Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hadid'in Tasarımıyla Guangzhou Opera Binası

Tasarımını Zaha Hadid’in yaptığı Guangzhou’ nun en büyük kültür merkezi olacak Guangzhou Opera House’un yapımına başlandı. 46000 metr

yapi.com.tr/Deniz TÜRKERİ
Hadid'in Tasarımıyla Guangzhou Opera Binası

asarımını Zaha Hadid’in yaptığı Guangzhou’ nun en büyük kültür merkezi olacak Guangzhou Opera House’un yapımına başlandı.

46000 metrekarelik bir alanı kaplayacak yapı, Güney Çin’in en büyük ve Çin’deki National Theatre ve Shanghai Theatre dan sonra ülkenin 3. en büyük performans merkezi olacak.

Uluslararası standartlarda olacak Guangzhou Opera House, 1800 kişi kapasiteli opera salonu ve 2500 metrekarelik çok amaçlı bir dijital salon dan oluşuyor. Guangzhou’daki parti başkanlarından Lin Shu, Guangzhou Opera House’un temel atma töreninde belirttiğine göre proje tamamlandıktan sonra büyük opera gösterileri ve birçok sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak ve Çin’in diğer büyük şehirlerinde yapılan kültür etkinlikleri ile ortak bir tema içinde çalışılacak.

Guangzhou’da, Guangzhou Opera House'un yapımının yanı sıra gelecek beş yıl içerisinde Guangzhou Müzesi, Guangzhou Çocuk Sarayı ve Guangzhou Kütüphane yapıları da tamamlanacak.

120 milyon dolara mal olacak Opera House’un 2007 sonunda tamamlanması bekleniyor.

Zaha Hadid
1950 yılında Bağdat'ta doğan Zaha Hadid, mimarlık eğitimini Londra’daki Architectural Association'da tamamladı.1979 yılında kendi ofisini kuran Hadid, başta Architectural Association olmak üzere Harvard, Columbia ve Illinois üniversitelerinde dersler verdi, dünyanın birçok yerinde misafir profesör unvanıyla görev yaptı. Hadid’in özgün ve güçlü estetik vizyonunu yansıttığı alanlar arasında mimarlığın yanı sıra mobilya ve iç mekan tasarımı, endüstriyel tasarım ve resim de bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hadidin-tasarimiyla-guangzhou-opera-binasi_22614.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!