Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Sürekliliğin Sınırları - Territories of Duration"

"Sürekliliğin Sınırları - Territories of Duration"

yapi.com.tr

Sergiler

"Sürekliliğin Sınırları - Territories of Duration" Sophia Kosmaoglou / Yaşam İçin Bir İdeal
ses enstalasyonu
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 23 Haziran 2006
BİTİŞ TARİHİ: 15 Temmuz 2006
YER: Karşı Sanat Galerisi, İstiklal Cad. Elhamra Han. No: 258 Kat 2 Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: Karşı Sanat Çalışmaları
DİĞER BİLGİLER: T: (0212) 245 15 08 F: (0212) 245 37 00 E: karsi@karsi.com
+ Ajandama Ekle


Diyarbakır Keçiburnu'nda Eylül 2005'te Avrupa'nın ne kadar Avrupalı olduğunu sorgulayan nerede olduysa orada olacağım…(where It was, shall I be…) sergisinin katettiği yolu takiben, var oluşsal / mekansal sınırlarda geçişsel etkileşimde sınır ötesi bir iletişim ve diyaloğu oluşturmayı amaç edinen sürekliliğin Sınırları… (territories of Duration…) 'farklılık' ve 'kimliğin farklılığı' sorgulamasını disiplinler-arası sanatsal bir yaklaşım içerisinde araştırmayı öneriyor.

Bu grup sergisine kültürel var oluş zemininde 'Avrupa'nın Doğusu' fikri ile bütünleştirdikleri yeni Avrupa alanını sorgulayan çalışmalarını sergilemek üzere Cengiz Tekin, Dilek Winchester, Elena Cologni, Genco Gülan, Karl Ingar Roys, Nasan Tur, Shezad Dawood, Sophia Kosmaoglou ve Turan Aksoy davet edildi.

Turan Aksoy / Yalan ve Bellek enstelasyonu

Proje yapımcısı Gülsen Bal 'içteki' ve 'dıştaki' ile bağlantılı 'sınırlar' ve 'aradalık' sorgulamasını jeopolitik bir açılımın ötesinde gündeme taşıyarak nerede konumlandırabilirizi soruyor. Yeni the fortress Europe (Festung Europa) diye bilinen sınırları ile Avrupa, büyük ölçüde 'biz kim değilizin' diyalektik imajında buyurganlığına işaret eden somut duvarlara sahiptir.

Uzamsal nesnelere yakınlık ve bizim nesneleri nasıl algıladığımız; karakterize olan ilişkiler içinde temellenmiş bir olgudur. Çünkü algının özündeki her duygu gibi 'kabul etme' veya 'reddetme' boyutunda sembolik bir dünyanın varlığına ihtiyaç duyulur. Daha somut biçimde dile getirmek gerekirse: 'burada' ve 'orada', 'bizimle' 'onlar' arasında 'şehir' ve 'lokal alan'' ya da 'ulus-devlet' arasındaki ilişkiyi yalnızca politik sınırlarda değil aynı zamanda, buna bağlı öznelliğin bu çapraz geçişi "Terre" (Erde) olarak adlandırılan coğrafik nesne ile özellikle ilişki içindeki dışsal dünyanın sınırlarını da ele almaktadır.

Disiplinler-arasılık ve melezlik (hybridity) sınırında ortaya çıkan, kültürel bağlamlar ve eleştirel söylemler arasında, sürekliliğin Sınırları… (territories of Duration…) "kodlanmamış akışların aksiyomatik" politikasını; kültürel ve sosyal değişimlere bağlı ulus-ötesi/aşırı(trans-national) ve/ya da yerel-ötesi/aşırı sınırları aşmak ve aşina olmadığımız güzergahları takip etmek için dünyada var olmanın yöntemlerini ön plana çıkartarak sanatsal ifadelere yeni kaynaklar oluşturmayı hedefliyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/surekliligin-sinirlari---territories-of-duration_46852.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!