Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Tarihî Türk Evleri"

Barış Manço Kültür Merkezi, Şerafettin Çilekâr’ın “Tarihî Türk Evleri” maket sergisine ev sahipliği yapıyor. Şu ana kadar toplam 18 tarihî evin maketini tamamlayan Şerafettin Çilekâr ilk sergisini 2008 yılında açmıştı.

yapi.com.tr

Sergiler

"Tarihî Türk Evleri"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 20 Temmuz 2009 15:00
BİTİŞ TARİHİ: 30 Temmuz 2009
YER: Barış Manço Kültür Merkezi, Kadıköy, İstanbul
DİĞER BİLGİLER: T: (216) 412 59 26
+ Ajandama Ekle

arış Manço Kültür Merkezi, Şerafettin Çilekâr’ın “Tarihî Türk Evleri” maket sergisine ev sahipliği yapıyor. Şu ana kadar toplam 18 tarihî evin maketini tamamlayan Şerafettin Çilekâr ilk sergisini 2008 yılında açmıştı.

 Halen, Türkiye’deki çok az sayıdaki eski ev maketçilerinden biri olan Çilekâr, çalışmaları hakkında şu bilgileri veriyor:
 
“Çocukluk ve gençlik yıllarımın başta Balat, Karagümrük ve Kasımpaşa olmak üzere İstanbul’un o güzelim evleriyle dolu sokaklarını unutmak mümkün değil. O büyüleyici atmosferi, o candan insanları, o mahalle kültürünü anlatmak zor. O dönemi, o ortamları ben gördüm; yaşadım. O içindeki özel yaşamı yitirdiğimiz evlerimizin özlemini maddesel olarak ta olsa, bir forma dönüştürüp o kaybolan değerlerimizi tekrar gözler önüne sermek istedim. İstanbul evleri başta olmak üzere, günümüzde kaybolmaya yüz tutan değerlerimizi -âcizane, kendime bir vazife addederek- ölümsüzleştirmeye çalışıyorum; büyük bir zevkle. Yeni kuşaklara bir iz bırakmalı, mesaj vermeli; benim ki de böyle olsun…”

Şerafettin Çilekâr

Şerafettin Çilekâr, 22 Temmuz 1934 yılında İstanbul’un Balat’ta doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra, Denizcilik Bankası Haliç Tersanesi Sanat Okulu’ndan 1950 yılında mezun olarak Makine Ressamı olarak çalışmaya başladı. 1954 yılında Sultanahmet Sanat Enstitüsü Teknik Resim bölümünü dışarıdan bitirdi ve Haliç Tersanesi’nde Konstrüktör Ressam olarak çalışmaya devam etti. 1956 yılında Zerrin Çilekâr ile evlenen Şerafettin Çilekâr; Arçelik, Gümüş Motor, Kimya Teknik A.Ş., Kimaş gibi kuruluşlarda çalışıp 1975 yılında emekli oldu. 1978 yılından 2003 yılına kadar Alkan Makina Sanayi A.Ş.’de Tekstil makinaları konstrüktörü olarak çalıştı. Evli ve 6 çocuk, 6 torun sahibi olan Şerafettin Çilekâr, halen Üsküdar’da yaşıyor.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/tarihi-turk-evleri_70786.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!