Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Zaha Hadid'in Projeleri İstanbul'da Sergileniyor

Mimarinin ve tasarımın sınırlarını zorlayan yaklaşımıyla tanınan dünyaca ünlü kadın mimar Zaha Hadid, projelerini 30 Kasım 2004 -15 Ocak 2005 tarih

yapi.com.tr/Deniz TÜRKERİ

Sergiler

Zaha Hadid'in Projeleri İstanbul'da Sergileniyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 30 Kasım 2004
BİTİŞ TARİHİ: 15 Ocak 2005
+ Ajandama Ekle

b>Mimarinin ve tasarımın sınırlarını zorlayan yaklaşımıyla tanınan dünyaca ünlü kadın mimar Zaha Hadid, projelerini 30 Kasım 2004 -15 Ocak 2005 tarihleri arasında Garanti Galeri’de (GG) sergiliyor. Semra Öndeş koordinatörlüğünde gerçekleştirilen sergide, ünlü mimarın 1999-2003 yılları arasında gerçekleştirdiği 5 proje yer alıyor.

Zaha Hadid tarafından GG için özel olarak tasarlanan sergide, Weil am Rhein’daki LFOne Sergi Binası (1999), Strasburg Tramvay Terminali (2001), Innsbruck Kayak Merkezi (2002), Rosenthal Çağdaş Sanatlar Merkezi (2003) ve yapımı süren Wolfsburg Bilim Merkezi maket ve fotoğraflarla tanıtılıyor. Sergide yer alan iki projeksiyon ise Zaha Hadid’in tasarım ve yapım süreçlerindeki yaklaşımı anlatıyor.
Zaha Hadid, sergide yer alan projelerinin yanısıra Vitra İtfaiye Merkezi, Londra’daki Millenium Kubbesi, Roma Çağdaş Sanat Ulusal Merkezi, Taiwan Guggenheim Müzesi, Napoli Hızlı Tren İstasyonu ve Leipzig’deki BMW Merkez Fabrikası projeleriyle de tanınıyor. Hadid’in beyaz ve mavi yakalı ayrımını ortadan kaldırmayı hedefleyerek “sinir ağı” şeklinde tasarladığı 800 metre uzunluğundaki BMW merkez fabrikasının inşası yıl sonunda tamamlanacak.


2004’te mimarlığın nobeli sayılan Pritzker ödülünü alan Zaha Hadid, bu ödülü alan ilk kadın mimar ünvanına da sahip oldu. Pritzker Mimarlık Ödülü’nü alan arasında Frank O.Gehry, Luis Barragan, Kenzo Tange, Aldo Rossi, Renzo Piano, Rem Koolhaas gibi mimarlar da bulunuyor.

Zaha Hadid’in sahne tasarımını üstlendiği Metapolis adlı oyun, bu yıl, İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında Türkiye’de sahnelendi. 2004 Mimarlık Festivali kapsamında gösterime giren belgesel niteliğindeki “Zaha Hadid’le Bir Gün” adlı filmi ise, Türk sanatseverlerin yoğun ilgisi üzerine iki kez üst üste seyirciyle buluştu.

1950 yılında Bağdat'ta doğan Zaha Hadid, mimarlık eğitimini Londra’daki Architectural Association'da tamamladı.1979 yılında kendi ofisini kuran Hadid, başta Architectural Association olmak üzere Harvard, Columbia ve Illinois üniversitelerinde dersler verdi, dünyanın birçok yerinde misafir profesör unvanıyla görev yaptı. Hadid’in özgün ve güçlü estetik vizyonunu yansıttığı alanlar arasında mimarlığın yanı sıra mobilya ve iç mekan tasarımı, endüstriyel tasarım ve resim de bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/zaha-hadidin-projeleri-istanbulda-sergileniyor_21028.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!