Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU

Osmanlı Bankası Müzesi’nde Osmanlıdan Günümüze Mezar Taşı ve Mezar Taşı Sözlerinin Değişim Hikayesi

Osmanlıdan Günümüze Mezar Taşı ve Mezar Taşı Sözlerinin Değişim ve Dönüşüm Dinamikleri

yapi.com.tr

Toplantılar

Osmanlı Bankası Müzesi’nde Osmanlıdan Günümüze Mezar Taşı ve Mezar Taşı Sözlerinin Değişim Hikayesi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 24 Ocak 2006 18:00
BİTİŞ TARİHİ: 24 Ocak 2006
+ Ajandama Ekle

b>Osmanlı Bankası Müzesi, 16 Kasım 2005 - 31 Mart 2006 tarihleri arasında ev sahipliği yaptığı İstanbul’da Ölüm sergisi nedeniyle düzenlenen söyleşiler kapsamında, Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeref Boyraz’ı konuk edecek.

Mezar taşı ve mezar taşı sözü geleneğinin dinamiklerinin anlaşılmasına yarayacak “Osmanlıdan Günümüze Mezar Taşı ve Mezar Taşı Sözlerinin Değişim ve Dönüşüm Dinamikleri” başlıklı söyleşi, 24 Ocak Salı günü saat 18:00’de gerçekleştirilecek. Söyleşide Boyraz’a “İstanbul’da Ölüm” sergisinin küratörü Prof. Dr. Edhem Eldem de eşlik edecek.

Günümüzde mezar taşı ve mezar taşı sözlerinin de Osmanlı döneminin mirasından yararlandığını belirten Doç. Dr. Şeref Boyraz, söyleşide, “Bu yükselişin ne kadarı, hangi boyutta sözü edilen mirasın izlerini taşıyor? Dünden bugüne hangi unsurlar aynen, hangileri değişerek veya dönüşerek getirildi? Bu getirilişte bilinçli bir tercih söz konusu mudur? Mezar taşı ve sözleriyle alakalı, Cumhuriyet dönemine has olarak ortaya çıkanlar ne? Bunlar, ortaya çıktıkları dönemin sosyokültürel yapısını hangi ölçüde yansıtabiliyor?” sorularını cevaplandıracak.

Doç. Dr. Şeref Boyraz
1992 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı bölüme 1993’te Halkbilimi ana bilim dalı araştırma görevlisi olarak atandı. 1994’te Erciyes Üniversitesi’nde yüksek lisansını, 2000’de Hacettepe Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. 2003-2004 öğretim yılında Tunus’ta Türkçe okutmanlığı yaptı. 2005 yılında doçent oldu. Boyraz’ın halkbilimi alanında yayımlanmış iki kitabı, birçok makalesi ve çeşitli bilimsel toplantılarda sunulmuş bildirileri bulunuyor. Doç. Dr. Şeref Boyraz halen Cumhuriyet Üniversitesi’nde ders veriyor.

Osmanlı Bankası Müzesi
Bankalar (Voyvoda) Caddesi
No:35/37 Karaköy
Tel: (212) 334 22 70
www.obmuze.com

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/osmanli-bankasi-muzesinde-osmanlidan-gunumuze-mezar-tasi-ve-mezar-tasi-sozlerinin-degisim-hikayesi_40421.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!