Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Nükleer Karşıtları Birleşiyor

''Nükleer Karşıtı Kongre''

Cumhuriyet Gazetesi

Toplantılar
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 24 Şubat 2006 12:00
BİTİŞ TARİHİ: 24 Şubat 2006 17:00
+ Ajandama Ekle

ükleer karşıtları, Enerji Bakanı Hilmi Güler'in açıklamalarıyla yeniden gündeme gelen nükleer santrallara karşı 24 Şubat'ta Ankara'da bir araya geliyor. 1990'lı yıllarda gerçekleştirdikleri eylemlerle kamuoyu baskısı oluşturarak etkin bir hareket yürüten Nükleer Karşıtı Platform (NKP) yeniden bir araya gelerek hükümete ''çöp teknolojiler çöpe'' mesajı verecek.

Çevre Mühendisleri Odası, Greenpeace Akdeniz Ofisi ve Türkiye Çevre Platformu'nca NKP adına 24 Şubat Cuma günü 12.00-17.00 saatleri arasında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde ''Nükleer Karşıtı Kongre'' gerçekleştirilecek. NKP tarafından hazırlanan bildiride bilimsel, teknik ve ekonomik gerekçelerle birlikte dünyada yaşanan deneyimleri dikkate almayan AKP hükümetinin, nükleer lobinin baskısıyla Türkiye'yi uçuruma doğru sürüklediğine dikkat çekildi.

Bildiride nükleer santralların, tüm dünyada getirdiği mali külfetler ve göze alınamaz riskler yüzünden terk edilen bir ''çöp teknoloji'' olduğu vurgulanarak ''Nükleer lobinin 37 yıldır Türkiye'yi bu batağın içine çekmek için gece gündüz çalıştığını çok iyi biliyoruz. Nükleer santrallar, kuruluş maliyetleri en pahalı seçenek olmasının yanı sıra lisanslama ve yüksek güvenlik giderleri, işletme ömürleri sonunda bırakılan binlerce ton atığın getirdiği mali ve çözümsüz teknik sorunlarla da hedeflenen bütçeleri altüst eden, çok pahalı yatırımlardır'' denildi.

Radyoaktif atıkların geleceği de tehdit eden en önemli sorunlardan biri olduğu vurgulanarak henüz dünyanın hiçbir bölgesinde, bu atıkların saklanması için lisanslı, depolama alanı bulunmadığının altı çizildi. Bu atıkların getireceği milyarlarca dolarlık ek maliyetlerin, nükleer taraftarlarınca dile getirilmediği belirtilerek ''Sadece Çernobil'de değil, Japonya'da da meydana gelen kazalar, nükleer santralların güvenlik sorununun 'eski teknoloji' masalıyla açıklanamayacağının en açık göstergesidir'' denildi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/nukleer-karsitlari-birlesiyor_41861.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!