük boyuta uygulaması Alçıray Kıryaman, Cem Ece, Özay Emert, Emin Emert, Mustafa Taşdemir ve Nazif Kural tarafından gerçekleştirildi. ‘Elele Gökkuşağı’, BİS projesi kapsamında büyük boyuta uygulanan heykellerin üçüncüsü.

Proje kapsamında, çocuklar tarafından tasarlanan heykellerden 2 tanesi, geçtiğimiz haftalarda Cihangir Parkı ve Balat’ta açıldı. Kağıthane’deki heykelin açılışından sonra önümüzdeki haftalarda 1 heykelin daha açılışı gerçekleştirilecek.

ÇOCUKLARDAN YÜZLERCE HEYKEL VE FOTOĞRAF
Yine çocuklar tarafından gerçekleştirilen yüzlerce heykel ve çocukların kendi semtlerinde çektikleri yüzlerce fotoğraftan (İFSAK işbirliği ile) oluşan oldukça kapsamlı bir sergi de Balat’ta açıldı. Aynı serginin diğer durakları Kağıthane ve Beyoğlu.

SERGİ, SADABAD KÜLTÜR MERKEZİ’NE TAŞINDI
‘Elele Gökkuşağı’nın yanı sıra 100 kadar çocuğun yapmış olduğu 300’den fazla heykel de, yine çocuklar tarafından çekilen fotoğraflarla birlikte, Sadabad Kültür Merkezi’nde sergileniyor.

Çoğu, fotoğraf makinesi ile ömründe ilk kez BİS projesi kapsamında verilen ‘tek kullanımlık’ fotoğraf makineleri sayesinde tanışan çocuklar, hiç yönlendirilmeden diledikleri gibi çevrelerinde gördüklerini çektiler. İFSAK üyesi fotoğrafçılar da bu fotoğraflardan bir fotoğraf sergisi oluşturdu.

Bu sergi, heykelleri yaratan zihinlerin ve minik ellerin sahiplerinin yaşamlarının farklı kesitlerine, yine onların gözlerinden tanıklık edilmesini sağlıyor.

Heykel açılışını takiben açılacak heykel ve fotoğraf sergisi, Kağıthane Sadabad Kültür Merkezi’nde 15 Temmuz’a kadar gezilebilecek.

İlhan Koman Vakfı ve Kağıthane Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği açılışta Laço Tayfa ve İlhan Erşahin, çocukların da katılımıyla mini bir konser verecek. Müzikli bir piknik havasında gerçekleşecek açılışa çoluk çocuk tüm halk davetli.


Açılış Programı
Tarih: 30 Haziran 2005, Perşembe
“Elele Gökkuşağı” Açılış:
16.00 / Sadabad Kültür Merkezi bahçesi, Kağıthane

Sergi Açılış:
16.30 / Sadabad Kültür Merkezi, Kağıthane
Laço Tayfa ve İlhan Erşahin ile müzikli piknikÇOCUKLAR İSTANBUL’A 4 ANIT HEYKEL ARMAĞAN EDİYOR
İlhan Koman Vakfı’nın ‘Beldemiz İçin Sanat’ (BİS) projesi çerçevesinde, 7-14 yaşları arasındaki 100 çocuğun çeşitli malzemeler kullanarak yaptığı yüzlerce heykel arasından seçilen 4 tanesi anıtsal boyutlarda büyütülerek İstanbul’un 4 farklı semtine yerleştiriliyor; üstelik ‘İlhan Koman: Retrospektif’ sergisinin sürdüğü bu günlerin anlamını pekiştirerek.

BİS PROJESİ DÜNYADA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYOR
Çocuklar tarafından tasarlanmış heykeller, bir büyük kentin kamusal alanlarına kalıcı olarak dünyada ilk kez yerleştiriliyor.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve İstanbul’daki ilçe belediyeleri ve sivil toplum örgütlerinin büyük desteğiyle gerçekleşen proje, çocuklarının yaratıcılığını geleceğe taşımada İstanbul’u öncü kılıyor.

İLK HEYKEL ‘KEDİ’, 5 HAZİRAN’DA AÇILDI
Pierre Loti İlkokulu öğrencisi 8 yaşındaki Canan Aşiyan’ın ‘Kedi’ adlı heykeli, 3-5 Haziran 2005 tarihleri arasında düzenlenen Cihangir Şenliği kapsamında açıldı.

Şenliğin son günü olan 5 Haziran’da gün boyunca Cihangir Parkı’nda çocuklar için müzik, dans, açık havada deneyler, çocuk kitapları yazarlarıyla söyleşi gibi özel etkinlikler yer aldı.
‘LEYLEK’ 11 HAZİRAN’DA BALAT’TA AÇILDI.
Tasarımını Balatlı ilkokul öğrencisi 8 yaşındaki Muhammed Söylemez’in, büyük boyuta uygulamasını sanatçı Şirin İskit’in yaptığı ‘Leylek’ adlı heykel, 11 Haziran 2005 Cumartesi günü Haliç kıyısındaki Balat Akşemsettin Parkı’nda açıldı.

ÇADIRDA HEYKEL VE FOTOĞRAF SERGİSİ
‘Leylek’in hemen ardından, Fatih Belediyesi’nin Haliç kıyısında, Balat iskelesi yanında kurduğu çadırda, çocukların yaptığı heykeller ve çektikleri fotoğraflardan oluşan serginin de açılışı yapıldı.BİS: ÇOCUKLARDAN KAMUSAL ALANDA SANAT
İlhan Koman’ın bilimsel ve sanatsal mirası ile çocuk yaratıcılığını birleştiren BİS projesine katılan çocuklar, önce İstanbul için yapılmış heykelleri gezdiler. Kullanabilecekleri malzemeleri, sanat eserlerinin şehir yapısının nasıl bir parçası haline geldiğini gören çocuklar, aynı zamanda restorasyon atölyesinde İlhan Koman’ın eserlerini de yakından tanıdılar.

3 ay süren atölye çalışmaları sırasında eğitmenler ve sanatçılarla çalışan çocuklar, kendi mahallelerinde gerçekten görmek istedikleri sanat eserlerini yarattılar. İşte onların yarattığı bu yüzlerce eser içinden seçilen 4 tanesi anıtsal boyutlarda uygulandı ve önümüzdeki 2 ay içinde İstanbul’un 4 farklı semtine yerleştiriliyor!

Çocuklar tarafından yapılan heykeller ve çekilen fotoğraflardan oluşan sergiler de üç farklı bölgedeki çadır ve salonlarda ...

4 Heykel - 4 Semt
Kedi / 5 Haziran 2005,
Cihangir Parkı, Beyoğlu

Leylek / 11 Haziran 2005, Saat: 14.30
Balat Akşemsettin Parkı, Fatih
Laço Tayfa ve İlhan Erşahin ile Müzikli Piknik

Elele Gökkuşağı / 30 Haziran 2005, Saat: 16.00
Sadabad Kültür Merkezi Bahçesi, Kağıthane
Laço Tayfa ve İlhan Erşahin ile Müzikli Piknik

Buluşan Duvarlar / 21 Temmuz 2005
Tarlabaşı, Beyoğlu

Sergiler
Fatih 11 Haziran - 26 Haziran 2005, Çadır, Haliç Kıyısı, Balat İskelesi Yanı, Fatih
Kağıthane 30 Haziran -15 Temmuz 2005, Sadabad Kültür Merkezi, Kağıthane
Beyoğlu 22 Temmuz - 5 Ağustos 2005, Yapı Kredi Kültür Merkezi Sermet Çifter Salonu, Galatasaray

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/ilhan-koman--cocuklar-elele-gokkusagina_29518.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!