Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Ankara Projeleri Sergisi
BÖLÜM SPONSORU

Yaşar Kuliyev Bodrum'da

Yaşar Kuliyev Resim Sergisi

yapi.com.tr

Sergiler

Yaşar Kuliyev Bodrum'da
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 18 Nisan 2006
BİTİŞ TARİHİ: 1 Mayıs 2006
YER: Jazz Now Sanat Merkezi ve Galeri, Bodrum
DÜZENLEYEN: Jazz Now Sanat Merkezi ve Galeri
DİĞER BİLGİLER: T: (0252) 317 10 19 - 317 20 57 E: jazznowartcenter@yahoo.com jazznowartcenter@gmail.com
+ Ajandama Ekle

b>Jazz Now Sanat Merkezi ve Galeri, görsel sanat etkinliklerinin 44.'sünde Bodrum sanat camiasını Yaşar Kuliyan ile buluşturuyor. 1970 Azerbeycan Bakü doğumlu olan sanatçı,1992 yılında Azerbeycan Devlet Güzel Sanatlar Üniversitesi Dekoratif Tatbiki Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü'nden mezun oldu.

1987 - 1990 yılları arasında Azerbeycanlı ünlü ressam Mir - Teymur atölyesinde resim heykel ve seramik eğitimi aldı. 2000 yılında Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne öğretim görevlisi olarak atandı. Türkiye'nin çeşitli illerinde anıt heykelleri bulunan sanatçı, halen aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak bulunuyor.

Yaşar Kuliyan, sanat görüşünü şöyle ifade ediyor:

"Benim için sanat bir öz durumdur. İçimin dışı, dışımın içidir. Mevlana düşüncesinde doruğunu bulan İslam mistisizminin gerçeküstücü yansımaları yapıtlarımın içeriğini oluşturur. Doğu ve Batı sentezinin sadece bir teknik sorun olmaktan öteye geçmediğini düşünüyorum. Tuval, yağlıboya vb. bir araç gereçtir. Bu malzemelerin beş bin yıllık Doğunun, duygusal, mistik analatımını kısıtlayamayacağı gibi, bilakis yeni bir açılım kazandıracağı kanısındayım. Ve tüm diller O'nu anlatır.

Teknik açıdan ışık ve doku benim için önde gelir. Renklerin cimri kullanımına karşın, biçimler ve çağrımsal dokular resimlerimde ön plandadır. Heykelle uğraşmamın resimlerime form yönünden etki ettiğini görüyorum. İslam hat sanatının verilerini mistik arka plan olarak ele almakla beraber, plastik açıdan geleneksel bir değer olma niteliğini önemsiyorum. Doğup büyüdüğüm kültürel ortamın, Azerbeycan - Türk Sanatının Taş Balbalları, Mezar Taşları, Doğu Mimarisi, Minyatür - Hat -Tezhip, Halı Kilim örnekleri vb.geleneksel değerlerinden aldığım verileri, kendi düşünce ve duygu süzgecimden akıtarak bende kalanlarla yetiniyorum".

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/yasar-kuliyev-bodrumda_45226.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!