Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Şehri Kamusallaştırmak"

13. İstanbul Bienali kapsamındaki kamusal programın ilk etkinliği "Şehri Kamusallaştırmak". İstanbul’un kentsel dönüşümünün toplumsal ve kültürel etkisi ile vatandaşların buna tepkilerinin tartışılacağı ilk kamusal programda, dönüşümün gerçekleştirilme biçimi ve kültürel endüstrilerin bu dönüşümde oynadığı rol sorgulanacak.

yapi.com.tr

Toplantılar

"Şehri Kamusallaştırmak"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 8 Şubat 2013 18:30
BİTİŞ TARİHİ: 10 Şubat 2013 14:00
YER: İTÜ Maçka Kampüsü
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

İKSV

ANA SPONSORLAR:

Koç Holding

DİĞER BİLGİLER:

A: İstanbul Teknik Üniversitesi, Maçka Kampüsü, C101 Konferans Salonu

+ Ajandama Ekle

İKSV tarafından Koç Holding sponsorluğunda, Fulya Erdemci’nin küratörlüğünde, 14 Eylül-10 Kasım 2013 tarihleri arasında  gerçekleştirilecek 13. İstanbul Bienali, başlığını Lale Müldür'ün aynı adlı kitabından alıyor: "Anne, ben barbar mıyım?".

İstanbul Bienali, sanatsal üretimle bilgi üretimini bir araya getirmek amacıyla, Şubat - Kasım 2013 tarihleri arasında düzenlenecek beş farklı kamusal program etkinliğiyle, hem Türkiye’de hem de dünyanın dört bir yanında geleneksel anlamıyla “kamu” kavramını tartışacak.

13. İstanbul Bienali küratörü Fulya Erdemci ile Goldsmiths, Londra Üniversitesi Sanat Bölümü Öğretim Görevlisi ve Güzel Sanatlar ve Küratörlük Doktora Araştırmaları Programı Direktörü Dr. Andrea Phillips’in eşküratörlüğünde gerçekleştirilecek “Kamusal Simya” başlığını taşıyan kamusal program kapsamında konuşmalar, atölyeler, seminerler, performanslar ve şiir okumaları düzenlenecek. Program için özel olarak yazılan metinler ve sanatsal katkılar içerecek “Kamusal Simya” kitabı okurlara, 13. İstanbul Bienali’nin açılışında sunulacak.Kamusal programın “Şehri Kamusallaştırmak” başlığını taşıyan ilk etkinliği, 8-10 Şubat tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi, Maçka Kampüsü, C101 Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

İstanbul’un kentsel dönüşümünün toplumsal ve kültürel etkisi ile vatandaşların buna tepkilerinin tartışılacağı ilk kamusal programda, dönüşümün gerçekleştirilme biçimi ve kültürel endüstrilerin bu dönüşümde oynadığı rol de sorgulanacak. Sanatçılar, mimarlar, planlamacılar, kuramcılar, aktivistler, şairler ve müzisyenleri bir araya getirecek ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek “Şehri Kamusallaştırmak” başlıklı etkinlik boyunca İngilizce-Türkçe simültane tercüme yapılacak.

Şehri Kamusallaştırmak” etkinlikleri, 8 Şubat Cuma günü saat 18.30’da Fulya Erdemci ve Dr. Andrea Phillips’in açılış konuşmasıyla başlayacak.  Program, şair Lale Müldür’ün şiir okumasının ardından, California Üniversitesi, San Diego Görsel Sanatlar Bölümü Kamusal Kültür ve Şehircilik Profesörü, Kentsel Ekolojiler Merkezi (CUE) kurucularından mimar Teddy Cruz’un konuşmasıyla devam edecek. Etkinliklerin ilk günü, sanatçı ve müzisyen, İTÜ TM Konservatuarı ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Cevdet Erek’in gerçekleştireceği “doğaçlama” ile son bulacak.

Şehri Kamusallaştırmak” başlıklı kamusal program, 9 Şubat Cumartesi, saat 14.00’te kavramsal Sanatçı, Harika Tasarımcı, Eğitim Şovmeni, Kent Yazarı ve Davetsiz Şehir Planlamacısı Christoph Schäfer’ın “resimli konuşması” ile başlayacak. Etkinlikler saat 15.30’da İstanbul Bienali küratörü Fulya Erdemci’nin oturum başkanlığını üstleneceği “Agorafobi: İstanbul’da kentsel dönüşüm” başlıklı panel ile devam edecek. Panele konuşmacı olarak, gelişim planlamacısı ve araştırmacı, reclaimistanbul.com ve mutlukent.wordpress.com adreslerinde blog paylaşımları yapan Yaşar Adnan Adanalı; Kapitalizmle Mücadele Derneği üyesi ve adilmedya.com yazarı Sedat Doğan; Taksim Platformu üyesi ve akademisyen Betül Tanbay; Şehir ve Bölge Planlamacısı ve Sosyal Bilimci İlhan Tekeli ile Hukuk Danışmanı ve  Bir Umut Derneği üyesi Erbay Yucak gibi alanlarında uzman isimler katılacak.
 
Etkinlikler, 10 Şubat Pazar günü, Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Jean-François Perouse’un rehberliğinde gerçekleştirilecek kuzeybatı İstanbul kentsel dönüşüm alanlarını kapsayan bir şehir turu ile son bulacak. 


Etkinliğe katılmak isteyenler rezervasyon@iksv.org adresine e-posta gönderebilir.http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/sehri-kamusallastirmak_104146.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!