Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

NAI Gezici Çalıştaylar, Türkiye Kentlerini Mercek Altına Alıyor

Hollanda Mimarlık Enstitüsü (Netherlands Architecture Institute-NAI) ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğinde düzenlenen Gezici Çalıştaylar (Debates on Tour) programı, 15-18 Ekim 2012 tarihlerinde Ankara, Bursa ve İstanbul’u mercek altına alacak.

yapi.com.tr

Diğer

NAI Gezici Çalıştaylar, Türkiye Kentlerini Mercek Altına Alıyor © Gürsel Egemen Ergin, Mimarlar Odası Bursa Şubesi Fotoğraf Yarışması, 2. Ödül
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 15 Ekim 2012
BİTİŞ TARİHİ: 18 Ekim 2012
YER: Ankara, Bursa, İstanbul
+ Ajandama Ekle

Hollanda Mimarlık Enstitüsü (Netherlands Architecture Institute-NAI) ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğinde düzenlenen Gezici Çalıştaylar (Debates on Tour) programı, 15-18 Ekim 2012 tarihlerinde Ankara, Bursa ve İstanbul’u mercek altına alacak.

Kentsel dönüşüm olgusunun Türkiye ve Hollanda üzerinden örneklendirildiği bir tartışma platformu yaratılmasını amaçlayan etkinlik kapsamında; her iki ülkede konu üzerine çalışmalar yapmış uzmanların bir araya getirileceği bildiriliyor.

Hollanda ve Türkiye’de karşılaşılankentsel dönüşüm paradigmaları ile bu paradigmaların kentsel mekana etkilerini inceleyecek olan çalıştay, kentsel planlama pratiğinin Türkiye’deki dönüşüm sorununu çözmede nasıl bir katkı sağlanabileceğini tartışacak.

Hollanda örneği; kentsel planlamanın, tasarım ve yönetişim stratejileriyle buluşturularak, kentsel dönüşüm politikasının oluşturulması konusunda önemli dersler barındırıyor. Ankara’da kentsel dönüşüm ve toplu konut üretiminin ekonomik ve yasal çerçevesinin tartışılması ile başlayacak gezici çalıştaylar projesi; Bursa’da katılımcılık, mahalle komiteleri ve kentsel mekan konusunu ele alacak.

İstanbul ayağında ise, dönüşüm kavramının Türkiye’nin farklı bölgelerindeki etkileri ve sebep olduğu değişimler, 18 Ekim Perşembe günü YEM'de gerçekleşecek Konut Konferansı'nın kapanış oturumunda masaya yatırılacak. Ankara ve Bursa’daki gezici çalıştayların Türkiye ve Hollanda üzerinden örneklendirildiği tartışmalar, Kentsel Dönüşüm Yasası paralelinde irdelenecek.


Çalıştay Programı:


15 Ekim Pazartesi, saat: 18.00
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara

16 Ekim Salı, saat: 18.00

Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Bursa

18 Ekim Perşembe, saat: 15.00

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), İstanbul


NAI Geçici Çalıştaylar kapsamında gerçekleşecek Konut Konferansı dışında Ankara ve Bursa'daki etkinliklerde simültane tercüme olmayacağı bildiriliyor.

Gezici Çalıştaylar'a kaydolmak için aşağıdaki linklere tıklayınız:
NAI Ankara
NAI Bursa
NAI İstanbul


Konuşmacılar:

Çağatay Keskinok


Doç. Dr. Çağatay Keskinok, yüksek lisans ve doktora eğitimini, mezunu olduğu Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nde tamamlamıştır. Kentsel siyaset, kentleşme ve mekansal düzenleme politikaları, fiziksel planlama, tasarım politikaları gibi konularda araştırmalar yürüten Keskinok, Kentsel dönüşüm ve planlama ile ilgili çok sayıda yayın kaleme alan Doç. Dr. Çağatay Keskinok, ODTÜ'de planlama atölyesinin yanı sıra kentsel politikalar, planlamanın yasal ve yönetsel boyutu, kentsel mekan ve politika alanlarında dersler vermektedir.


Endry van Velzen

Konut bölgelerinin dönüşümü konusunda tasarım - planlama kesitinde çalışan De Nijl Mimarlık’ın ortağıdır. İkinci Dünya Savaşı sırasında tahrip olan mahallerinin yeniden yapılandırılması ile ilgili pek çok araştırma projesi yürüten Van Velzen'in projeleri, çok sayıda dergide yayımlanmıştır.


Bart Vink

Kent plancısı ve coğrafyacıBart Vink,Hollanda Altyapı ve Çevre Bakanlığı’nda görevlidir. Ulusal Mekansal Strateji direktör yardımcısı ve Randstad 2040 Yapısal Vizyon program direktörü olan Vink, şu anda Güneybatı Amsterdam Metropol Alanı ve Schiphol Havalimanı bölgesine yönelik yapısal bir vizyon geliştirme çalışmasında yer almaktadır. Aynı zamanda Utrecht Politeknik Üniversitesi, Trafik Yönetimi (NOVI) Bölümü’nde de dersler veren Vink, Hollanda Parlamentosu 2010 ve 2012 ulusal seçimlerinde aday olmuştur.


NAI Gezici Çalıştaylar Hakkında
Hollanda Mimarlık Enstitüsü - NAI, dünyanın en büyük mimarlık merkezlerinden birisidir. Sergiler, çalıştaylar, konferanslar düzenleyen NAI aynı zamanda çeşitli araştırma ve eğitim programlarını da deteklemektedir. Büyük bir arşive ve kütüphaneye sahip olan NAI, çeşitli ülkelerde, mimarlığın gündemindeki sıcak konularla ilgili, Hollandalı konuşmacılar ve yerel meslektaşların katılımıyla gezici çalıştaylar düzenlemektedir. NAI Gezici Çalıştaylar; mimarlık, kentsel tasarım ve planlama konularındaki bilgi birikiminin küresel ölçekte dolaşımını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sonraki sayfada:

NAI Gezici Çalıştaylar / Ankara, Bursa ve İstanbul:
"Toplu Konutu Bağlamiyla İlişkilendirmek - Türkiye’de Kentsel Dönüşüm"

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/nai-gezici-calistaylar-turkiye-kentlerini-mercek-altina-aliyor_102062.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!