Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Santral Planımız Hazır, Özel Sektör Yapacak

Nükleer Santral Planımız Hazır, Özel Sektör Yapacak

Hürriyet GazetesiBD Enerji Bakanı Samuel Bodman ile biraraya gelen Enerji Bakanı Hilmi Güler, yapılması düşünülen bir nükleer enerji santralı ile ilgili somut planlarını yakında açıklayacaklarını söyledi.

Enerji Bakanı Hilmi Güler, yapılması düşünülen bir nükleer enerji santralı ile ilgili somut planlarını yakında kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi. Washington’daki temasları hakkında bilgi veren Hilmi Güler, Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023’te, Türkiye’deki suların tamamının enerji üretiminde kullanılacağını belirtti. ABD Enerji Bakanı Samuel Bodman ile biraraya geldiğini kaydeden Güler, Amerikan çevreci örgütlerinin eleştiri hedefi haline gelen Lake Anna Nükleer Santralı’nı gezdiğini de ifade etti. Güler, "Nükler enerji türünü de enerji sepetimizde bulundurmayı istiyoruz. Bunun için de 5000 megawatt’lık bir nükleer enerji yatırımını özel sektörün yapmasını öngörüyoruz" dedi. Hilmi Güler, nükleer projenin somut hale geldiğini de kaydetti ve sivil amaçlı kullanım şeklinde olacağını ifade etti. Güler, "Biz düzenleyici olacağız, ama yatırımı özel sektör gerçekleştirecek. Görüşme yapmak isteyen yerli müteşebbisler var" dedi.

Krizi güzel yönettik:
Türkiye’nin gelecek 15 yıl için 178 milyar dolarlık bir enerji yatırım talebi olduğunu belirten Güler, kömüre ve barajlara ağırlık veren bir alana yöneldiklerini de kaydetti. Hilmi Güler, Türkiye’de enerjinin çok kişinin yanlış olarak düşündüğü gibi pahalı olmadığını savundu ve sonra da "yani o kadar pahalı değil" diye konuştu. Enerji Bakanı Güler, dış kesintilerden kaynaklanan doğal gaz sorununu da kömür santralleri ve barajlar ile aştıklarını söyledi ve "Krizi güzel yönettik" dedi. Güler, Türkiye’nin Irak’taki petrol ve doğal gaz alanlarında yer almak istediğini ve bu konuda çalışmalar yapıldığını bölgede bulunan şirketler ile temaslarda bulunduklarını söyledi.

Doğalgaz normale döndü
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, doğalgaz arzıyla ilgili gerekli önlemlerin alındığını, hiç bir sıkıntı olmadığını ve herhangi bir kesintiye gidilmeyeceğini bildirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, İstanbul’da kar yağışı nedeniyle konutlarda doğalgaz ve elektrik tüketiminin "pik" yapması üzerine, elektrik amaçlı doğalgaz kullanan otoprodüktörlere, önceki gün "kesinti yapılabileceği" yönünde yazı gönderildiğini hatırlattı. Ancak daha sonra gerekli önlemlerin alındığını ve talebin normale dönmesiyle kesintiye gerek kalmadığını anlatan yetkililer, bu kapsamda da hiç bir kesinti yapılmadığını kaydetti. Dün sabah itibariyle doğalgaz arzının 115 milyon metreküp, talebin ise 105 milyon metreküp olduğunu bildiren yetkililer, konut tüketiminin şu anda 46.5 milyon metreküp, sanayi tüketiminin ise 35 milyon metreküp civarında olduğunu belirttiler.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-santral-planimiz-hazir-ozel-sektor-yapacak_41371.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!