Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Mimarlık Müzesi'nde "Üç Belge: Padişah Tapusundan Şayeste Hanım'ın Duvarına" Sergisi Başladı

Osmanlı dönemine ait üç belgenin yer aldığı sergide Preveze'deki Hazine'ye ait bir çiftliğin Sultan 2. Abdülhamid'in üzerine geçişini belgeleyen ta

yapitr/Murat UYMUŞLAR

Sergiler

Mimarlık Müzesi'nde "Üç Belge: Padişah Tapusundan Şayeste Hanım'ın Duvarına" Sergisi Başladı
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 28 Eylül 2004 09:41
BİTİŞ TARİHİ: 28 Eylül 2004 09:41
+ Ajandama Ekle

b>Osmanlı dönemine ait üç belgenin yer aldığı sergide Preveze'deki Hazine'ye ait bir çiftliğin Sultan 2. Abdülhamid'in üzerine geçişini belgeleyen tapu ile kendi halinde iki hanıma ait bir yapı izin belgesi ve harç belgesi yer alıyor.

2. Abdülhamid, kendi adına mülk sahibi olan ilk Osmanlı padişahı idi. Musul, Kerkük, Filistin, Doğu Anadolu, Çukurova ve Balkanlar'da çok sayıda araziye sahip olmuştu. Mimarlık Müzesi'nde yayımlanan 1892 tarihli tapuda da belirtildiği gibi bu mülkler "kız ve erkek çocuklarına eşit olarak" miras kalıyordu. 1930'larda Musul ve Kerkük'teki arazileri için mücadele veren Osmanlı hanedan üyelerinin elinde, bazı kaynaklara göre 50.000 adet tapu bulunuyordu. Pek çok tarihçiye göre 2. Abdülhamid ulusal hareketlerin Osmanlı İmparatorluğu'nu tehdit ettiği, Filistin'de bir Yahudi devletinin kurulmaya çalışıldığı, İngilizlerin Irak'taki petrol kaynaklarına göz diktiği o dönemde Osmanlı topraklarını kişisel tapusuyla koruma altına almaya çalışmaktaydı.

Sergide yer alan 1922 tarihli Yapı ve Onarım İzin Belgesi, evini bir duvarla çevirmek isteyen Şayeste Hanım'a ait. Formun içerdiği başlıklar, arkasında basılı olarak yer alan Ebniye (Binalar) Yasası'nın ilgili maddeleri, yeni oluşmaya başlayan mimari terminolojide "resm-i mücessem" (üçboyutlu görünüm) ve "pianta" (plan) sözcüklerini yan yana gelişi ve kalfanın resmini koyma zorunluluğu belgenin ilginç yanları.

Son belge ise, yoksulluğu nedeniyle yapacağı küçük bir inşaat için ödemesi gereken harçtan muaf tutulmak isteyen bir hanıma verilen olumlu yanıtı içeriyor.
"Padişahın Tapusundan Şayeste Hanımın Duvarına" sergisinde yer alan belgeler Şehmuz Dirim koleksiyonundan sağlandı, çevriyazımı Şinasi Acar, günümüz Türkçesi'ne çevirisi ise Derya Nüket Özer ve Tufan Sağnak tarafından gerçekleştirildi.

Mimarlık Müzesi'nde ayrıca; Cumhuriyet Dönemi Türk Mimarlığı ile Pullar ve Mimarlık sergileri devam etmektedir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız:
"www.mimarlikmuzesi.org"

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/mimarlik-muzesinde-uc-belge-padisah-tapusundan-sayeste-hanimin-duvarina-sergisi-basladi_18549.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!