Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Ünlü Müzeci Fleming İstanbul'da

'Günümüzde Kent Müzeleri'

NTV

Toplantılar

Ünlü Müzeci Fleming İstanbul'da
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 20 Mart 2006 18:30
BİTİŞ TARİHİ: 20 Mart 2006
+ Ajandama Ekle

br/> İngiltere'nin önde gelen müzecilerinden Liverpool Ulusal Müzeleri Direktörü David Fleming, Tarih Vakfı ve British Council’ın ortak projesi çerçevesinde İstanbul'a geliyor. 2002 yılında İngiltere'nin en önemli 10 müzecisinden biri seçilen David Fleming, 20 Mart 2006 Pazartesi günü saat 18.30'da Yapı Kredi Kültür Merkezi Sermet Çifter Salonu'nda 'Günümüzde Kent Müzeleri' konulu bir konferans verecek.

Fleming konferansta, uzun yıllara dayanan müzecilik ve kent müzeleri deneyimlerinin yanı sıra, 2008 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlanan Liverpool'da, müzelerin bu hazırlık sürecine nasıl katıldıklarına ilişkin gözlemlerini de aktaracak.


David Fleming, 1995 yılında Tarih Vakfı’nın İstanbul’da düzenlediği “Kent Müzeleri Uluslararası Sempozyumu”na da konuşmacı olarak katılmıştı. Fleming’in bu sempozyumda yaptığı sunum, Tarih Vakfı tarafından yayımlanan Kent, Toplum, Müze adlı kitapta da yer aldı.

David Fleming kimdir?
İngiltere’nin önde gelen müzecilerinden David Fleming, 2001 yılından bu yana Liverpool Ulusal Müzeleri’nin başında bulunuyor. Fleming bu göreve getirildikten sonra, Liverpool’un son yıllardaki en büyük kültür yatırımlarından biri olan, 45 milyon pound değerindeki Into the Future (Geleceğe Doğru) projesini yönetti, Walker Art Gallery’nin yeniden düzenlemesini ve World Museum Liverpool’u (Liverpool Dünya Müzesi) gerçekleştirdi.

Fleming, Liverpool Ulusal Müzeleri Direktörlüğü’ne atanmadan önce 11 yıl boyunca Tyne and Wear Müzesi’nin direktörlüğünü yaptı ve bu kuruma çok sayıda ödül kazandırdı. İngiltere Müzeler Derneği’nin eski başkanlarından olan Fleming, çeşitli hükümet komitelerinde görev yaptı. 2002 yılında Independent on Sunday gazetesi tarafından İngiltere’nin en önemli 10 müzecisinden biri olarak seçildi. Müzelere yaptığı hizmetlerden dolayı 1997’de İmparatorluk Nişanı’yla (OBE) ödüllendirildi.

Müzecilik konusunda yazıları bulunan Fleming, halen Müze Yönetimi Uluslararası Komitesi ve Liverpool Tarihi Miras ve Rejenerasyon Danışma Grubu başkanlıklarını sürdürmekte; özellikle müze yönetimi ve liderlik, kent tarihi müzeleri konularında dünyanın her yerinde konferanslar vermektedir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/unlu-muzeci-fleming-istanbulda_42951.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!