Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Yunus Tonkuş'un Heykel Sergisi

Kimi zaman neyin ardında olduğumuzu bilemediğimiz sessiz bir arayış serüvenidir yaratı süreci. Sessiz bir devinimdir böyle zamanlarda taşa, ahşaba ve

yapitr/Deniz TÜRKERİ

Sergiler
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 18 Kasım 2004
BİTİŞ TARİHİ: 11 Aralık 2004
+ Ajandama Ekle

Kimi zaman neyin ardında olduğumuzu bilemediğimiz sessiz bir arayış serüvenidir yaratı süreci. Sessiz bir devinimdir böyle zamanlarda taşa, ahşaba ve tunca dokunuş... Benim için bu dokunuşun adıdır heykel."

Yunus TONKUŞ'un heykel sergisi, 18 Kasım 2004 tarihinde Nurol Sanat Galerisi'nde açılıyor.

Yunus Tonkuş 1954 de Zile'de doğdu. 1977 de D.T.G.S.Y.O. Seramik Bölümünden mezun oldu. 1978- 1985 yılları arasında Stuttgart Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümünde eğitim gördü. 1985-86 yılları arasında Stuttgart Güzel Sanatlar Akademisi'nde, 1986-91 yılları arasında da Braunschweig Teknik Üniversitesi'nde Öğretim Üyesi olarak çalıştı.

"Kimi zaman neyin ardında olduğumuzu bilemediğimiz sessiz bir arayış serüvenidir yaratı süreci. Sessiz bir devinimdir böyle zamanlarda taşa, ahşaba ve tunca dokunuş... Benim için bu dokunuşun adıdır heykel. Doğadaki buluntuların ve adı konmamış nesnelerin duruşundaki gizemle insan arasındaki ilişkiyi aramak, tüm insanlığın yarattığı arkaik formlardaki acıyı ve yakınışı bugünün duyarlığıyla yeniden yontusal olarak dillendirmek uğraşıdır benim için sanat. Kendi içime çekilmek ve oradan dünyaya yeniden bakma eylemidir". Ve Octavia Paz'ın dediği gibi; "İçimize çekilerek bizi ötekilerden ayıran, soyutlayan ve biz yapan her şeyi daha derinden kavramaya çalışırız."

Yunus Tonkuş bu sergisinde bugüne kadar ürettiklerinden süzülen özel bir seçki sunuyor sanatseverlere. Sanatçı 1978'den bugüne dek yurtiçi ve yurtdışında bir çok kişisel sergi açtı. Pek çok ödülün de sahibi olan Yunus Tonkuş halen çalışmalarını İstanbul'daki atölyesinde sürdürmektedir.

11 Aralık'a kadar devam edecek olan sergi, Pazar ve Pazartesi hariç her gün 11.00 - 18.30 saatleri arasında NUROL Sanat Galerisi' nde görülebilir ve www.lebriz.com online sergi salonundan da izlenebilir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/yunus-tonkusun-heykel-sergisi_20565.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!