Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Kasa Galeri'de "İşin Başı: Çizime Farklı Yaklaşımlar 2006" Sergisi

"İşin Başı: Çizime Farklı Yaklaşımlar 2006"

yapi.com.tr

Sergiler

Kasa Galeri'de "İşin Başı: Çizime Farklı Yaklaşımlar 2006" Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 22 Şubat 2006
BİTİŞ TARİHİ: 18 Mart 2006
+ Ajandama Ekle

b>Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri, "İşin Başı: Çizime Farklı Yaklaşımlar" dizisinin bu yılki sergisini 22 Şubat tarihinde izleyiciyle buluşturacak. Seda Özen ve Matteo Fato'nun ikişer eserinden oluşan sergi, 18 Mart'a kadar Kasa Galeri'de görülebilecek.

En temel görsel ifade metodu olan çizimin, farklı üretim teknikleri içinde yeniden ele alındığı ilgi çekici işlere ayrılan "İşin başı:Çizime Farklı Yaklaşımlar" dizisinin bu yılki sergisi, 22 Şubat - 18 Mart 2006 tarihleri arasında Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri'de görülebilecek. Seda Özen ve Matteo Fato; çizime, film ve internet ortamlarındaki görsel malzemeyi tekrar kullanarak dönüştürürken başvuruyor.


Matteo Fato'nun 'Yeniden Tornatore' ('ri...Tornatore') videosu, İtalyan yönetmen Giuseppe Tornatore'nin 'Okyanustaki Piyanist Efsanesi' isimli filminin bir bölümü üzerine kurulmuş. Videoda filmden alınan bölüm, 807 çizimden oluşan animasyonla dönüşümlü olarak akıyor. Öykü, iki farklı anlatım dili arasında gidip gelerek anlatılıyor. Fato'ya göre bu eser bir animasyon filmden çok, her çizimin başlıbaşına birer portre olarak ele alınabileceği resimsel bir iş olarak kabul ediliyor. 'Defter' ('Il taccuino')de ise, Fato'nun tek kullanıcısı olduğu bir internet sayfası kurgusu yer alıyor ve izleyici küçük bir defterin sayfalarındaki notlara ve çizimlere göz gezdirmeye davet ediliyor.

Seda Özen, 'Resim Defteri' adlı çalışmasında 80'li yılların politikası, yaşam tarzı, müziği, kitapları, modası, eğlence dünyası ve daha birçok ayrıntıyı kapsayan bir yakın tarih dokümantasyonu oluşturuyor. İnternetten ulaşılmış ve seçilmiş 80'lere ait imajlar, bağlamından koparılarak ilkokul resim defterleri ve kurşun kalemle yeniden üretilmiş. Özen'in ikinci işi 'Bugün hava yine yağmurlu'da ise; galerinin bir duvarını boydan boya kaplayan çizimle 'meteorolojik' bir metafor oluşturuyor.

Sergiye katılan genç sanatçıların özgeçmişi

Matteo Fato; 1979'da Pescara, İtalya'da doğdu. 2002 ve 2003'de kişisel sergilerini açtı. 2005'te 12. Akdenizli ve Avrupalı Genç Sanatçılar Bienali'ne katıldı. 2001'den bu yana çok sayıda karma sergide yer aldı. Fato çalışmalarını halen Pescara'da sürdürüyor.

Seda Özen; 1982'de İzmir'de doğdu. 2004'te Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. Halen aynı üniversitede yüksek lisans yapıyor. 2005 - 'Büyük Boşluk' Siemens Sanat Galerisi-İstanbul, 'Diğerlerinin Şansı' K2 Sanat Merkezi-İzmir, 2004-'Yeni Öneriler Yeni Önermeler XII' Borusan Sanat Galerisi-İstanbul, 'Mekanını Terkeden Çıplak' K2 Sanat Merkezi-İzmir sergilerine katıldı.

Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri,
Bankalar caddesi No: 2 Karaköy- İstanbul
kasagaleri@sabanciuniv.edu
tel: 0212 292 49 39/1508

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/kasa-galeride-isin-basi-cizime-farkli-yaklasimlar-2006-sergisi_41134.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!