Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları III

Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları

yapi.com.tr

Toplantılar

Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları III
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 2 Kasım 2007 10:30
BİTİŞ TARİHİ: 4 Kasım 2007
YER: Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Kayseri
DÜZENLEYEN: DOCOMOMO_Türkiye Ulusal Çalışma Grubu
DİĞER BİLGİLER: T: (0352) 437 52 82 F: (0352) 437 65 54 E: docomomokayseri@erciyes.edu.tr W: DOCOMOMO Kayseri
+ Ajandama Ekle

OCOMOMO_Türkiye Ulusal Çalışma Grubu'nun, ilk kez 2004 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi evsahipliğinde gerçekleştirdiği 'Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları' başlıklı 'poster sunuşları' devam ediyor. 'Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları' konulu ulusal etkinlikler dizisinin üçüncüsü, yine aynı başlıkla Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin evsahipliğinde Kayseri’de düzenlenecek.

Toplantıda, erken 20. yüzyıldan yaklaşık 1970’lerin başına kadar devam eden süreçte üretilmiş olan modern mimarlık örneklerinin görsel ve yazılı belgelerle tanıtan veya yorumlayan poster sunuşları olacak. Sunulacak yapıyı / yapı grubunu / yerleşimi tanıtan posterler etkinlik boyunca sergilenecek, ayrıca katılımcılar hazırladıkları yapıyı tanıtan kısa bir sözlü sunuş yapacaklar.

Davetli konuşmacıların sunuşlarının ve genç araştırmacılara yönelik bir tartışma oturumunun da yer alacağı bu toplantının, 20. yüzyıl Türkiye mimarlığının bugüne kadar belgelenememiş olan örneklerine, özellikle de Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentler dışındaki üretime dikkat çekmesi ve oluşacak yeni bakış açılarıyla dönem mimarlığının yeniden yorumlanacağı bir tartışma ortamı yaratması amaçlanıyor. Önceki yıllarda yapılan etkinlerin katılım ve sonuç posterleri de bu kapsamda sergilenecek.

Yoğun bir katılımla süreklilik kazanan Poster Sunuşları ile DOCOMOMO girişiminin hedeflediği belgeleme ve tescil çalışmasının yaygınlaştırılmasının yanı sıra, girişimin ülkemizdeki modern mimarlık mirasına dikkat çekmek amacının duyurulması ve geniş çevrelerce paylaşılması yönünde de önemli gelişme sağlanacağı umuluyor. Daha önceki toplantılarda olduğu gibi, bu toplantıda sunulan ürünlerden seçilenlerin de gezici bir sergi düzenlenerek, mimarlık okulları ve Mimarlar Odası şubeleri başta olmak üzere, çeşitli kurumlarda sergilenmesi ve katılan tüm ürünlerin de bir katalog ve CD hazırlanarak derlenmesi planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/turkiye-mimarliginda-modernizmin-yerel-acilimlari-iii_57139.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!