Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Oscar Niemeyer 100 Yaşında

Oscar Niemeyer 100 Yaşında

yapi.com.tr

Toplantılar

Oscar Niemeyer 100 Yaşında
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 8 Ekim 2007 19:30
BİTİŞ TARİHİ: 8 Ekim 2007
YER: İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Taşkışla Kampüsü
DÜZENLEYEN: "Jose Marti" Küba Dostluk Derneği
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 244 35 09 F: (212) 245 89 10
+ Ajandama Ekle

ose Marti Küba Dostluk Derneği Mimarlık ve Şehir Planlaması Çalışma Grubu, modernist mimarlığın en sıradışı mimarlarından biri olan Oscar Niemeyer'in 100. doğum yılı vesilesiyle bir alt grup oluşturuyor. Niemeyer’in mimari anlayışını tartışmak, eserlerini daha iyi tanımak amacıyla oluşturulan grup şehir plancılarını, mimarları, akademisyenleri ve öğrencileri bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Çalışmanın bir sonraki toplantısı, Prof. Doğan Kuban'ın vereceği "Oscar Niemeyer Bağlamında Modernizm" başlıklı konferans ile gerçekleştirilecek. Etkinlik 17 Ekim Perşembe günü İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Bİnası'nda yapılacak.

Grupa katılmak için lütfen tıklayınız.

Oscar Niemeyer
Le Corbusier, Mies van der Rohe, Frank Lloyd Wright ve Alvar Aalto gibi modernist akımın öncülerinden biri olan Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer, tüm dünyaya damgasını vuran çalışmalarının yanı sıra, modern mimarlığın Brezilya koşullarında hayat bulmasını da sağlar. Gençlik yıllarında Le Corbusier ile beraber ortak çalışmaların altına imza atan ünlü mimar, onu tasarımlarında dik açılarla birlikte eğrileri de kullanma fikrine teşvik eder.

1945 yılından buyana Brezilya Komünist Partisi üyesi olan Niemeyer, 1961 yılında sürgün edilmiş ama gittiği Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde de eserleriyle yaratıcılığını ve tepkisini göstermeye devam etmiştir. 1963 yılında Lenin Barış Ödülü’ne layık görülen Oscar Niemeyer’in en önemli yapılarından bazıları kubbesiyle dikkatleri üzerinde toplayan Paris’deki Fransa Komünist Partisi Genel Merkezi, sonradan Dünya Miras Listesi’ne eklenen Brasilia’daki Alvorada Sarayı, Rio’daki Niteroi Güncel Sanat Müzesi ve New York’daki Birleşmiş Milletler Merkez Binası’dır.

“Herşeyin ne kadar önemsiz olduğunu anlamak için öncelikle mutlaka mütevazi olmamız lazım.” diyen Niemeyer mimarlığıyla bir efsane yaratsa da mimarlık, siyaset ve kendi özel yaşantısında hep alçakgönüllü olmayı seçer. Küba Devlet Başkanı Fidel Castro’nun “Niemeyer ve ben bu gezegendeki son komünistleriz.” dediği Küba dostu Oscar Niemeyer, Fidel Castro ve Hugo Chavez’le olan yakınlığıyla da bilinir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/oscar-niemeyer-100-yasinda_56402.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!