Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

“Mimar Kemaleddin: Tarihin Dönüm Noktalarında Bir Mimar” Sergisi İstanbul’da Açılıyor

“Mimar Kemaleddin: Tarihin Dönüm Noktalarında Bir Mimar” Sergisi İstanbul’da Açılıyor

yapi.com.tr

Sergiler

“Mimar Kemaleddin: Tarihin Dönüm Noktalarında Bir Mimar” Sergisi İstanbul’da Açılıyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 26 Aralık 2007
BİTİŞ TARİHİ: 24 Ocak 2008
YER: Taksim Sanat Galerisi, Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: Mimarlar Odası Genel Merkezi
DİĞER BİLGİLER: T: (312) 417 37 27 F: (312) 418 03 61
+ Ajandama Ekle

imarlar Odası’nın “Türkiye’nin mimarlık kültürüne katkıda bulunmuş ve bugün hayatta olmayan mimar(lar)ın anısını yaşatmak üzere” düzenlediği ve bu dönem Mimar Kemaleddin Bey’in gündeme alındığı Anma Programı etkinlikleri, İstanbul sergisi ile devam ediyor. Sempozyuma paralel olarak Ankara’da açılan Mimar Kemaleddin: Tarihin Dönüm Noktalarında Bir Mimar Retrospektif Sergisi’nin genişletilmiş hali, 26 Aralık 2007 İstanbul’da Taksim Sanat Galerisi’nde açılacak.

24 Ocak 2008 tarihine kadar Taksim Sanat Galerisi’nde izleyicisi ile buluşacak olan serginin daha sonra Türkiye ve yurtdışında birçok kenti dolaşması hedefleniyor.

Mimarlar Odası’nın bu doğrultuda oluşturduğu ve Günkut Akın, Afife Batur, Ali Cengizkan, Bülend Tuna ve Yıldırım Yavuz’dan oluşan Anma Programı Komitesi’nin 2006 yılından beri yürüttüğü çalışmalar sonucunda, Mimar Kemaleddin’i ve dönemini anlamak / Mimar Kemaleddin’i anmak çabası içerisinde yerine getirilmek üzere, mimarın tüm çalışmalarına değinen sempozyum ve retrospektif serginin yanısıra, mimarın yaşamı ve yapıtları üzerine kapsamlı bir retrospektif kitap yayımlanması; mimarın ayakta olan yapılarına plaket çakılarak tanınmalarının sağlanması; Mimar Kemaleddin arşivinde bulunan özgün çizimlerin eksiksiz envanterinin çıkarılarak sayısal ortama aktarılması; başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Mimar Kemaleddin’in eserlerinin bulunduğu kentler için özel mimarlık rehberlerinin yayımlanması çalışmaları ise tamamlanmak üzere. Şu ana kadar gerçekleştirilmiş olan sempozyum ve sergi çalışmaları yanı sıra bilindiği gibi mimar, 13 Temmuz 2007 tarihinde, 80. ölüm yıldönümünde, yeni tasarlanan mezarı başında anılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/mimar-kemaleddin-tarihin-donum-noktalarinda-bir-mimar-sergisi-istanbulda-aciliyor_58105.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!