Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Marmara Urban Forum 2021

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi Kamu Programları

125 binden fazla çevrimiçi belgeyle 20. yüzyıl Türkiye’sinde yapılı çevrenin gelişimini ayrıntılandıran ve Kalebodur desteğiyle içeriği her yıl genişletilen arşivden seçili konular bir dizi programla ele alınacak.

yapi.com.tr

Toplantılar

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi Kamu Programları Kamhi-Grünberg İkiz Villası, Burgazada SALT Araştırma, Utarit İzgi Arşivi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 6 Ekim 2018
BİTİŞ TARİHİ: 12 Aralık 2018
YER: SALT Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN:

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi

ANA SPONSORLAR:

Kalebodur

WEB ADRESİ:

saltonline.org

+ Ajandama Ekle

SALT Araştırma, Kalebodur’un desteğiyle çalışmaları yürütülen Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nin katmanlı araştırma potansiyellerini örneklendiren kamu programları gerçekleştiriyor.

Mimarlık Haftası’nda, akademisyen mimar İdil Erkol Bingöl’ün katılımıyla yapılacak bir geziyle Utarit İzgi Arşivi’nde fotoğrafları bulunan, Burgazada’daki Kamhi-Grünberg İkiz Villası incelenecek.

İletişim tasarımcısı Ömer Durmaz’ın 24 Ekim’deki konuşmasında, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Atatürk Kültür Merkezi’ndeki etkinlikleri için tasarlanmış çeşitli afişlerin kültür tarihindeki önemi değerlendirilecek.

Akademisyen iç mimar ve çevre tasarımcısı Deniz Hasırcı ile akademisyen mimar Zeynep Tuna Ultav’ın 12 Aralık’taki konuşmasıysa, Altuğ-Behruz Çinici Arşivi’nde yer alan ve mimarların Clemens Holzmeister ile yazışmalarından oluşan belge grubuna odaklanacak.

Program

6 Ekim Cumartesi - "Burgazada Kamhi-Grünberg İkiz Villası Gezisi" İdil Erkol Bingöl

Kamhi-Grünberg İkiz Villası, Burgazada SALT Araştırma, Utarit İzgi Arşivi

Utarit İzgi’nin tasarladığı Kamhi-Grünberg İkiz Villası, 1968 yılında Burgazada’nın İndos Mevkii’nde inşa edilir. Tek bir çatı altında iki bağımsız bölüm olarak kurgulanan villa, mimarın erken dönem modernist üretimlerinden olup hasar görmeden bugüne ulaşabilen nadir yapılarındandır. Akademisyen mimar İdil Erkol Bingöl’ün katılımıyla gerçekleştirilecek gezide, yapının mekân kurgusu, strüktürü, biçim diliyle malzeme kullanımı incelenerek İzgi’nin projelerini ayrıcalıklı kılan nitelikler üzerinde durulacak.

Katılımın 15 kişiyle sınırlı olduğu gezinin kayıt süreçleri SALT Online Facebook sayfasından yürütülüyor.

24 Ekim Çarşamba, 19.00 - "Afişin Arşivi ve Bir Mikro Örnek: AKM Gösteri Afişleri Koleksiyonunun İncelenmesi" Ömer Durmaz

Yer: SALT Beyoğlu, Açık Sinema