Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşveren Sergisi

Türkiye’de mimar ve işveren müzakerelerinin üretimlere etkisini, bir dizi nitelikli yapının gelişim süreçleri eşliğinde inceleyen İşveren Sergisi, 26 Kasım’a kadar SALT Galata’da izlenebilir.

yapi.com.tr

Toplantılar

İşveren Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 13 Eylül 2017
BİTİŞ TARİHİ: 26 Kasım 2017
YER: SALT Galata, Karaköy
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

SALT tarafından, Kalebodur'un desteğiyle

DİĞER BİLGİLER:

A: Bankalar Caddesi 11 Karaköy, İstanbul
T: (212) 334 22 00

+ Ajandama Ekle

SALT tarafından geliştirilen İşveren Sergisi, 1930’lardan 2010’lara Ankara, Çanakkale, Denizli, İzmir ve İstanbul’da özel kesim ya da kamu kesiminden sipariş edilmiş olan bir dizi yapı temelinde, mimar ile işveren arasındaki kritik ilişkiyi ve iletişimin ürüne nasıl yansıdığını irdeliyor.

ODTÜ Kampüsü, Makbule Atadan Villası, Denizli Basma ve Boya Sanayi Fabrikası (DEBA) ile Yahşibey Tasarım Çalışmaları yapısını da içeren seçki, özgün arşiv belgeleri ve söyleşilerle desteklenen anlatımlarla işverenin yapıdaki belirleyici rolüne odaklanıyor. Turizmin gelişimi için öncü adımlar atmış olan bürokrat Özer Türk’ün incelemeye açılan kişisel arşiviyle de, işveren rolünün maddi kaynak sağlayıcılığından daha önemli yeniliklere aracılık etme potansiyeli vurgulanıyor. 

DenizliDenizli Basma ve Boya Sanayi Fabrikası (DEBA), 1973-74 / SALT Araştırma, Cengiz Bektaş Arşivi

SALT Galata’nın yeniden işlevlendirme sürecini katlara yayılan sunumlarla işleyen İşveren Sergisi, Osmanlı İmparatorluğu’nda kadın banilerin inşa ettirdiği yapılarla İstanbul’a odaklanıyor. Çeşmeden külliyeye çeşitli ölçekteki bu yapılar için hazırlanan bir harita ile SALT Araştırma Ali Saim Ülgen Arşivi’nden derlenen çizim, fotoğraf ve yazışmaların yer aldığı bu bölüm, 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadın banilerin şehirleşmedeki rollerini incelemeyi mümkün kılıyor. 

Altuğ-Behruz Çinici, Cengiz Bektaş ve Ali Saim Ülgen arşivlerinden seçili belgeler, Kalebodur tarafından desteklenen SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi kapsamında izleyiciyle buluşuyor.

Başarılı yapıların ardındaki ikili: Hevesli mimar - Tutkulu işveren 

İşveren Sergisi, fikir düzeyinde yeniliği ve uygulamada özeni ile ayrışan hemen her yapıda hevesli bir mimara, tutkulu bir işverenin karşılık geldiğine işaret eder. Oysa bu ilişki, çoğunlukla ortak bir üretim ortamı olarak değerlendirilmekten ziyade kutuplaştırılmıştır. Mimarın, diğer uzman ve uygulamacıları kendi üretimine düşman ilan ettiği hayli baskın bakış açısında, işveren “cehalet ve zevksizlik”le suçlanan bir karikatürdür.

Küreselleşmenin gezgin “yıldız mimar” profiliyle ifade bulduğu son kırk yılda, şirketleşmiş yatırım ve proje geliştirme süreçlerinde konumlanan ve sermayeyi artırmaya yönelik bir refleksle çalışan pragmatik bir tiplemeye dönüşmüştür. Ancak, dünyanın birer kriz hâline gelen öncelikleriyle kapanmaya yüz tutan bu dönemde, mimarlar mesleği yapma biçimlerini sorgulamak zorunda kaldıkları bir dönemece geldi. Bu bağlamda sergi, mimarın bozması gereken ezbere; beceri, uzmanlık ve çabasının üstün bir eser yaratmaktan çok ortak bir üretime aracılık etme ihtimalinin bir adımı olarak işveren profilini de dâhil etmesi gereğini hatırlatır. 

Ar-TurAr-Tur inşa hâlinde, Burhaniye, Balıkesir, 1970 / Özer Türk Arşivi

ODTÜ Kampüsü'nün inşa süreci tüm detaylarıyla İşveren Sergisi'nde

Kemal Kurdaş, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ndeki (ODTÜ) rektörlük görevine 21 Kasım 1961’de başladı. ODTÜ Kampüsü proje yarışmasını kazanan Altuğ Çinici ve Behruz Çinici ile ilk kez 23 Kasım’da görüştü. Mimarlardan, sözleşmesi yapılmış olan Mimarlık Fakültesi ile iki yurdu içeren ilk etap çalışmalarının bir an evvel tamamlanmasını istedi. Kurdaş’ın, Eymir Gölü çevresindeki bozkırda kuracağı yeni hayatın en kuvvetli unsuru olan ağaçların dikimineyse 3 Aralık’ta başlandı. İlk yapıların inşaat işleri, Şubat 1962’de ihale edildi, 12 Mart’ta temel atma töreni gerçekleştirildi.

ODTÜODTÜ Kampüsü yarışma projesi vaziyet planı, 1961 / SALT Araştırma, Altuğ-Behruz Çinici Arşivi

Kurdaş, bu törene dair anılarını şöyle aktarır:

“Muhteşem bir tören oldu. Törende çok iddialı bir de konuşma yaptım. ‘Bu bina 13 bin metrekarelik kapalı alana sahip, yaygın, dolayısıyla yapımı zor bir binadır. Burada Türkiye’de ilk kez kullanılan çıplak beton dediğimiz yeni bir teknik uygulayacağız. Normalde beş-altı yılda bitmeyecek bu binayı biz önümüzdeki yılın yaz aylarında tamamlayacağız [...]. Önümüzdeki yıl, sizi bu binaya çay içmeye davet ediyorum!’ dedim.”

(Hayatım Mücadeleyle Geçti “Kemal Kurdaş Kitabı”, söyleşi: Şengün Kılıç Hristidis, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, İstanbul, 2010) 

ODTÜODTÜ yaya allesi, arka planda Mimarlık ve İdari İlimler fakülteleri / SALT Araştırma, Altuğ-Behruz Çinici Arşivi

ODTÜ Kampüsü’nün bu demeçle kamuya tanıtılan ve Çiniciler tarafından yaklaşık yirmi yıl yürütülen projesi, mimari üretim sürecinde işverenin katkısının her yönüyle izlenebileceği bir vakadır.

SALT Araştırma’ya 2015 yılında devredilen Altuğ-Behruz Çinici Arşivi’ndeki ODTÜ Koleksiyonu, proje çizimlerinin ötesinde, Çiniciler’in titiz çalışma prensiplerini ve karşılığında Kurdaş’ın mimarlardan esirgemediği desteği görünür kılan şantiye seyir defteri ve seyir raporlarının yanı sıra kontrollük sözleşmeleri, iş bitirme belgeleri ve resmî dilekçeleri içerir. Bu muhtelif kayıtlar, nitelikli bir mimari üretimin, sorumlulukların taraflarca doğru ve eksiksiz tariflendiği sağlıklı bir iletişim ortamına gereksinim duyduğuna dikkati çeker.

ODTÜODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi, amfiler grubunun çatısı / SALT Araştırma, Altuğ-Behruz Çinici Arşivi

İşveren Sergisi, 13 Eylül - 26 Kasım 2017 tarihleri arasında SALT Galata'da izlenebilir. Sergi paralelinde herkesin katılımına açık olarak gerçekleştirilecek konuşma programı, saltonline.org ve SALT Online sosyal medya hesaplarından duyurulacak.


SERGİ KÜNYESİ:

ARAŞTIRMA
Meriç Öner (SALT Araştırma ve Programlar), Melis Cankara (SALT Araştırma ve Programlar), Müge Cengizkan, Firüzan Melike Sümertaş, Murat Tülek, Işıl Uçman Altınışık (Pamukkale Üniversitesi), Murat Burak Altınışık (Pamukkale Üniversitesi), Ali Eray (PAB), Pınar Gökbayrak (PAB), Burçin Yıldırım (PAB), Beril Sarısakal (SALT Araştırma ve Programlar), Masum Yıldız (SALT Araştırma ve Programlar), Berin Ekici (PAB)

KATKI
Can Çinici, Ediz Türk, Gülizar Özden Türk, Gülden Evirgen, Ersan Türk, Sezen Evirgen Öğücü, Ece Çokar, Esat Sivri, Emre Senan, Nevzat Sayın, Han Tümertekin, Zeynep Tümertekin

TASARIM
PAB, Emirhan Altuner (SALT Araştırma ve Programlar), Tuğrul Şalcı (SALT Araştırma ve Programlar)

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/isveren-sergisi_161396.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!