Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Yoko Ono Sergisi

Yoko Ono Sergisi

Sabah Gazetesi

Sergiler
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 2 Mayıs 2007
BİTİŞ TARİHİ: 30 Haziran 2007
YER: Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri
DÜZENLEYEN: Sabancı Üniversitesi - Garanti Bankası
DİĞER BİLGİLER: Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri, Bankalar Cad.No:2 Karaköy- Tel: 0212 292 49 39
+ Ajandama Ekle

img src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\etkinlik\53908.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5> Yoko Ono’nun Türkiye’deki ilk sergisi Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri’de .

Sanatçı, şair, müzisyen, barış aktivisti Yoko Ono'nun "Açık Şehir" adını taşıyan ve dokuz farklı yerleştirmesinden oluşan sergisinde, sanatçının 1960'ların başında öncüsü olduğu Fluxus hareketi etkisindeki ve sık kullandığı 'su', 'gökyüzü', 'doğa' motiflerini ve 'barış' temasını içeren dokuz yerleştirme yer alacak. Garanti Bankası'nın desteğiyle düzenlenen sergi 30 Haziran'a dek izlenebilecek.

"Dünyanın en ünlü tanınmayan sanatçısı"
1960'ların başında girdiği sanat ortamındaki varlığını günümüze dek sürdüren ve farklı, deneysel projelerle her zaman gündemde olan çağdaş sanatın en ilginç kişiliklerinden Yoko Ono'ya ilişkin en çarpıcı tanım 1969 yılında evlendiği ünlü müzisyen John Lennon'a ait: "Dünyanın en ünlü tanınmayan sanatçısı: herkes ismini bilir ama kimse ne yaptığını bilmez.'

Lennon'la yaptığı evlilik ve buna bağlı olarak gelen şöhret Ono'ya barış, sevgi ve hayal kurma mesajlarını yayabilmek için büyük bir fırsat sunarken öte yandan yıllar boyunca deneysel ve disiplinlerarası bir sanatçı olarak başardıklarını gölgelediği de düşünülebilir.

Fluxus ve Kavramsal Sanat akımlarının öncü figürlerinden biri olan Yoko Ono'nun ilk retrospektif sergisi Have You Seen The Horizon Lately? (Son Zamanlarda Ufku Gördün mü?) 1997'de Oxford Modern Sanat Müzesi'nde, açıldı. Sanatçının 2001 yılında New York'ta gerçekleşen ve 40 yıllık sanat hayatını içeren retrospektif sergisi "YES YOKO ONO" ise en iyi müze sergisi dalında ödüle değer görüldü.

Özellikle 1960'lardan itibaren barış ve insan hakları alanında etkin bir aktivist olarak dikkat çeken Ono'nun politik ve radikal tavrını günümüzde de sürdürdüğü görülüyor. Sanatçı, 2002 yılından bu yana kendi adını taşıyan bir barış ödülü veriyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/yoko-ono-sergisi_53908.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!