Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Yunus Aran Konferansları 46: “Mimarlık: Işıkla Serüven”

Yunus Aran Konferansları'nın 46. konuğu mimar Erkut Şahinbaş'ın, “Mimarlık: Işıkla Serüven” başlıklı konuşması, 12 Mart 2013 Salı günü saat 14:30'da MSGSÜ - Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda gerçekleşecek.

yapi.com.tr

Buluşmalar

Yunus Aran Konferansları 46: “Mimarlık: Işıkla Serüven”
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 12 Mart 2013 14:30
YER: MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu, Fındıklı
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

Yunus Aran Birlikteliği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle

+ Ajandama Ekle


2012-2013 Akademik Yılı Yunus Aran Birlikteliği etkinlikleri çerçevesinde, mimar Erkut Şahinbaş, ışık ve mimarlık etkileşimini tartışmaya açıyor:

“Mimari kaliteyi belirliyen en önemli faktörlerden birisi doğal ışıktır. Mimar, doğal ışığı bir sürpriz elemanı olarak tasarımına kattığında, eserine sanat boyutunu da katmış olur. Mimari ve doğal ışık, tarih boyunca bir beraberlik sergilediler. Mimarinin yaşanmasında ışık önemli bir rol oynar, hatta ışık mimarlığı yaratır.”

Yunus Aran Birlikteliği ve etkinlikleri hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.


Erkut Şahinbaş
1936 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Erkut Şahinbaş, Tarsus Amerikan Koleji’ndeki eğitiminin ardından, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde mimarlık öğrenimini tamamladı. 1964’te Danimarka Kraliyet Akademisi’nden yüksek lisans derecesini aldı ve sonrasında bir yıl süreyle profesörü Jorgen Bo’nun asistanı olarak Akademi’de mimari tasarım derslerine girdi. Danimarka’da geçen dönemin ardından, 1966 yılında Türkiye’ye döndü ve 1975’e kadar ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak mimari tasarım dersleri verdi.

ODTÜ’de eğitim veren Jakko Kaikkonen ve J.O.Spreckhelsen’in etkisiyle İskandinav mimarisine ilgi duyan Erkut Şahinbaş, 1960’da Ahti Korhonen-Eric Krakstorm (Helsinki) mimarlık bürosunda; mezuniyetinden sonra ise 1961-1965 yıllarında, Halldor Gunlogsson-Jorn Nielsen (Kopenhag) mimarlık bürosunda çalıştı. 1966’da Türkiye’ye dönmesinin ardından, 1968’de kendi mimarlık bürosunu kuran Şahinbaş, sonrasında kesintisiz olarak serbest mimarlık faaliyeti içinde oldu.

Şahinbaş, 1996-1998 döneminde Türk Serbest Mimarlar Derneğini’nin başkanlığını yaptı. 1992’de Proje Dalı'nda, 1996’da Yapı Dalı’nda iki kez Mimarlar Odası’nın Ulusal Mimarlık Ödülü'nü kazandı. Şahinbaş, 2012 yılında Türkiye Mimarlar Odası, Mimar Sinan Büyük Ödülü’ne değer görüldü.

 

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/yunus-aran-konferanslari-46-mimarlik-isikla-seruven_104825.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!