Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ankara'da Bitmeyen Bina için Bakanlık Harekete Geçti

Başkent’te yıllardır inşaat çalışmaları süren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) binasında flaş gelişme yaşandı. İnşaatın sorumluluğu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçti.

yapı.com.tr
 Ankara'da Bitmeyen Bina için Bakanlık Harekete Geçti

Ankara’nın simgelerinden biri olmaya hazırlanan, dünyada ilkler arasında bulunan yapım tekniklerinin uygulandığı yeni Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) binasının yapımını Kültür ve Turizm Bakanlığı devraldı. 1995’te ihalesi yapılan ama yıllardır bitmeyen CSO binası için bütçeden 100 milyon TL ayrıldı. İstanbul ve Ankara’da yeni opera binaları planladıklarını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, uzun süredir bitmeyen CSO binasını devraldıklarını, 100 milyon liralık bütçeyle hızlı bir şekilde bitireceklerini söyledi. Vatan Gazetesi'nin haberine göre, CSO binası, mevcut binanın arkasında, 154 bin metrekarelik arazi üzerinde inşa ediliyor. Yumurta formunda 2 bin kişilik konser salonu ve 500 kişilik küre biçimli oda müziği salonu bulunan yapı, 1992’de gerçekleştirilen ulusal mimari proje yarışmasında Semra ve Özcan Uygur tarafından tasarlandı. Dev yumurtanın altında herhangi bir kolon ya da iskele bulunmuyor.

Sur'a Beypazarı modeli

Bakan Ünal, Diyarbakır Sur’da yapılacak çalışmalar hakkında ise, “Bölgede 400’e yakın bina var. Hamamönü, Beypazarı örnek olarak gösterilebilir. Sayın Başbakan, korunarak yenilenmiş bir şehir olduğu için Toledo örneğini verdi. 1939’da, 1970’te Sur nasıldı biliyoruz. Bunların hepsinin görselleri var elimizde. Bu tarihi ve mimari dokuya bağlı kalarak yenilemeyi gerçekleştireceğiz” dedi. Gençlere kültür-sanat alanında yapacakları faaliyetlerle ilgili destek vereceklerini de belirtten Ünal, “Gençlere kültür-sanat alanında yapacakları faaliyetlerle ilgili ciddi destekler sağlayacağız. Opera ve tiyatronun yanı sıra bir de hafızamızı oluşturan tarihi şahsiyetlerle ilgili, olaylarla ilgili kısa film ve belgesellere de desteklerimiz olacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-ankarada-bitmeyen-bina-icin-bakanlik-harekete-gecti-_143009.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!