Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: İstanbul Konut Zirvesi
BÖLÜM SPONSORU

Tarlabaşı: Kent İçindeki "Başka Dünya"

Murat Yaykın Proje Atölyesi Kent-Kentlileşme Söyleşileri / Tarlabaşı: Kent İçindeki "Başka Dünya"

yapi.com.tr

Toplantılar

Tarlabaşı: Kent İçindeki "Başka Dünya"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 21 Haziran 2006 19:00
BİTİŞ TARİHİ: 21 Haziran 2006
YER: Galata Fotoğrafhanesi, Galip Dede Cad. Serdar-ı Ekrem Sok. No: 5 Giriş Katı, Galata, Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: Galata Fotoğrafhanesi
DİĞER BİLGİLER: T: (0212) 243 7187 F: (0212) 243 71 88 E: atolye@galatafotografhanesi.com
+ Ajandama Ekle

anat eleştirmeni Nermin Saybaşılı, 2004 yılında gerçekleştirdiği Tarlabaşı çalışmasıyla Galata Fotoğrafhanesi’nde yürütülen Murat Yaykın Proje Atölyesi kapsamındaki Kent-Kentlileşme Söyleşileri’nin yeni konuğu olacak. Saybaşılı, bakışlarını kentin görünmeyen gerçekliğine çevirdiği, bir “başka dünya”yı gündeme getirip, hissettirmeye çalıştığı Tarlabaşı projesini ve Tarlabaşı’nı anlatacak:

"Osmanlı İmparatorluğu döneminde azınlıkların yaşadığı orta sınıf bir semtti Tarlabaşı, ama Cumhuriyet sonrası yapısı değişti. Günümüzde yaklaşık 31 bin kişinin yaşadığı bu semtin nüfusunun yüzde 78'ini göçmenler oluşturuyor. Tarlabaşı, 1940'lardan itibaren yavaş yavaş toplumun en yoksul, hiçbir güvencesi olmayan ve toplumun kabul etmediği kimliklerin, örneğin travestilerin yaşadığı bir yere dönüştü. 1990'larda Cihangir soylulaştı, travestiler kovuldu, artık onlar Tarlabaşı'ndalar. Yerlerinden edilmiş insanların belleği, Tarlabaşı'na hayaletler gibi yerleşti. Bildiğiniz gibi hayaletler bir şekilde ortadan kaybolur, ama daha sonra kendisini tanıyanlarla iyi ya da kötü bir ilişkiye girerler. Eğer gerçeği görmek istiyorsak, bu hayaleti görme, onu dinleyip anlama cesaretini edinmemiz gerekiyor."

Nermin Saybaşılı
Britanya’da, Londra Üniversitesi Goldsmiths College’ın Görsel Kültürler Bölümü’nde doktora çalışmasını sürdürmektedir. Araştırma projesi, göç konusunu ‘hayalet’ kavramı dolayımında ve hauntology (Jacques Derrida tarafından geliştirilen ‘geri dönen şeylerin bilimi’) bağlamında ele almaktadır. Aynı zamanda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Sanat Tarihi Bölümü’nde araştırma görevlisidir. Türkiye’de güncel sanat ve görsel kültür, film ve video sanatı ile kuramı, görüşün rejiminde ‘görünürlükler’ ve ‘görünmezlikler’ sorunsalları, kentsel mekan ve göç, öznellikler ve kültürel direnç konuları üzerine yazmaktadır.

Türkiye’de ve yurtdışında yayınlanan kitaplarda, akademik yayın ve dergilerde Türkçe ve İngilizce yazıları yayınlanmaktadır. Yurtiçinde ve yurtdışında konferanslar vermiştir; ulusal ve uluslararası sempozyumlarda bildiriler sunmuştur. 2001-2002 ve 2002-2003 eğitim yılları arasında Goldsmiths College’ın Görsel Kültürler Bölümü’nde dersler vermiştir. Edinburgh Üniversitesi’nde Mimarlık Bölümü’nde Dorian Wiszniewski tarafından yürütülmekte olan ‘Borderlands in İstanbul’ adlı proje yer almıştır. Ekim 2004’de ve Nisan 2005’de konuk hoca olarak bu bölümde ders vermiştir.

Şu anda Toplumbilim dergisinde yabancı yazarların katılımıyla Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanacak olan Görsel Kültür (Visual Culture) Özel Sayısı'nın editörlüğünü yürütmektedir. İngilizceden Türkçeye makaleler çevirmiştir. Ayrıca Nicolas Bourriaud’nun 2002 tarihinde çıkan ‘Postproduction, Culture as Screenplay: How Art Reprograms the World’ (2002) adlı kitabını Türkçeye çevirmiştir.

Murat Yaykın Proje Atölyesi: "Kent - Kentlileşme"
15 Mayıs-30 Haziran 2007 tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak olan Türkiye'nin en büyük uluslararası fotoğraf festivali ULİSfotoFEST'in sürekli teması Kent-Kentlileşme olgusuna yönelik projeyi yürüten Murat Yaykın’ın editörlüğünde, atölyeye katılan 10 fotoğrafçı çalışmalarının sonunda projelerini festival programına önerecekler. Beş ay sürecek olan proje sırasında fotoğrafçılar bir yandan kente ve bir yandan da kentliye dair fotografik araştırmalar gerçekleştirecekler. Proje süresince Kent ve Kentlileşme kavramlarına ilişkin yapılacak çeşitli söyleşilerle katılımcıların kentle ilişkilerinde yeni farkındalıklar oluşmasına yardımcı olunacak.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/tarlabasi-kent-icindeki-baska-dunya_46551.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!