Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Kentsel Karşı - la(ş)malar": İstanbul ve Mega Organizasyonlar

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin 2012 Bahar sergisi, “Kentsel Karşı – la(ş)malar” ismini taşıyor. Serginin açılışı Ayşe Çavdar, Asuman Türkün, Nevzat Sayın ve Mehmet Kütükçüoğlu’nun katılacağı bir yuvarlak masa toplantısı eşliğinde gerçekleştirilecek.

yapi.com.tr

Sergiler

"Kentsel Karşı - la(ş)malar": İstanbul ve Mega Organizasyonlar
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 26 Haziran 2012 17:30
BİTİŞ TARİHİ: 26 Haziran 2012
YER: santralistanbul
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı

+ Ajandama Ekle

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin 2012 Bahar sergisi, “Kentsel Karşı – la(ş)malar” ismini taşıyor. Serginin açılışı Ayşe Çavdar, Asuman Türkün, Nevzat Sayın ve Mehmet Kütükçüoğlu’nun katılacağı bir yuvarlak masa toplantısı eşliğinde gerçekleştirilecek.

Etkinlik hakkında şu açıklama metnine yer veriliyor:

"İstanbul’un 2020 Yaz Olimpiyatları için adaylığı ‘kentsel dönüşüm’ tartışmalarına yeni bir boyut kazandırdı. Enformel (informal) kent ile son derece formel yapılar olan dev organizasyonların (mega events) karşı-la(ş)malarının tetiklediği dönüşümler.

"İlk bakışta, şehre küresel yatırımların akması için bir fırsat gibi düşünülebilecek bu organizasyonların, özellikle olimpiyatların yakın tarihine bir göz atıldığında, aksine kent için finansal bir tehdit olabileceği anlaşılıyor; en bilinen örnek 2004 Atina Yaz Olimpiyatları. Bir yandan da İstanbul gibi planlamanın bir tür post-rasyonalizasyona indirgendiği, dolayısıyla alt-yapı, açık alan inşası gibi kamusal yatırımların hep ertelendiği ve anlık pratik çözümlerin bir kentleşme geleneğine dönüştüğü enformel bir kent için Olimpiyat, bu alışkanlığı kırma yolunda bir umut olabilir mi sorusu zihinleri meşgul ediyor. Londra Olimpiyatları ile çokça gündeme gelen ‘olimpiyat mirası’ meselesi de başka bir fırsata göz kırpıyor: ideal bir menüyü gerçekleştirecek şekilde değil de şehrin spesifik durumlarına göre sürdürülebilir olimpik alanlar tasarlamak mümkün mü?

"Bildik normatif Olimpiyat planlama süreçlerini, kusurlu olanla karşı-laşmayı zenginlik haline dönüştürecek şekilde tersine çevirsek: Talepkâr Olimpiyat, şehrin içinde keyfince bir yer beğeneceğine; uzunca bir süredir ihmal edilmiş kadim şehir, olimpiyatı bir telafi fırsatı olarak görse: Son elli yıldır bütün kentleşme enerjisini bir apartman denizi inşa etmeye harcamış İstanbul, Olimpiyatlar aracılığı ile aralara sızan kamusal alan ‘aşı’ları yapsa; modernleşmenin en bildik fırsatlarından biri olan kitelesel spor seferberliğini ıskalamış şehir, bu vesileyle şimdiye kadar görünmez kılmaya çalıştığı kent yoksullarına bir nebze de olsa yaşam kalitesi olanağı sunsa. Bu durumda, katı normlarla belirlenmiş olanla kusurluluğun karşı-la(ş)masını kolaylaştıracak mimari stratejiler gelecek gündeme: aşı, yama, teğel, aralara sızma..."

26 Haziran 2012, Salı günü saat 17:30’da başlayacak olan toplantı, santralistanbul Kampüsü E3 Binası’nda izlenebilir.

Program şöyle:

17:30
İstanbul; Aşk ve Nefret İlişkisi
Ayşe Çavdar
İstanbul’un Kentsel Dönüşüm Alanları
Asuman Türkün

Ara

18:30
İzmir Kıyı Düzenlemesi

Nevzat Sayın, Mehmet Kütükçüoğlu

19:30
Sergi Açılışı ve Kokteyl

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/kentsel-karsi---lasmalar-istanbul-ve-mega-organizasyonlar_100597.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!