Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Taksim: İstanbul’un Kalbi"

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, “Taksim: İstanbul’un Kalbi” sergisiyle, sosyal hassasiyetlerin en fazla ifade bulduğu bir merkeze dönüşen Taksim Meydanı'nın 19. yüzyıl'dan 1960'a uzanan süreçte geçirdiği değişim ve dönüşümlere fotoğraf, gravür ve harita üzerinden ışık tutuyor.

yapi.com.tr

Sergiler

"Taksim: İstanbul’un Kalbi"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 5 Haziran 2014
BİTİŞ TARİHİ: 11 Ekim 2014
YER: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE), Tepebaşı
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

DİĞER BİLGİLER:

A: Meşrutiyet Caddesi, No: 47 Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul
T: (212) 334 09 00

+ Ajandama Ekle

17. ve 18. yüzyıllarda, Pera’nın sınırını belirleyen mezarlıkları, gezinti yerleri, kahvehaneleri ve su dağıtım merkezi ile tanımlanan, adını çeşitli semtlere su “taksim” etmesinden alan Taksim bölgesi, 19. yüzyıl başında III. Selim’in yaptırdığı Topçu Kışlası’yla askeri bir işlev de kazanmış, yeni rejimin hızla inşa edildiği 20. yüzyılda ise Cumhuriyet’in en kuvvetli temsil alanlarından birine dönüşmüştür.

Osmanlı Devleti’nin tarihe karışmasıyla askeri işlevini yitiren, ortasındaki alanın Taksim Stadyumu adıyla spor müsabakalarına tahsis edildiği kışlanın 1940’ta yıktırılarak yerini, Henri Prost’un tasarladığı İnönü Gezisi’ne terk etmesi meydanın çağdaşlaştırılmasında önemli bir aşamayı oluşturur.

Devletin, İstanbul’un Bizans ve Osmanlı kimliğini yansıtan Tarihi Yarımada yerine, ilk şehircilik denemelerinin uygulandığı, apartmanları, mağazaları ve eğlence yerleriyle modern bir yeni kimliğin yaratımına halihazırda uygun Beyoğlu-Taksim bölgesini seçmesi şaşırtıcı değildir. Payitahtta toplumsal devinim Taksim’in mekânsal dönüşümüyle başlatılmak istenir.

Cumhuriyet Anıtı, 1930. Talimhane’de inşaat faaliyetleri başlamak üzere
Fotoğrafçı: Ali Enis Oza
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu

Taksim’in “meydan” karakterini kazanması İtalyan heykeltraş Pietro Canonica’nın yaptığı, 1928’de açılan Cumhuriyet Anıtı’dır. Yapımına 1949’da başlanan Atatürk Kültür Merkezi’nin 1969’da tamamlanmasıyla bugünkü kimliğine kavuşan Taksim Meydanı; milli bayramların kutlandığı, kamusal ifadelerin yankılandığı, İstanbul’un toplumsal ve kültürel belleğinin merkezi olmayı sürdürüyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü sergi katında yer alan “Taksim: İstanbul’un Kalbi” sergisi, 11 Ekim 2014’e kadar ücretsiz olarak ziyarete açık kalacak.

Taksim Stadyumu’nun avlusunda köpekbalığı sergileniyor, 1920’lerin sonu
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu


http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/taksim-istanbulun-kalbi_121279.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!