Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Tasarım Bilkent '18
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Torino 2008: 23. UIA Dünya Mimarlık Kongresi

Torino 2008: 23. UIA Dünya Mimarlık Kongresi

yapi.com.tr

Buluşmalar

Torino 2008: 23. UIA Dünya Mimarlık Kongresi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 30 Haziran 2008
BİTİŞ TARİHİ: 2 Temmuz 2008
YER: Torino, İtalya
DİĞER BİLGİLER: Kongre Organizasyon Ofisi T: +39 011 23415402 F: +39 011 09652256 E: info@uia2008torino.org
+ Ajandama Ekle

STRONG>UIA’nın üç yılda bir düzenlediği Dünya Mimarlık Kongreleri’nin yirmi üçüncüsü, 2005 yılında İstanbul’da yapılan kongrenin ardından 29 Haziran-3 Temmuz 2008 tarihleri arasında İtalya’nın Torino kentinde gerçekleşiyor. 2002 yılında düzenlenen UIA Berlin Kongresi’nde 23. Dünya Mimarlık Kongresi’ne
“Mimarlığı Aktarmak” temasıyla evsahipliği yapmak üzere seçilen Torino, bir UIA Kongresine evsahipliği yapan ilk İtalyan şehri. Kongrenin ana etkinlik mekânı, yakın bir dönemde Renzo Piano tarafından toplantı merkezine dönüştürülen eski Fiat fabrikası binası, Lingotto.


Kongre programı süresince “Kültür”, “Demokrasi” ve “Umut” başlıkları altında gerçekleştirilecek oturumlarda mimarlığın toplumsal sorumluluğu, tarihsel süreçlerde kazandığı değerler ve gelecek perspektifi, toplumun yapılı çevrenin oluşumuna katılımı gibi konularda sunuşlar ve tartışmalar yapılacak. Ayrıca pek çok sergi ve etkinlik de izlenebilecek.

Kongrenin ardından 4-7 Temmuz 2008 tarihleri arasında düzenlenecek UIA Genel Kurulu’nda ise UIA’nın yeni döneminde görev alacak yöneticilerin belirleneceği seçimler yapılacak, bunun yanısıra son üç yıllık dönemde gündemde olan mesleğe ilişkin çeşitli konularda değerlendirmeler yapılarak kararlar alınacak. 1990-96 ve 2002-08 yılları arasında UIA Konseyi’nde II. Bölge üyeleri arasında yer alan Mimarlar Odası, yeni dönemde de bu görevi sürdürmeye aday oldu.

Kongreye ve kongrenin hemen ardından düzenlenecek UIA Genel Kurulu’na kurumsal bir delegasyonla katılan Mimarlar Odası, kongreye aynı zamanda,” İstanbul 2005 Torino 2008 Sürecine Eleştirel Bir Bakış: Söylemden Eyleme Mimarlık” başlıklı bir sergi de götürüyor. Sergi, büyük kentlerde kolaylıkla izlenebilen, küresel kentsel yatırımlarla birlikte ulusal ve uluslararası düzlemde mimarlıkta söylemle eylemin çelişkisine odaklanıyor. Kentsel mekâna farklı alanlarda (koruma, dönüşüm, metropolleşme kalitesi gibi) yansıyan süreç, mimarlığın güncel bir sorunu olarak irdeleniyor. Sergide, XXII. Dünya Mimarlık Kongresine evsahipliği yapan İstanbul kentinden bu bağlamda örnekler tartışılıyor. İstanbul Kongre Sonuç Bildirgesi’nde vurgulanan değerlerin ve getirilen önerilerin üç yıllık zaman aralığında kentsel mekâna yansıma sürecine eleştirel bir bakış ortaya konuyor.

Kongre Teması
“Mimarlığı Aktarmak” teması, mimarlığın ürettiği anlamlar ve toplumsal sorumlulukları açısından hem bir aktarma aracı hem de aktarılan bir değer olması tespitinden hareketle, mimarlık mesleğinin günlük yaşamda ilişkilendiği tüm farklı yönleri ortaya çıkararak, mimarlığın hem kendi içinde hem de meslek dışı alanlarda tartışılmasını sağlamak olarak açıklanıyor. 23. Dünya Mimarlık Kongresi doğal kaynaklardaki şiddetli azalma, sürdürülebilir kalkınma, kentlere toplu göçler, entegrasyon ve birlikte yaşama, güvenlik gibi içinde bulunduğumuz binyılın büyük sorunlarını mimarlığın nasıl aktarabileceği ve bu sorunların çözümünde nasıl bir araç olarak kullanılabileceği konusunda düşünmek için bir fırsat yaratmayı amaçlıyor.

“Mimarlığı Aktarmak” teması içeriğinden daha büyük bir mesajın altını çizmek istiyor:
Mimarlık herkes içindir...

Kongre Takvimi
Kongrenin çalışma oturumları 30 Haziran-2 Temmuz arasında gerçekleştirilecek. Kongrenin her bir günü Mimarlığı Aktarmak temasının altında Kongre Bilim Komitesi tarafından belirlenen üç farklı alt başlığın farklı açılardan yorumlanmasına odaklanacak. Mimarlığı Aktarmak teması, mimarlık mesleği dışından katılımcılarla birlikte geniş bir kitleyle beraber bir tartışma sunacak.

Programda mimarlar, konuşmacılar ve dünya çapında farklı disiplinlerden uzmanların katılacağı çeşitli tartışma oturumları (Talks) yer alacak. Bu oturumlara ek olarak, bildiri sunmak isteyen katılımcıların yer alacağı Ana Oturumlar ve Uzmanlık Oturumları (Main Sessions - Specialist Sessions) ise her gün için belirlenen temalarda derinlemesine inceleme olanağı yaratacak.

Kayıt olmak için lütfen tıklayınız.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/torino-2008-23-uia-dunya-mimarlik-kongresi_58157.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!