Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

1 Milyar $`ın Üzerinde AVM Yatırımı Geliyor

Cenor Group CEO`su ve Aerium Türkiye Başkanı Anthony Mehran Khoi, temsilciliğini yaptıkları Aerium Fonu`nun Türkiye`de 1 milyar doların üzerinde ilave alışveriş merkezi yatırımı planladığını açıkladı. Khoi, yatırımı hızlı tamamlamaları için yerel yönetimlerden destek beklediklerini dile getirdi.

Olay Gazetesi
1 Milyar $`ın Üzerinde AVM Yatırımı Geliyor

Cenor Group Üst Yöneticisi (CEO) ve Aerium Türkiye Başkanı Anthony Mehran Khoi, temsilciliğini yaptıkları Aerium Fonu`nun Türkiye`de 1 milyar doların üzerinde ilave alışveriş merkezi (AVM) yatırımı planladığını bildirdi. Khoi, yaptığı açıklamada, Cenor Group`un hem dünyada hem Türkiye`de alışveriş merkezleri (AVM) ve ticari gayrimenkullerde yatırımcı, geliştirmeci ve yönetici olarak sektör lideri konumunda bulunduğunu söyledi. Temsilciliğini yaptıkları fonun son 15 yıldır AVM sektöründe dünyada 8,5 milyar dolar yatırım yaptığını ifade eden Khoi, 2006 senesinde Aerium fonlarının Türkiye`deki AVM sektörüne 240 milyon dolar yatırım yaptığını, bunun Türkiye`de AVM sektörüne giren ilk yabancı yatırım olduğunu belirtti. Grupları bünyesinde bulunan Cefic`in de Türkiye`de AVM`lerin yönetimi ve kiralanması konusunda sektör lideri olduğunu söyleyen Khoi, bu şirketin portföy olarak Türkiye`de 2 milyar dolarlık bir AVM yatırımını yönettiğini kaydetti.

Bursa da aralarında:

Khoi, `Yeni alışveriş merkezlerini yapmak ve geliştirmek üzere de Retfund Turkey şirketimiz var. Halen inşaat ve geliştirme aşamasında olan 6 AVM`miz bulunuyor. Bu 6 AVM yatırımının 3`üne başladık, 3`ünün de planlaması devam ediyor. Carrefour yatırımları, Bursa, Ankara ve Mersin`dekiler inşaat halinde, diğer 3 proje ise İçerenköy, Haramidere ve İzmit`te` dedi. Aerium Fonu`nun son finansal krize rağmen 2009 yılında Türkiye`ye mevcut alışveriş merkezlerinin yenilenmesi ve büyütülmesi için yaklaşık 100 milyon dolar yatırım yaptığını ifade eden Khoi, şunları kaydetti:

`1 milyar doların üzerinde ilave yatırım planlanmakta olup, idari izinlerin alınması sonrasında, 2010-2015 yılları arasında diğer projelerin geliştirilmesi için kullanılacak. Yenileme ve devam eden büyütme işleri için ilave yatırım yapılmasını takiben, Aerium Fonları Türkiye`nin portföy varlık değeri 2006 yılında 240 milyon dolardan 2009 yılında 500 milyon dolara, 2010 yılında ise 600 milyon dolara çıkmıştır.`

15 milyon metrekareye:

Türkiye`nin önümüzdeki 10 yılda hem perakende hem AVM sektöründe ciddi yatırımcıya ihtiyacı bulunduğuna işaret eden Khoi, `Şu anda Türkiye`deki AVM sektörü yatırımı 30 milyar dolar. Bunun da 10 milyar doları doğrudan yabancı sermayeyi temsil ediyor ve bu 10 milyar doların neredeyse yarısı son 5 yılda gerçekleşti. Bu ekonominin çok ciddi bir sektörü. Büyük bir büyümeye ihtiyacımız var ve bu planlı bir şekilde olmalı. Ne küçük perakendeciye ne şehir plancısına ne belediyeye zarar vermemeli` dedi. Khoi, Türkiye`de AVM`lerin toplam alanının 6 milyon metrekare olduğunu bunun diğer gelişmiş ülke seviyeleri olan 15 milyon metrekareye ulaşması gerektiğini söyledi.

Gelişmişlik göstergesi:

Anthony Mehran Khoi, `Kişi başına gelişmişlik örneği olarak okul, hastane sayısını telaffuz ederiz, kişi başına düşen AVM metrekare sayısı da bir gelişmişlik göstergesi sayılmalı. Türkiye`de bin kişiye düşen AVM metrekaresine bakıldığında 80 metrekare iken, gelişmiş ülkelerde bu 200 metrekarenin üzerinde` diye konuştu.

`Türkiye'de çok büyük potansiyel var`

Türkiye`de hipermarket ve süpermarket alanında çok büyük potansiyel olduğunu belirten Khoi, bu potansiyelin iyi  yönlendirilmesi için iyi bir planlama yapılması gerektiğini vurguladı. Anthony Mehran Khoi şunları kaydetti:

`Türkiye`ye yatırım yapmaya çok hevesliyiz ve istekliyiz. Türkiye, yabancı yatırımcılar için de çok büyük bir potansiyel taşıyor. Yabancı yatırımcılar tarafından yapılacak yatırımları cesaretlendirmek için Türkiye`de AVM yatırımları daha sağlıklı gelişmeli. Şehir planlaması konuları daha fazla dikkate alınmalı, daha düzgün planlanmalı. Türkiye`nin alışveriş merkezlerine ihtiyacı var. Uluslararası standartlara göre Türkiye`de önümüzdeki 10 yıl içerisinde bir 10 milyon metrekare daha ilave AVM yatırımı yapılmasına ihtiyaç var.`

Düzenleme yapılmalı

AVM`lerin geliştirilmesi konusunun bir düzenlemeye ihtiyacı bulunduğunu söyleyen Khoi, `Tıpkı bir okul gibi. Mesela bütün okulları aynı sokağa koymamız doğru olmaz. Okulları insanların rahatça ulaşabileceği, şehrin bir ucundan öbürüne gitmeyeceği şekilde şehrin çeşitli yerlerine nasıl dağıtıyorsak, farklı alışveriş merkezlerini de daha küçük, beki daha parça parça şehrin farklı alanlarına yayarak geliştirilmesine önem verilmeli` diye konuştu. Khoi, belediyelerin ve devletin de AVM`lerin geliştirilmesi konusunu daha yakından takip etmesi ve yönlendirmesi gerektiğini kaydetti. Anthony Mehran Khoi, `Eğer devlet bu hedefe ulaşabilirse Türkiye sadece AVM yatırımları ile yılda minimum 1 milyar dolardan fazla doğrudan yabancı sermaye yatırımı çekebilir ve bu 10 yıl sürekli devam eder. Perakendecilerin ve AVM`lerin gücünü, sağlıklı gelişimini artırırsak bu yabancı sermaye Türkiye`ye gelecektir` dedi.

`Yerel yönetimlerden destek bekliyoruz`

Bu yıl sadece kendilerinin temsil ettiği fonun farklı ülkelere yaklaşık 600 milyon avro yatırım yaptığına işaret eden Khoi, `Türkiye`ye yatırım yapmaya çok istekliyiz. Yerel yönetimlerden izinler ve ruhsatlar konusunda bize daha yol gösterici, yönlendirici ve yardımcı olmalarını bekliyoruz. Bu süreçleri hızlı geçmek istiyoruz çünkü ne kadar hızlı yaparsak yatırımımızı o kadar çabuk tamamlayacağız. Sadece izinler için 4-5 yıl beklemeyi yabancı yatırımcıya anlatmak zor olur. Devlet tarafında bizim yolumuz açacak bir takım yaklaşımlar görmemiz lazım` şeklinde konuştu.

ETİKETLER: gayrimenkul firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/1-milyar-in-uzerinde-avm-yatirimi-geliyor_80117.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!