Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

1 Milyon Kişi Kredi Çekti 30 Milyar $'ı Eve Yatırdı

Bu yıl 10'uncusu düzenlenen Restate Gayrimenkul Zirvesi'ne katılan Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, konut finansmanının 30 milyar dolara ulaştığını, tüketici sayısının ise 1 milyonu aştığını söyledi.

Sabah Gazetesi
1 Milyon Kişi Kredi Çekti 30 Milyar $'ı Eve Yatırdı

Bu yıl 10'uncusu düzenlenen Restate Gayrimenkul Zirvesi'ne katılan Bankalar Birliği Başkanı Özince, konut finansmanının 30 milyar dolara ulaştığını, tüketici sayısının ise 1 milyonu aştığını söyledi

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) tarafından bu yıl 10'uncu kez düzenlenen Restate Gayrimenkul Fuarı ile birleştirilen İstanbul Restate Zirvesi sektörün profesyonellerini buluşturdu. GYODER Başkanı Turgay Tanes'in ev sahipliğini yaptığı zirvede Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Giray, Merkez Bankası eski başkanı Gazi Erçel ve AB Komite üyesi Franz Schausberger'in de aralarında bulunduğu katılımcı yer aldı.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince açılışta yaptığı konuşmada konut finansmanının 10 yıl önce 100 milyon dolar seviyesiden bugün 30 milyar dolar seviyesine ulaştığını söyledi. Özince, konut kredisi kullanan tüketici sayısının 1 milyonu aştığını söyleyerek "Ancak bu hiçbirşey değil" diye konuştu. 10 yıldan beri gayrimenkul zirvelerine katıldığını ve hep aynı konuları konuştuğunu söyleyen özince, "Temeli halen oturtamadık. Halen mevzuatla ilgili tereddütler açılabiliyor. Borçlu ile alacaklı arasındaki ilişkiyi değiştiren, sürpriz nitelikteki yasa teklifleri ve uluslararası her türlü politikaya açığız. Uluslararası sermayeyle iş görme ihtiyacındayız ki burada bir parantez açayım, bankacılık sektörümüzün bundan sonraki gelişimi dahi uluslararası sermayeyi gerektirecek, ancak uluslararası kuralları koymada ısrarla gecikiyoruz" diye konuştu.

REFİNANSMAN EKSİĞİ

Çok ciddi bir refinansman eksiği olduğunu belirten Özince, "İnşaatta bir kural var; bütün yükler temele biner. Temeli yapmış değiliz" dedi. Bugün uluslarası alnda gelişmekte olan pazarlardan bahsedildiğinde hala Türkiye'nin adı telaffuz ediliyor. Ben ise bunu "Artık sınıfın en kıdemlisiyiz" diyerek yanıtlıyorum" diye konuştu. Özince, Mart sonu itibariyle sorunlu kredi artışının artık durduğunu söyledi.

20 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE KREDİYİ YAPILANDIRDIK

Kriz döneminde 20 milyar liranın üzerinde krediyi yapılandırdıklarını açıklayan Özince, "Bu kredilerin büyük bir bölümünü de herhangi bir yasal düzeleme olmadan yapılandırdık'' dedi. Özince geri dönmeyen sorunlu kredilerin yılın ilk 3 ayında % 4,9'a gerilediğini işaret etti.

'EMLAK KONUT'U HALKA AÇIYORUZ'

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Emlak Konut GYO'nun 4 milyar liralık varlığının dörtte birini halka açıyoruz'' dedi. GYODER Başkanı Turgay Tanes ise komşularla vizelerin kaldırılması gibi ciddi adımlar atıldığını söyleyerek "Türkiye'nin mütekabiliyet, yani karşılıklık ilkesi gereği Türk vatandaşlarına konut alım hakkı vermeyen ülkelerin vatandaşlarına Türkiye'de gayrimenkul edinmelerine ve tapu almalarına izin vermiyor. Bu yüzden yabancı yatırımcıyı reddetmek zorunda kalıyoruz"diye konuştu.

 

ETİKETLER: gayrimenkul kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/1-milyon-kisi-kredi-cekti-30-milyar-i-eve-yatirdi_80416.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!