Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Osmanlı Sarayında Avrupa Porselenleri

Topkapı Sarayı Müzesi’nin önemli koleksiyonlarından biri olan ve 5 bin parçadan oluşan Avrupa porselenlerinden seçilmiş örnekler, 25 Mayıs – 28 Ağustos 2005 tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi’nde görülebilir.

SSM

Sergiler

Osmanlı Sarayında Avrupa Porselenleri
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 25 Mayıs 2005
BİTİŞ TARİHİ: 28 Ağustos 2005
+ Ajandama Ekle

opkapı Sarayı Müzesi’nin önemli koleksiyonlarından biri olan ve 5 bin parçadan oluşan Avrupa porselenlerinden seçilmiş örnekler, 25 Mayıs – 28 Ağustos 2005 tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi’nde görülebilir.

Avrupa porselenleri koleksiyonu; diplomatik hediye, satın alma ve muhallefat yoluyla oluşmuştur. Koleksiyonda yer alan parçalar, el becerisi ile üretilen nadir ve kıymetli sanat eseri özelliğine sahiptir. Osmanlı saraylarında daima ilgi gören porselen eşyalar, önceleri sultanların ve devletin ileri gelenlerinin sofralarını ve saraylarını süslemiştir.

Yüzyıllar boyunca Osmanlı Sarayı ve çevresi tarafından bir statü sembolü olarak görülen Çin porselenlerine gösterilen yoğun ilgi, Avrupa’da porselenin keşfedilip Osmanlı İmparatorluğu’na ithal edilmesine kadar büyük bir hızla devam etmiştir. Avrupa’da porselen ilk defa Almanya’da, 1710 yılında Johann Friedrich Böttger tarafından Meissen’de yapılmaya başlanmıştır. Osmanlılar’ın Avrupa porselenleri ile tanışması ise kısa bir süre sonra gerçekleşir. Osmanlı sultanlarının ve saray çevresinin, Avrupa porselenlerine ilgi duymasında Sultan III. Ahmed döneminden (1703–1730) itibaren başlayan ve giderek artan diplomatik ilişkilerin büyük payı olduğu kabul edilmektedir.

Sergide, Osmanlılar’ın sosyal yaşantısında önemli yeri olan porselen kahve fincanları ve servis takımları, kapaklı sahanlar, leğen-ibrik takımlarından oluşan Alman, Avusturya, Fransa porselenlerinden seçilmiş örnekler ve Çar I. Nicola’nın hediyesi olan bir Rus yemek takımı da bulunmaktadır.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/osmanli-sarayinda-avrupa-porselenleri_31648.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!