Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Ankara Projeleri Sergisi
BÖLÜM SPONSORU

'Zabaleen'ler Fotografevi Koç Allianz Galerisi'nde

"Kahire’nin Zabaleen’i"

yapi.com.tr

Sergiler

'Zabaleen'ler Fotografevi Koç Allianz Galerisi'nde
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 8 Temmuz 2006
BİTİŞ TARİHİ: 27 Temmuz 2006
YER: Fotografevi Koç Allianz Galerisi, İstiklal Caddesi, Tütüncü Çıkmazı, No:4 Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: Fotografevi
DİĞER BİLGİLER: T: (0212) 249 02 02 (pbx) F: (0212) 244 40 75 E: info@fotografevi.com
+ Ajandama Ekle

b>Hermann Huber'in "Kahire’nin Zabaleen’i" isimli sergisi, Fotografevi Koç Allianz Galerisi`nde görülebilir. Kahire’nin Zabaleen toplumları, çoğunlukla kabile içinde evlilik yapan ve genel Müslüman toplum bağlamında Kıpti olan, kalıtsal bir çöp toplayıcı grubu.

Zabaleen kelimesi, Balkanlardaki Çingenelerin uğraşlarıyla ilişkilendirilmiş terimler gibi, hem ekonomik hem de toplumsal bir unvan olarak birçok şekilde bir kimlik tanımlıyor ve Arapçada çöp toplayıcılar için kullanılan terimden geliyor. Dünyadaki bütün toplumların kenarlarında yer alan dışlanmış tüm gruplar gibi, meslekleriyle, inançlarıyla ve toplumsal duruşlarıyla yaygın Mısır toplumuna diğer vatandaşlarla eşit seviyede katılımdan kısıtlanmışlar.

25 bin ila 27 bin nüfusundaki topluluk, otuz yılı biraz aşkın bir süredir işgal ettikleri, doğu otoyolu ve Muqattam tepeleri arasındaki ince bir kara parçasına sıkıştırılmış. Muqattam uçurumlarının alt kısımlarındaki yerleri ve onları fiziksel olarak şehir hayatına katılımdan ayıran büyük otoyol, aynı zamanda bu ayrımın bir göstergesi. Hayatları 22 milyondan fazla nüfuslu Kahire metropolünün atıklarını toplamak olan günlük vazife ile sınırlanmış durumda.

Yıllar içerisinde Zabaleenler tartışmalı olarak dünyanın en verimli ve sürdürülebilir kaynak-gerialım ve atık-geri dönüşüm sistemlerini yaratmışlardır. Topluluk, Kahirelilerce üretilen günlük 6000 ton atığın yüzde 80’ini yeniden işleyip kullanılabilir hale getiriyor. Fakat toplum, çevre ve geçim arasındaki bu karmaşık ilişkinin devamı, çöp toplayıcılarının en önemli ekonomik varlıkları atık çöpe erişimlerini ortadan kaldırmak suretiyle devamlılığını tehdit eden yoğun-teknolojili çokuluslu şirketlerle yapılan antlaşmalarla, katı atık servislerinin resmi olarak özelleştirilmesi sebebiyle tehlikeye atılıyor (Fahmi2005). Bu durum, Zabaleen’i ve onların atık tasnifi, geri alım, ticaret ve geri dönüşüm aktivitelerini şehrin daha da dışına, çöle doğru taşınmasını içeren resmi politikayla şiddetlendiriliyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/zabaleenler-fotografevi-koc-allianz-galerisinde_47017.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!