Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Yunus Aran Konferansları 48. Konuğu İskoçyalı Mimar Dennis Rodwell

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi 1999 Mimarlık Bölümü mezunu mimar Yunus Aran’ın anısını yaşatmak, mimarlık fakültesi öğrencilerinin birikimlerine katkıda bulunmak amacıyla 2001 yılından bu yana “Yunus Aran Birlikteliği” ve MSGSÜ işbirliğiyle gerçekleştirilen Yunus Aran Konferansları’nın 48. konuğu, İskoçyalı mimar Dennis Rodwell olacak.

yapi.com.tr

Toplantılar

Yunus Aran Konferansları 48. Konuğu İskoçyalı Mimar Dennis Rodwell
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 7 Mayıs 2013 14:30
YER: MSGSÜ, Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu, Fındıklı
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

Yunus Aran Birlikteliği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle

+ Ajandama Ekle

Dennis Rodwell’in, "Bütünleşik Kentsel Koruma ve Gelişim: 21.YY'da Tarihi Kentlerin Sürdürülebilir Yönetimi" başlıklı konuşması, 07 Mayıs 2013 Salı günü saat 14:30'da MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda gerçekleşecek. Konferansa giriş ücretsiz olup simültane tercüme yapılacaktır.

Konuşma Özeti

Tarihi kentlerin özgün kültürel kimliklerini koruyabilmek amacıyla değişim süreçlerinin yönetimi konusu uzun zamandır çeşitli ilgi ve çıkarların ortasında kalan çelişkili bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Mimari mirasın ve tarihi bölgelerin korunmasına yönelik çeşitli güçlüklerin, en hassastan en katısına kadar özgün elemanlarını tespit etmek, genel anlamda korumacı toplulukların başarı eşiklerinin belirleyicisi olmuştur. Bu tikel örneklerin, kentsel ölçekte birbirleriyle ilişkilendiklerini görmek; yahut bütünleşik ve aynı zamanda bölgesel planlama politikalarının belirleyici ve tarifleyici unsurları olarak kabul görmeleri oldukça enderdir.

Aynı zamanda, küreselleşmenin ve rekabetin giderek arttığı dünyamızda; tarihi kentler  miras devraldıkları eşsiz kültürel kimlikleriyle, bu son derece önemli avanatajlarıyla, rakipleri arasında öne çıkmaktadırlar. Pazarlamacılık bağlamında iş olanaklarının, yaşam yahut turizm anlamında çekim noktaları olarak da her daim itibar görecek olmaları, aynı zamanda bu kentlerin uzun soluklu başarılarının da temeli olmaktadır.

Bu konuşmada, bütünleşik kentsel koruma ve gelişme alanındaki güncel yaklaşımlar ile, aşılması gereken zorluklara değinilecek; bu anlamda da çeşitli başarı örnekleri vasıtasıyla bu başarıları var eden araçlar tartışılacaktır. UNESCO (2011 Tarihi Kentsel Peyzaj Önerileri)  ve  ICOMOS (2011 Valetta İlkeleri) tarafından ortaya konan en son düzenlemeler irdelenecektir. Konuşma, UNESCO’nun 2012 Tehlikedeki Dünya Mirası listesine aldığı Liverpool Dünya Mirası Alanı’ndan çıkarılacak bir takım derslerle sonlanacaktır.

Dennis Rodwell hakkında

Kültürel miras ve sürdürülebilir kentsel gelişim alanlarında uzmanlaşan, ve Güney Doğu İskoçya bölgesinde, danışman mimar ve planlamacı olarak faaliyetlerine devam eden Dennis Rodwell; çalışmalarında tarihi bölgelerin ve kentlerin en iyi biçimde korunmaları ve tanıtılmaları konularına yoğunlaşmaktadır. Daha önce özel bir mimarlık ofisinin sahibi olan Rodwell, aynı zamanda koruma yetkilisi olarak yerel ve idari görevler üstlenmiş, kent tasarımcısı, planlama ve proje yürütme müdürü olarak görev almış aynı zamanda çok sayıda tehlike atltında bulunan tarihi binanın başarıyla kurtarılmasına öncülük etmiştir. Tarihi alanların korunması ve sürdürülebilirliği konularında yazılarını yazmakta ve yayınlamaktadır.


Yunus Aran Birlikteliği ve etkinlikleri hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/yunus-aran-konferanslari-48-konugu-iskocyali-mimar-dennis-rodwell_107387.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!