Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

'Suyun İki Yanından' Akan Sanat, Aya İrini'de Toplandı

Türk ve Yunan sanatçılar, Aya İrini Müzesi'nde "Yunanistan - Türkiye Buluşma Noktası: Modern Sanat" adlı sergi için biraraya geldi. 3 Ekim'e kadar açı

sabah

Sergiler

'Suyun İki Yanından' Akan Sanat, Aya İrini'de Toplandı
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 28 Eylül 2004
BİTİŞ TARİHİ: 3 Ekim 2004
+ Ajandama Ekle

ürk ve Yunan sanatçılar, Aya İrini Müzesi'nde "Yunanistan - Türkiye Buluşma Noktası: Modern Sanat" adlı sergi için biraraya geldi. 3 Ekim'e kadar açık olan sergi iki farklı kültürün eserlerini tanıma fırsatı sunuyor.

Yüzyıllardır birçok tarihi olaya tanıklık eden Aya İrini, bu kez de ilginç bir buluşmaya ev sahipliği yapıyor. Değişik sanat anlayışlarını temsil eden uluslararası ün kazanmış on altı sanatçının katıldığı "Yunanistan - Türkiye Buluşma Noktası: Modern Sanat" adlı sergi sanatseverlere kapılarını açtı. Türkiye ve Yunanistan arasındaki yüzyıllara dayanan kültürel ilişkilerin etkilerini taşıyan sergi, Aya İrini'nin mistik ortamında daha da farklı bir boyut kazanıyor.

16 SANATÇI KATILIYOR
Yunanlı ve Türk sanatçıların eserlerinin bir arada bulunduğu sergide Michalis Arfaras, Adnan Çoker, Theodoulos, Ender Güzey, Gülsün Karamustafa, Serhat Kiraz, Hüsamettin Koçan, Murat Morova, Angelos Papadimitriou, Lida Papakonstantinou, Yannis Psychopedis, Rania Rangou, Nazif Topçuoğlu, Costas Tsoclis, Ayşen Urfalıoğlu ve Andreas Voussouras'ın resim, heykel, fotoğraf ve karışık teknik yerleştirmeleri yer alıyor. 17 Eylül'de Kültür Bakanı Erkan Mumcu, Rum Ortodoks Kilisesi Patriği Bartholomeos ve yazar Yaşar Kemal'in katılımı ile açılan serginin koordinatörlügünü, merkezi Köln'de bulunan 'Almanya-Türkiye Kültür Forumu' adına Osman Okkan üstleniyor.

ÜÇÜNCÜ DURAK SELANİK
İlki Leverkusen'de Bayer Kültür Evi'nde gerçekleştirilen serginin küratörü, aynı zamanda Türkiye Almanya Kültür Forumu'nun da başkanlığını yürüten Köln'lü galerici Inge Baecker. Inge Baecker, her iki ülkenin uzun dönemler aynı coğrafyada yaşamaları ve ortak bir kültür belleğine sahip olmaları gerçeğini, sanatçıların yapıtlarındaki benzer ve aykırı vurgulamalarla göstermek istediğini söylüyor. Köln ve İstanbul'dan sonra Selanik'te sanatseverler ile buluşacak sergi, 3 Ekim'e kadar Salı günleri hariç hergün 09.00- 17.00 saatleri arasında gezilebilir.
* Adres: Topkapı Sarayı Avlusu, Sultanahmet

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/suyun-iki-yanindan-akan-sanat-aya-irinide-toplandi_18553.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!