Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: 4. Ulusal Yapı Kongresi
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

İstanbul İnisiyatifi'nden "Geçmişimiz İçin Bir Gelecek" Sempozyumu

Kültürel coğrafyamızda olup bitenlere seyirci kalmaktansa dünya kamuoyuna ve uluslararası kuruluşlara seslenmeyi yeğleyen İstanbul İnisiyatifi, ilk

yapitr/Murat Uymuşlar

Toplantılar
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 24 Haziran 2004
BİTİŞ TARİHİ: 26 Haziran 2004
+ Ajandama Ekle

b>Kültürel coğrafyamızda olup bitenlere seyirci kalmaktansa dünya kamuoyuna ve uluslararası kuruluşlara seslenmeyi yeğleyen İstanbul İnisiyatifi, ilk etkinliğini hayata geçiriyor.

Geçmişimiz İçin Bir Gelecek: Kültürel Miras Kavramının Yeniden Tanımlanması ve Korunması İçin Uluslararası Sempozyum, 24-26 Haziran tarihlerinde, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampusu'nda gerçekleştirilecek. 3 gün sürecek sempozyumda, kültürel varlıklara yönelik suçlara karşı uluslararası kurumları, antlaşmaları ve mahkemeleri etkin kılacak bir yapının oluşması için düşünce üretilecek.

T.C. Dışişleri Bakanlığı, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Ağa Han Vakfı, Yapı Kredi Kültür Sanat ve Yayıncılık, yabancı ülkelerin Türkiye'deki diplomatik misyonları ve diğer kurumlarca desteklenen sempozyuma; Avrupa ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Ortadoğu'dan arkeologlar, tarihçiler, hukukçular ve tahribatın tanığı Iraklı müzeciler ve gazeteciler katılacak.

Geçtiğimiz yıl kurulan İstanbul İnisiyatifi'nin yetkilileri, sempozyumu yapma nedenlerini şöyle açıklıyor: "Kültürel miras kavramının yeniden tanımlanması ve etkin bir biçimde korunması gerekliliği, şimdi, her zamankinden daha büyük bir önem kazandı. Savaş ortamında, insanlığın ortak değerleri, ortak hafızası olan kültürel ve tarihsel mirasın nasıl yok edildiğini gördük ve yaşadık. Kamboçya'dan Lübnan'a, Afganistan'dan Bosna'ya birçok ülkede yaşanan acı örneklerden sonra, geçen yıl Irak'ta Mezopotamya Uygarlığı'nın tahribatına, şiddete maruz kalmasına, talan edilmesine ve yağmalanmasına tanık olduk. Geçmişimizin belgeleri olan kültürel mirasın korunması çabalarının hemen şimdi, her düzeyde artırılması kaçınılmaz bir gerçek."

İstanbul İnisiyatifi; Prof. Dr. Zeynep Ahunbay (Mimar, İTÜ, ICOMOS Türkiye Başkanı), Murat Cano (Avukat, İstanbul Barosu), Oktay Ekinci (Mimar, Mimarlar Odası), Prof. Dr. Ahmet İnsel (İktisatçı, Galatasaray ve Sorbonne Üniversitesi), Dr. Ömer Madra (Siyaset Bilimci, Açık Radyo ve Bilgi Üniversitesi), Zeynep Oral (Gazeteci-Yazar, Cumhuriyet Gazetesi), Prof. Dr. Mehmet Özdoğan (Arkeolog, İstanbul Üniversitesi), Dr. Gül Pulhan (Arkeolog, Bilgi Üniversitesi), Aksel Tibet (Arkeolog, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü) ve Melek Ulagay Taylan'dan (Belgesel Film Yapımcısı, Ajans21) oluşuyor.İstanbul'da yapılacak NATO zirvesi dolayısıyla olağanüstü güvenlik tedbirleri alındığından, toplantıya katılacak kişilerin isimlerini aşağıdaki numaraya bildirmeleri gerekmektedir.

Aynı nedenle, toplantının başlamasından en az 30 dakika önce salonda olunması da gerekmektedir.

LCV: Murat Demirok - Kıvanç Ada / (0212) 233 22 38

Sempozyum programına haber ekinden ulaşabilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/istanbul-inisiyatifinden-gecmisimiz-icin-bir-gelecek-sempozyumu_13477.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!