Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Bakılan Görülen Kadar
BÖLÜM SPONSORU

"Masum Bir Kent: Gündelik İstanbul Üzerine Mütevazı Fikirler"

Günümüz İstanbulu’nda nesnelerin izini süren sergide, Çukurcuma’daki Masumiyet Müzesi’nden seçtikleri nesnelerin hikayelerinin peşine düşen Koç Üniversitesi yüksek lisans öğrencilerinin çalışmaları yer alıyor.

yapi.com.tr

Sergiler

"Masum Bir Kent: Gündelik İstanbul Üzerine Mütevazı Fikirler"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 18 Temmuz 2014
BİTİŞ TARİHİ: 3 Eylül 2014
YER: Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (AnaMed)
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

Koç Üniversitesi, Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (AnaMed)

DİĞER BİLGİLER:

A: İstiklal Caddesi No:181 Merkez Han, Beyoğlu, İstanbul

+ Ajandama Ekle

Açıldığı günden bu yana pek çok ziyaretçiyi ağırlayan ve son olarak Avrupa Konseyi tarafından “European Museum of the Year - EMYA" (Avrupa Yılın En İyi Müzesi) ödülünü alan Masumiyet Müzesi, yeni bir sergiye ilham kaynağı oldu.

Koç Üniversitesi yüksek lisans öğrencilerinin Masumiyet Müzesi’ndeki nesnelerden yola çıkarak, öğretim üyesi Ian Alden Russell’ın küratörlüğünde hazırladıkları çalışmalar “Masum Bir Kent: Gündelik İstanbul Üzerine Mütevazı Fikirler” ismiyle AnaMed’in İstiklal Caddesi’ndeki galerisinde sergilenecek.

Günlük yaşamlarımızdaki sıradan nesnelerin farklı anlamları ve ortak önemi üzerine düşündürmeyi amaçlayan “Masum Bir Kent: Gündelik İstanbul Üzerine Mütevazı Fikirler” sergisi, Masumiyet Müzesi’nden seçilen 12 nesneyi inceliyor.

Çay bardağı, saat, saç tokası gibi gündelik eşyaların hikayeleri; haritalama, illüstrasyon, fotoğraf ve kent sakinlerinden ödünç alınan objeler aracılığıyla anlatılıyor.

Amerikalı sanatçı Mark Dion’un “The Jenks Society for Lost Museums” (Jenks Yitik Müzeler Topluluğu) adına Masumiyet Müzesi’ne ithafen gönderdiği kartpostalın da yer aldığı sergi, kurguyla gerçek hayat arasındaki çizgiyi de derinleştiriyor. Sergide yer alan çalışmaların, fotoğraf sanatçısı Hasan Deniz’in İstanbul’un tarihi sokaklarında çektiği fotoğraflar eşliğinde kurgulanması, nesnelerin hikayelerinin çıkış noktası olan İstanbul’la ve kentin sokaklarıyla olan bağını güçlendiriyor.

Yapı Kredi Yayınları tarafından sergiyle eş zamanlı yayımlanacak sergi kitabı ise, Orhan Pamuk’un “Müzeler için Mütevazı bir Manifesto”sundan yola çıkarak, manifesto ve Masumiyet Müzesi üzerine denemelere yer veriyor. Ian Alden Russel, Pat Cooke, Oscar Ho tarafından kaleme alınan makalelerin yanı sıra kitapta, sergideki 12 objenin günümüz İstanbul’unda izlerinin sürülerek hikayelerinin anlatıldığı yazı ve fotoğraflar yer alıyor.

18 Temmuz - 3 Eylül 2014 tarihleri arası ziyarete açık olan sergi, kendi koleksiyonunu oluşturmak isteyenleri de harekete geçmeye çağırıyor.


Fotoğraflar:
Community Museum Project

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/masum-bir-kent-gundelik-istanbul-uzerine-mutevazi-fikirler_122476.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!