Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

1.5 Milyon Sanayi İstihdamı için 300 Milyar Liralık Yatırım Gerek

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) bu yılki Sanayi Kongresi'nde, ekonomik kriz ve Türk sanayiinin yeniden yapılandırılması tartışıldı. Kongrede sunulan "Türkiye'de Kalkınma ve İstihdam Odaklı Sanayileşme İçin Planlama Önerileri" isimli araştırmada, istihdamın artırılması ve işsizliğe karşı çözüm getirilmesinin bugün her zamankinden

Referans Gazetesi
1.5 Milyon Sanayi İstihdamı için 300 Milyar Liralık Yatırım Gerek

Mühendisler, 2013'te sanayi istihdamında 1.5 milyon kişilik artış için en az 300 milyar liralık yatırım başlatılması gerektiğine dikkat çekti. Mühendisler ayrıca Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 100 bin sanayi istihdamı için 10 milyar liralık yatırım ihtiyacı bulunduğunu belirtti. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) bu yılki Sanayi Kongresi'nde, ekonomik kriz ve Türk sanayiinin yeniden yapılandırılması tartışıldı. Kongrede sunulan "Türkiye'de Kalkınma ve İstihdam Odaklı Sanayileşme İçin Planlama Önerileri" isimli araştırmada, istihdamın artırılması ve işsizliğe karşı çözüm getirilmesinin bugün her zamankinden daha yaşamsal olduğu belirtildi.

Hükümetin 2013 sanayi istihdamının toplam istihdama oranını asgari 5.3 puan artırma hedefine işaret eden çalışmada, bunun ek 1.5 milyon kişinin daha sanayi istihdamına yöneltilmesi anlamına geldiği belirtildi. Araştırmada, bunun için ise en az 300 milyar TL'lik yatırımın başarılması gerektiği kaydedildi. Mühendisler, bu çerçevede hükümetten ulusal istihdam politikasını AB istihdam stratejisinin de gözetilerek yeniden saptanması ve planlamaya alınmasını istedi. Çalışmada, "Burada öncelikli sektör ve bölgesel kalkınma planları çerçevesinde yeni bir kalkınma stratejisi ortaya konmalı" denildi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası'nın yaptığı araştırmaya göre sanayide istihdam edilen nüfus bugün toplam istihdamın yüzde 19,7'si. 9'uncu Kalkınma Planı çerçevesinde 2013'te bu oranın asgari yüzde 25'e ulaştırılması gerekiyor. Araştırmada, istihdam ve işsizlik sorununun yalnızca ekonomik büyümeyle çözülemeyeceği ve yeni iş alanları yaratılmasını yüksek katma değerli üretimi esas alan sanayi yatırımlarıyla desteklemek gerektiği de belirtildi.
 
İstihdam odaklı yatırım

Çalışmada, bölgesel eşitsizliği istihdam alanında da giderecek istihdam odaklı yatırımların Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaygınlaştırılması önerildi. Raporda, her yıl bu üç bölgede 100 bin işgücüne istihdam sağlayacak minimum sanayi yatırımlarının 10 milyar TL olduğu ve bu yatırımlara öncelikle başlanması gerektiği ifade edildi.

Söz konusu bölgelerde KOBİ'lerin son 5 yıldır geliştiğinin belirtildiği araştırmada, bu işletmelere kredi desteklerinde istihdam sağlama kriteri konması önerildi. Mühendisler, bölgesel eşitsizlik konusunda bölge kalkınma ajansları modelini eleştirerek bu modelin altyapısının mevcut olmadığını ve bu ajansların Avrupalı şirketlere kazanç sağlayacak girişimler olduğunu öne sürüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1-5-milyon-sanayi-istihdami-icin-300-milyar-liralik-yatirim-gerek_75288.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!