Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Sou Fujimoto İlkel Mimarlığı YEM'de Sorgulayacak

Dünyaca ünlü Japon mimar Sou Fujimoto, Yapı-Endüstri Merkezi'nin konuğu olarak Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda Türkiye'ye geliyor. Mimar Sou Fujimoto, 3 Aralık Perşembe günü Yapı-Endüstri Merkezi'nde Türkiyeli mimarlara, tasarımcılara ve yapı sektörünün temsilcilerine "İlkel Gelecek" başlıklı bir konferans verecek.

yapi.com.tr
2

Toplantılar

Sou Fujimoto İlkel Mimarlığı YEM'de Sorgulayacak
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 3 Aralık 2009 19:00
YER: Yapı-Endüstri Merkezi, Fulya, İstanbul
DÜZENLEYEN: Yapı-Endüstri Merkezi Ana sporsor: SIEMENS
DİĞER BİLGİLER: YEM T: (212) 266 70 70 F: (212) 266 70 10
+ Ajandama Ekle

apı-Endüstri Merkezi (YEM), dünyanın önde gelen tasarımcı, mimarlar ve mühendislerini ilgilileri ile bir araya getirerek sektördeki mesleki iletişim ortamı kalitesinin yükseltmek ve dünya tasarım pratiği bileşenlerinin Türkiye’de de eş zamanlı olarak tartışılabileceği ortamlar yaratmak amacıyla dünyaca ünlü isimleri ağırlamaya devam ediyor. Sou Fujimoto, Aralık ayında konferans vermek üzere Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda YEM’de olacak.

Teknolojik, ergonomik, estetik ve performanslı ürünleriyle kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran Siemens Ev Aletleri, mimarlık ve yapı kültürünün geliştirilmesine yönelik çalışmalarını yapı mühendisi Sou Fujimoto konferansına verdiği destek ile sürdürüyor. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da ankastre ürünler pazarının lideri olan ve alanında öncü projelere her zaman destek veren Siemens Ev Aletleri, Yapı-Endüstri Merkezi işbirliğiyle dünyanın önde gelen tasarımcı ve mimarlarını, sektörün önde gelen aktörleri ile bir araya getirmeye önümüzdeki günlerde de devam edecek.

Tek ve basit bir fikrin dünyayı değiştireceğine inanan Sou Fujimoto, insanların da mağara veya ağaçlardaki konforlu yerleri yaşam alanı olarak belirleyen hayvanlar gibi dürtülere sahip olacakları, mekan ilişkilerinin oluşturduğu mimarlığı “İlkel Mimarlık” olarak tanımlıyor. Bir Albert Einstein hayranı olarak büyüyen Fujimoto, fizik ve mimarlığı birbirine yakın kavramlar olarak nitelendirirken, mimarlığın da ne tamamen doğal ne tamamen yapay olan ideal durumu aradığını ifade ediyor.

Ayrıca Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı tarafından düzenlenen Archiprix 2009 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Yarışması Jüri Üyesi de olan Fujimoto, 05 Aralık 2009 tarihinde Ankara Çağdaş Sanatlar Galerisi'nde düzenlenecek ödül törenine katılarak Ankara'da da bir konferans verecek.

Sou Fujimoto hakkında

4 Ağustos 1971’de Japonya’nın kuzey bölgesindeki Hokkaido şehrinde doan Fujimoto, Tokyo Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden 1994 yılında mezun oldu ve 2000 yılında Tokyo’daki ofisini açtı. 2001’den beri Tokyo Fen Üniversitesi, 2004’ten beri Showa Wemen Üniversitesi ve 2007’den beri de Kyoto Üniversitesi’nde eğitmenlik yapıyor.

Japonya’daki yeni mimar kuşağın öne çıkan isimlerinden Fujimoto, kariyerinin ilk günlerinden bu yana kendine güvenli bağımsız bir tavrı benimsedi. Portfolyosunda tutarlı, olgun, tamamlanmış işler bulunan Fujimoto, Tokyo’daki “Tokyo Apartmanı”, Chiba’da “House O”, Hokkaido’da zihinsel özürlü çocuklar için davranış merkezi binası, 7/2 Evi, Noboribetsu küme evi, Kumamoto’da son ağaç ev, Gunma’da “T house”  gibi çalışmalara imza attı.

2007 yılında zihinsel özürlü çocuklar için davranış merkezi binası ile Kenneth F. Brown Mimarlık Tasarımı Ödülleri’nden Mansiyon kazandı. 2006 yılında zihinsel özürlü çocuklar için davranış merkezi binası ile AR Ödülleri’nde Büyük Ödül’e, 7/2 Evi ile Teşvik Ödülü’ne layık görüldü. 2006 yılında Tokyo Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Odası’nın Ev Yarışması’nda Altın Ödül ile onurlandırıldı. 2006 yılında, Kumamoto’nun Ağaç Ev Yarışması’nda birinci oldu.  Fujimoto 2008 yılında Barcelona’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde “Final Wooden House” ile Konut Kategorisi Birinciliğini aldı.Program:


18.30 – 19.00 Kayıt
19.00 – 20.00 “İlkel Gelecek” Konferansı
Sınırlı kontenjan nedeni ile simultane olarak İngilizce’den Türkçe’ye çevrilecek olan konferansa katılmak için kayıt yaptırmanın gerekli olduğu bildiriliyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/sou-fujimoto-ilkel-mimarligi-yemde-sorgulayacak_74498.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Sayın YEM yetkilileri yukarıdaki 2 Aralık, 2009 - 19:54 tarihli yorumumu Sayın Fujimoto'ya ilettiler mi? Emeğinizle var olun. Sayın Okurlardan da İzlencenizi bekleyeceğim. mkoyman@ttmail.com YANITLA
  • Bir Albert Einstein hayranı olarak büyüyen Fujimoto'ya sormak istiyorum, şu görüşleri ülkesindeki bilimciler de saklıyorlar mı?: Do your physicist also keep, this opinions: Einstein, loved the humanity very much, and betray the science. He kept his opinions on these subjects: The speed of light is not an universal constant. Angular speed have a limit like linear speed. E=mc2+Id2, d=the limit of angular speed. Hertz space; Hertz spaces; Hubble Law is v=Hl, ‘dialectical physics’ says v= c Sin (Hl/c), Present physics can not calculate: “the sum of angular velocities" a different form then Galileo. Galilean and Newtonian physics say, w12=w12(w1,w2)= w1-w2 Present physics can not calculate “the sum of lineear velocities if they have i1, i2 accelerations"; If velocities are v1, v2, Einstein says v12= (v1+v2)/(1+ v1*v2/c2); but they cannot calculate v12= v12(v1,v2;i1,i2). http://tr.netlog.com/eytisimsel_fizik Let you exist by your labour. I shall wait for your critics or programm. Mustafa Kemal Oyman 0090537 927 0701; 009053225177360; 216 373 6548. Emeğinizle var olun. İzlencenizi bekleyeceğim. mkoyman@ttmail.com (2008.11.16 – 2010.06.28-2010.06.19?): Bostan İçi Sok:5/4, Nebi Bey Apt. Emin Ali Paşa Cad. Bostancı Kadıköy 34744TR. (2010.06.19?-2010.11.15?): Bilim Sitesi 64, Hacı Bekir Sok. Cumhuriyet Cad. Aratepe, Yalıkavak 48 430TR. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!