Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kamuya Hitap Ederken Protesto

13. İstanbul Bienali kamusal programı kapsamında dün yapılan 'Kamuya hitap etmek' adlı programı, öğrenciler, sanatçılar, mahalleliler, kentsel dönüşüme karşı mücadele edenler protesto etti.

yapi.com.tr
Kamuya Hitap Ederken Protesto

Fulya Erdemci açılış konuşmasını yapacağı esnada 'Barbarları Beklerken' yazılı tişörtleri ile ayağa kalkan eylemciler, konuşmacılara arkalarını dönerek eylemi başlattı. Bienal'in sponsorlarının kentsel dönüşümü yürüttüğünün belirtildiği bildiri metninin okunduğu sırada sahneye çıkan eylemciler, açtıkları boş pankarta 'Anne ben insan mıyım?' yazdı.

“Duvarların hemen dışındayız, bekliyoruz”

bianet'in haberine göre, ArtHack, Bağımsız Sanatçılar, Bağımsız Üniversite Öğrencileri, Emek Gençliği, Gündoğusu Sanat ve Düşün Topluluğu, Güney Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi, Homur Mizah ve Karikatür Grubu, Halkevleri, Kamusal Sanat Laboratuvarı, Kent Hareketleri, Öğrenci Kolektifleri, Red Fotoğraf, Sosyalist Demokrasi Partisi adına okunan bildiride, şu ifadeler yer aldı:

 “Sermayenin görünmeyen eli ile zincirleniyoruz. Evlerimiz, yurdumuz, bedenimiz geleceğimiz ipotek altında, icrada. Kapitalin CEO’ları, şirketleri, bankaları bostana girmiş danalar gibi umarsızca içimizde komplo kurarken, kültürel ajanları, güleryüzlü entelektüel kolaylaştırıcıları proje üzerine proje üretiyor. Sözümüzü çalıyor. Direnişimizi kırıyor. Bu sarı renkliler kendilerini medeni, dışında kalanları bedevi, barbar diye ayırıyor. Evet biz halkız, İbn-i Haldun kitabında onların asabiyesiyiz. Hep buradayız, duvarların hemen dışındayız, bekliyoruz."

“Bu etkinliğin internet sitesindeki duyurunun ilk cümlesinde; 'Biz, kentli vatandaşlara nasıl hitap ediliyor?' diye soruyorlar. Soruya bakın arkadaşlar? Kentli ve kentli olmayan vatandaş ne demektir? Biz söyleyelim ayrımcılığın ta kendisidir."

“Kamusal alanlardaki sorunların, mücadelelerin de temeli bu ayrımcılık değil mi? Bu mücadeleleri görmüyor tabii İKSV? Bu mücadeleler her gün her yerde."

“İktidar ve sermaye işbirliğinde tüm tarlalar, dereler, ormanlar, evler, sokaklar işgal edilerek, üzerlerine neler dikiliyor haberin yok mu İKSV?"

 “Bu zihinle İKSV neyi devreye sokmak istiyor? Neyi normalleştiriyor? Nereye güzellemeler yapıyor? Biz dediğiniz kimler? Sizden olmayanların bu kentte yaşam hakkı mı yok? Yaşam hakkını kim alır? Barbarlar mı? Barbar kim? ‘Biz’ diyenler mi?

"Barbarları beklerken"

Bildirinin okunmasının ardından salondaki tüm eylemciler, izleyicilere dönerek programın başlığını oluşturan Lale Müldür’ün şiiri “Anne, ben barbar mıyım?”a karşılık Kavafis’in “Barbarları beklerken” şiirini hep bir ağızdan okudu. Fulya Erdemci’nin protestoyu sonlandırma çabasına karşılık, tüm eylemciler “Barbarlar Dışarı” sloganını atarak eylemlerini sürdürdüler.

Eylem sonucu İKSV programı iptal ettiğini duyurdu. İKSV organizasyonu salonu terk ettikten sonra kalan katılımcılara Kent Hareketleri’nden mahalle dernek temsilcileri, mahallelerindeki (Bianel’in de sponsorluğunu yapan grupların yürüttüğü) kentsel dönüşümün yarattığı yıkımları ve mağduriyetlerini anlattılar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamuya-hitap-ederken-protesto_106411.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!