Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

‘Progeria’ Galerist'te

‘Progeria’ Galerist'te

yapi.com.tr

Sergiler

‘Progeria’ Galerist'te
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 24 Ocak 2008
BİTİŞ TARİHİ: 23 Şubat 2008
YER: Galerist, Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: Galerist
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 244 82 30 F: (212) 244 82 29
+ Ajandama Ekle

alerist, 2008 yılının ilk sunumunu Gökçen Cabadan’ın, çocuklarda genetik sebeplerden dolayı hızlı yaşlanma hastalığı anlamına gelen ‘Progeria’ sergisi ile gerçekleştiriyor.

Bünyesine katılan önceki sanatçılar gibi, Galerist yine genç bir sanatçının ‘ilk sergisi’ ile karşımıza çıkıyor. Bu açıdan geleneğin devamı niteliğindeki sergi, 24 Ocak – 23 Şubat tarihleri arasında Galerist’te izlenebilir.

Cabadan’a göre sanat eseri, deneyimin en önemli gerçeklik olduğu modern görüşten sonra estetik anlayışımızda sadece sanatçının merkezde durduğu bir iletişime açılmıştır. Hatta her yönüyle sanatçı portresini oluşturan bir hal almıştır. Kişiliklerimizi (ya da "Ben" i) tanımlamakta zorlandığımız bu günlerde bile sanatçı romantizmden sonra oluşan bu estetik geleneğin takipçisi olmakta ısrarlıdır. Sanatçıya göre toplum; hiyerarşileri, güç istemi ve çağdaş özgürlükleriyle beraber var olduğu sürece, sanatçının romantik olmaktan başka şansı yoktur.

Sanatçı dünya görüşünü, psikanalizin tüm benliği çocukluk döneminden analiz etmeye çabalaması gibi çocuk ve ergen imgeleri üzerinden okutmaya zorlamaktadır. Böylelikle izleyici insan canlısının başka dönemlerinin olup olmadığı sorusunu kendine yöneltmektedir. Cabadan’ın resimlerinde görünen imgeler zaten kendisinden önce yapboz mantığı ile ayıklanmışlardır. Sanatçı cinsiyetsiz bir kostümle bunları birleştirmeyi hedeflemektedir. Bu durumda çocuk ve ergen imgeleri bir yetişkin imgesiymişçesine bütün saflığını yitirerek yalnızlaştırılmış hale gelir. Aynı ham bir meyvenin bir kuş tarafından gagalanıp olgunlaşamadan çürümeye hızlı geçişi gibi… Sanatçıya göre böyle bir süreç "Progeria" yani çocuklarda genetik sebeplerden dolayı hızlı yaşlanma hastalığının süreciyle benzerlik gösterir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/progeria-galeristte_58602.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!